Közélet

2017.01.20. 08:52

Egy régió, egy kar, ezernyi lehetőség

TEOL

Kedves leendő elsőéves hallgató!

A Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar hallgatói a Pécsi Tudományegyetem polgáraiként részesei mindannak a tudásbázisnak, amit Magyarország első egyeteme kínál. Karunk a folyamatosan változó gazdasági, társadalmi kihívásokra reagálva olyan piacképes, jól hasznosítható tudást kíván adni, amely egyéni és közösségi szinten is kamatoztatható Magyarországon és külföldön egyaránt, kiemelt figyelmet fordítva a tehetséggondozásra, a hallgatók intenzív szakmai segítésére.
A KPVK szekszárdi és pécsi helyszíneken kínál a pedagógusképzés, felnőttképzés, emberi erőforrás fejlesztés, kultúra-, könyvtár- és társadalomtudomány, borkultúra, turizmus és vidékfejlesztés területén alapszakos és mesterszakos képzéseket, szakirányú továbbképzéseket, valamint felsőoktatási szakképzéseket.

Hagyományos képzéseink mellett új szakok is színesítik a képzési kínálatot. 2017 szeptemberétől várakozásaink szerint Szekszárdon és Pécsett is elindul az új közösségszervezés alapszak, Szekszárdon szeptembertől kezdődik a szőlész-borász felsőoktatási szakképzés, és kulturális mediáció, valamint emberi erőforrás tanácsadó mesterszakok indulnak. Az új területek részben a kar által önállóan kidolgozott képzési programok, részben pedig a PTE társkaraival közös fejlesztések, amelyek tovább színesítik Szekszárd, Tolna és Baranya megye képzési kínálatát.

2017 szeptemberétől a PTE Műszaki Informatikai Kar és a KPVK együttműködési megállapodása értelmében gépészmérnök rendszertechnológiai specializáció indul a szekszárdi karon. A Modern Városok Program keretében kidolgozott képzés indításának sikerével a KPVK új profiljaként 2018-ban megkezdődhet a teljes ciklusú gépészmérnök képzés Szekszárdon.

Nagy hangsúlyt fektetünk az infrastruktúra folyamatos fejlesztésére is, melynek eredményeképpen minden igényt kielégítő előadótermekkel rendelkezünk. Tornatermünk, uszodánk 2016-ban jelentős anyagi ráfordítással újult meg, 2017-ben új laborokat alakítunk ki és a kollégiumot is felújítjuk szeptemberre.

 A PTE regionális, interdiszciplináris profilú karaként a KPVK fontos feladata a korábbi képzési programok megtartása, fejlesztése, valamint olyan új képzések kidolgozása és bevezetése, amelyek hozzájárulhatnak a régió tudásbázisának növekedéséhez, a térség  gazdasági, társadalmi fejlődéséhez.
Szívélyes üdvözlettel:
Dr. Horváth Béla, dékán

Kellemes környezet, izgalmas és színes hallgatói élet

Vidám, színes falak és közösségi terek, modern, igényes, barátságos környezet jellemzi az intézményt, ahol Szekszárdon és Pécsen is minden lehetőség adott a megfelelő felkészüléshez. A szekszárdi gyakorlóóvoda és gyakorlóiskola csupán 100 lépésre található a kollégiumtól és az egyetem épületétől!

A körülmények technikai, infrastrukturális és szakmai szempontból egyaránt biztosítják a tanulás, a tudás szabadságát. A hallgatók órák után sem maradnak programok nélkül, a pezsgő egyetemi élet és a hallgatói közösségi aktivitás a karon jelentős. Az elsőévesek beilleszkedésének segítésére minden évben gólyatábort szervezünk, a novemberi gólyabálon hagyományosan ünnepélyes keretek között köszöntjük őket. A KPVK kollégái azon dolgoznak, hogy minden hallgató úgy érezhesse: itt tanulni jó. A számos tudományos rendezvény mellett olyan önszerveződő hallgatói csoportok, kisközösségek működnek, mint a KPVK Színjátszó Kör és a Tehetséges Hallgatók Zenekara (THZ).

A PTE diplomás pályakövetési vizsgálatai alapján hallgatóink magasra értékelik az oktatók munkásságát, szakmai tudását és az oktatás színvonalát. Többek közt ennek is köszönhető, hogy hallgatóink az egyetem második legjobb átlagával rendelkeznek, valamint a második legjobb eredménnyel zárják tanulmányaikat. A jó eredmények az elhelyezkedési lehetőségeket is megkönnyítik. A nálunk végzettek fele már rendelkezik munkahellyel, amikor befejezi tanulmányait, sokan már a szakmai gyakorlat során megtalálják leendő munkahelyüket és tovább foglalkoztatják őket ott.

Idén ünnepli 40. évfordulóját a szekszárdi pedagógusképzés. A régióban egyedülálló képzéseink nagy hagyományokkal rendelkeznek. Az Illyés Gyula Pedagógusképző Intézet kínálatában a hagyományos csecsemő- és kisgyermeknevelő, óvópedagógus és tanító BA szakok mellett megtalálhatóak a szakok német nemzetiségi szakirányai. A régióban egyedülállóan neveléstudományi mesterszakon kora gyermekkor pedagógiája szakirányon lehet továbbtanulni. A tehetséggondozásnak köszönhetően hallgatóink országos sikereket érnek el. Gyakorlatorientált képzést nyújtunk a szekszárdi, paksi és pécsi gyakorlóintézmények segítségével.

Német nemzetiségi szakirány
Nagyobb mobilitási lehetőséget nyújt a német nyelvterületen működő külföldi főiskolákkal, egyetemekkel való kapcsolatoknak köszönhetően. A diploma egyben felsőfokú nyelvvizsgát is ér és a hallgatók olyan ismeretekre, kompetenciákra tehetnek szert, amelyek segítségével hatékonyan működhetnek közre a hazai német kultúra közvetítésében, megőrzésében. Kiváló elhelyezkedési lehetőségek várnak a fiatal szakemberekre, a végzetteket szinte „elkapkodják” a munkahelyek.

Emberi erőforrás fejlesztés
Az andragógia mesterképzési szakon azt a tudást sajátíthatják el a hallgatók, amellyel a gyakorlatban segíthetik a hátrányos helyzetű emberek, csoportok társadalmi beilleszkedését, olyan ismereteket és kompetenciákat szerezve, melyek az egyes szervezetek, intézmények képzési, továbbképzési tevékenységeinek irányítását, felnőttoktatási intézmények hatékony menedzselését teszik lehetővé. Az emberi erőforrás fejlesztés tudományterületét választók a vezetési tanácsadás egyik funkcionális területén tudnak szakszerű segítséget nyújtani. A mesterszak angol nyelven is elérhető!

Kultúra-, Könyvtár- és Társadalomtudomány
Egyre nagyobb jelentőségű a kultúra és a kulturális örökség megőrzése, a kulturális erőforrások menedzselése és a közösségszervezés. Az informatikus könyvtáros, a szociális munka és az újonnan induló közösségszervezés alapszakok olyan tudást, ismereteket nyújtanak, amelyek a fent említett célkitűzéseket teljesíteni képes szakemberek ismereteiből nem hiányozhatnak. Akik még több tudásra szeretnének szert tenni, a könyvtártudomány, a kulturális mediáció és a kulturális örökség tanulmányok mesterképzéseinket ajánljuk.

Közösségszervezés BA
2017-től új alapszakkal gazdagodik a képzési kínálat. A közösségszervezés alapszak célja a társadalmi folyamatok mechanizmusát értő, a gazdasági kérdésekben tájékozódni tudó, a szervezetek működésében és a helyi társadalmak közművelődési intézményeinek működtetésében jártas, azt motiválni, szervezni tudó szakemberek képzése, akik képesek a megfelelő kultúra közvetítésére, kulturális erőforrások menedzselésére, művelődési tevékenységek irányítására, közösségek működtetésére, fenntartására, koordinálására. A végzett hallgatók az állami, önkormányzati, piaci és nonprofit szektor kultúrával, közösségszervezéssel és fejlesztéssel, művelődéssel foglalkozó szervezeteinél, intézményeinél, vállalkozásainál helyezkedhetnek el itthon és külföldön.

Borkultúra, vidékfejlesztés
Akik a TTK-val közösen indított szőlész-borász mérnök alapszakunkon, a kar által szekszárdi helyszínnel hirdetett szőlész-borász mérnök felsőoktatási szakképzésen, vagy a borturizmus és borgasztronómia szakirányú továbbképzésen kívánnak tanulni, a legjobb helyen tehetik meg azt. Hallgatóink kiváló szakemberektől tanulhatnak és helyben végezhetik a szakmai gyakorlatot. Képzéseink korszerű, gyakorlatorientált ismereteket nyújtanak ahhoz, hogy akár családi vállalkozásban önállóan, akár pedig alkalmazottként elhelyezkedve szőlőtermesztéssel, borászattal, valamint az ehhez kapcsolódó értékesítéssel foglalkozó piaci szereplőknél kamatoztasd a tudásodat. Továbbra is indul a turizmus-vendéglátás felsőoktatási szakképzés turizmus szakirányon.

Nyílt nap lesz Szekszárdon

Szeretettel várjuk az érdeklődőket a kar szekszárdi nyílt napján 2017. január 26-án.

Bemutatkoznak intézeteink, óralátogatás a gyakorlóiskolában és a gyakorlóóvodában, kartúra, E-Learning, útlevél-játék, Erasmus, ösztöndíj- és felvételi információk, Pályaorientációs grafológiai tanácsadás, Életpálya tanácsadás.

A tanácsadásokra előzetes jelentkezés szükséges! Jelentkezés a honlapon megadott időpontokra január 25-én 14 óráig az [email protected] e-mail-címen. Részletes program: www.kpvk.pte.hu vagy www.felveteli.kpvk.pte.hu

Előzetes alkalmassági vizsga

Előzetes alkalmassági vizsgát tartunk a pedagógus szakokra jelentkezőknek a nyílt napot követően, január 26-án. Sikeres vizsga esetén a felvételizőnek már nem kell részt vennie a májusi alkalmassági vizsgán. Jelentkezni a kar honlapjáról letölthető jelentkezési lapon lehet, január 24-én 16 óráig.

A körülmények technikai, infrastrukturális és szakmai szempontból egyaránt biztosítják a tanulás, a tudás szabadságát. A hallgatók órák után sem maradnak programok nélkül, a pezsgő egyetemi élet és a hallgatói közösségi aktivitás a karon jelentős. Az elsőévesek beilleszkedésének segítésére minden évben gólyatábort szervezünk, a novemberi gólyabálon hagyományosan ünnepélyes keretek között köszöntjük őket. A KPVK kollégái azon dolgoznak, hogy minden hallgató úgy érezhesse: itt tanulni jó. A számos tudományos rendezvény mellett olyan önszerveződő hallgatói csoportok, kisközösségek működnek, mint a KPVK Színjátszó Kör és a Tehetséges Hallgatók Zenekara (THZ).

A PTE diplomás pályakövetési vizsgálatai alapján hallgatóink magasra értékelik az oktatók munkásságát, szakmai tudását és az oktatás színvonalát. Többek közt ennek is köszönhető, hogy hallgatóink az egyetem második legjobb átlagával rendelkeznek, valamint a második legjobb eredménnyel zárják tanulmányaikat. A jó eredmények az elhelyezkedési lehetőségeket is megkönnyítik. A nálunk végzettek fele már rendelkezik munkahellyel, amikor befejezi tanulmányait, sokan már a szakmai gyakorlat során megtalálják leendő munkahelyüket és tovább foglalkoztatják őket ott. Nyílt nap lesz Szekszárdon Szeretettel várjuk az érdeklődőket a kar szekszárdi nyílt napján 2017. január 26-án.

Bemutatkoznak intézeteink, óralátogatás a gyakorlóiskolában és a gyakorlóóvodában, kartúra, E-Learning, útlevél-játék, Erasmus, ösztöndíj- és felvételi információk, Pályaorientációs grafológiai tanácsadás, Életpálya tanácsadás.

A tanácsadásokra előzetes jelentkezés szükséges! Jelentkezés a honlapon megadott időpontokra január 25-én 14 óráig az [email protected] e-mail-címen. Részletes program: www.kpvk.pte.hu vagy www.felveteli.kpvk.pte.hu Előzetes alkalmassági vizsga Előzetes alkalmassági vizsgát tartunk a pedagógus szakokra jelentkezőknek a nyílt napot követően, január 26-án. Sikeres vizsga esetén a felvételizőnek már nem kell részt vennie a májusi alkalmassági vizsgán. Jelentkezni a kar honlapjáról letölthető jelentkezési lapon lehet, január 24-én 16 óráig. -->

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!