Nyugalom van és békesség

2012. augusztus 2. 17:49 , Legutóbb frissítve: 2012. augusztus 2. 17:55 Vida Tünde
Kajdacs | Nagy esemény a falu életében a kibővített faluház avatása. A rendszerváltás óta nem épült új intézmény, viszont a meglévőket szintén pályázati támogatások segítségével nagyon szépen rendbe hozták.

Mik ezek?

X
A sorban látható gombokkal a webes közösségi hálózatokon - iWiW, Facebook - fejezheted ki egy kattintással tetszésedet vagy
oszthatod meg a cikkel kapcsolatos véleményedet ismerőseiddel.

"Tetszik" / "Like" gomb. Ezzel a gombbal a Facebookon fejezheted ki tetszésedet a cikkel kapcsolatban - üzenőfaladon
egyszerűen csak annyi jelenik meg, hogy kedveled ezt a cikket. Ha most éppen be vagy jelentkezve a Facebookra, akkor azt is
látod, hogy ismerőseid közül valakinek tetszett-e már ez az írás. Ha nem vagy bejelentkezve, a gomb megnyomása után ezt
egyszerűen megteheted. (Ez a gomb tényleg csak egy szimpla tetszésnyilvánítás - ha a cikkel kapcsolatban egyből véleményt is
megosztanál, akkor használd a cikk alatti szürke hátterű sorban található "Facebook" feliratot.)

"Megosztás az iWiW-en" gomb. Ezzel a gombbal a legnépszerűbb magyar közösségi oldalon, az iWiW-en tudsz tartalmat
megosztani. A felugró ablakban beírhatod véleményedet is, és ha épp nem vagy bejelentkezve, egyben azt is megteheted.

Nagy volt a sürgés-forgás az IKSZT, azaz az integrált szolgáltató és közösségi tér körül, ami valójában a faluház, amelyet éppen most bővítettek egy rendezvényteremmel.

A 2000-ben teleházként megnyílt, 2004-ben közösségi házzá fejlesztett intézményt a Kajdacsi Gyermekekért és Ifjúságért Alapítvány által az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból elnyert közel 53 millió forintból fejlesztették. A támogatás százszázalékos, a berendezést pedig a paksi atomerőmű Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítványa segíti pályázat útján.

A cikk a hirdetés után folytatódik

Impozáns kulturális központ jött létre a falu központjában, igaz szemernyit sem kell szégyenkezni a szomszédos önkormányzati hivatal miatt sem, takaros, korszerű az is. Rendben vannak a közterületek, az intézmények, jól szervezett a közösségi élet, nincs békétlenség, mondja Milákné Katona Patrícia, aki abszolút nem vágyik el Kajdacsról.

- Szeretek nagyon itt élni, itt minden megvan, itt van az összes barátom, szerencsém van, hogy találtam munkát, a férjem Nagydorogon dolgozik, sorolja. Érthető, hogy fel sem merült bennük, hogy elmenjenek. Tény, hogy, akinek távolabbra kell járnia munkába, nincs egyszerű dolga, a közlekedés – hacsak nem saját kocsival oldják meg – nem túl jó. A közbiztonság viszont igen, cseppet sem bánja senki, hogy a bűnügyi statisztikák tekintetében a lista végén kullog Kajdacs.
  Nagy volt a sürgés-forgás az utóbbi napokban, hiszen az utolsó simításokat végezték az IKSZT, azaz az integrált szolgáltató és közösségi tér körül Nagy volt a sürgés-forgás az utóbbi napokban, hiszen az utolsó simításokat végezték az IKSZT, azaz az integrált szolgáltató és közösségi tér körül

Nincs békétlenség, hangos perpatvar a faluban, ha kell, összefognak az emberek, csend, nyugalom, békesség van, mondják a falubeliek hozzátéve, hogy az viszont, aki nyüzsgésre vágyik, náluk azt nem találja meg.

Boda János polgármester megerősíti, tényleg minden rendben van, ha eltekintünk a település pénzügyi helyzetétől. Mert, hogy az bizony elszomorító. Egyre kevesebb a normatíva, a működés költségei viszont nőnek, a 33 millió forintos folyószámla-hitelkeretből sem lehet finanszírozni megnyugtatóan a kiadásokat.

Hogy miért és miből fejlesztenek mégis? Többnyire olyan pályázatokból, amelyekhez nem, vagy elenyésző önerő kell. Nyertek az iskolakonyha felújítására, ahol naponta 210-220 adag étel készül. Kicserélik a nyílászárókat, a kézmosókat, mosogatókat, burkolatok, külső vakolatjavítás, festés a munka része még. Az óvoda épületének felújítására is pályáztak, csakúgy, mint az ivóvízminőség javítására.

Az utak minősége és az egykor volt kastély, ma iskola okoz fejtőrést a faluvezetésnek, a tető nagy részét már felújították, de a többire, a nyílászárócserére, homlokzatra nincs pénz, s egyelőre pályázati segítség sem. A sportöltözőt viszont május 1-jén avatták teljes körű felújításon esett át, csakúgy mint néhány éve az idősek klubjának épülete.

Közösségerősítő szerepe van a faluháznak

- Igen nagy öröm és szinte történelmi jelentősége van a faluház bővítésének, de még inkább azoknak a szakmai programoknak, szolgáltatásoknak, amelyekkel majd megtöltik, mondja Boda János polgármester. A Nemzeti Vidékfejlesztési Hálózat irodája, foglalkoztatási információs pont, egészségfejlesztő programok, pályázati tanácsadás kap itt helyet. Az IKSZT a közigazgatás korszerűsítésében is jelentős szerepet tölt be, ami tovább erősödhet, ha a kétezer fő alatti településeknél megszűnik a hivatal, hiszen nem kell elutazniuk, helyben intézhetik ügyeiket az emberek. Egy ilyen intézménynek közösségmegtartó, fejlesztő szerepe is van, emelte ki Boda János.

Tetszett a cikk? Ossza meg!
 iWiW 
 
  • A+
  • A-
  • P
  • @>
  • |<

Iratkozzon fel!

Iratkozzon fel a BAMA hírlevelére!

Biztonsági kód

HIRDETÉS

A cikk küldése e-mailben

X
Cikk címe:
Nyugalom van és békesség

Biztonsági kód
A fenti képen látható ellenőrzőkód:

*-al jelzett mezők kitöltése kötelező!

Cikk megosztása a közösségi portálokon

X

Hozzászólások –

eddig 0 hozzászólás érkezett
HOZZÁSZÓLOK

Hozzászólok a cikkhez

A cikkhez csak bejelentkezett olvasóink szólhatnak hozzá.  Miért kell regisztrálnom? Bejelentkezek | Regisztrálok

Miért kell regisztrálnom?

X
Olvasóink fáradhatatlan aktivitásának köszönhetően az elmúlt évek során a megye meghatározó fórumává váltunk,
ahol cikkeink kapcsán értékes viták, párbeszédek alakultak ki. Ahogy e fórum résztvevőinek száma egyre növekedett,
sajnos a komoly hozzászólások közé egyre gyakrabban keveredtek céltalan, romboló beírások. Ezért éreztük úgy,
hogy eljött az ideje annak, hogy a kommentelés lehetőségét regisztrációhoz kössük, kiszűrve az értelmes fórumozást
zavaró tartalmakat. A regisztrációt ugyanakkor a korábbinál lényegesen egyszerűbbé tettük: elég csak nevet,
fehasználói nevet és emailt megadni. Reméljük olvasóink is úgy gondolják, hogy megéri megtenni ezt az egyszeri és
egyszerű lépést azért, hogy barátságosabb közegben, értelmesebb mederben folytatódhassék a párbeszéd.
(Ha problémája akad a regisztrációval vagy a hozzászólás új módjával, "hozzászólás" tárggyal írjon levelet a teol@teol.hu címre.)
Előző
  • Kos
  • Bika
  • Ikrek
  • Rák
  • Oroszlán
  • Szűz
  • Mérleg
  • Skorpió
  • Nyilas
  • Bak
  • Vízöntő
  • Halak
Következő

Mai horoszkóp

  • A barátság és a munkája során számos kapcsolatot köt. Sikersorozat következik életében. Szívügyek terén boldog, s bizakodó lehet.
  • A Vénusz pozitív hatására dinamikus, magabiztos, és bármilyen vállalkozásban megállja a helyét. Párkapcsolat terén vigyáznia kell, nehogy zűrzavarok keletkezzenek.
  • Sokat dolgozik. Ha fáradtságot érez, figyeljen oda magára, ne várja meg, amíg a kimerültség miatt lelassul. Baráti kapcsolatai és a szerelmi élete kedvezően alakul.
  • Jól kezdődik és jól is végződik a mai nap. Ha kellően odafigyel a pénzügyekre és az otthoni dolgaira, akkor nem kell semmilyen bonyodalomtól tartania.
  • Szorgalmasan és kitartóan dolgozik. Segítséget is kap egy fontos feladathoz. Számítson rá, hogy egész nap hajtania kell.
  • Egy peres ügyben csak veszíthet. Sokkal könnyebben kellene élnie. Családtagjai sokat segítenek abban, hogy lazábban fogja fel a problémákat.
  • Anyagi gondok nehezítik a helyzetét. Semmi sem úgy alakul, ahogyan remélte. Meggyűlhet a baja hanyag és nemtörődöm ügyintézőkkel.
  • Otthoni problémája egész nap gyötri. Tudja, hogy a dolognak minél hamarabb meg kell oldódnia, vagy pedig önnek kell orvosolnia valahogy. Ha nem kapkod, minden...
  • Tanulmányaiban kedvező fordulatra számíthat. Mindent elérhet, csak ki kell nyújtani érte a kezét. Ha vannak kapcsolatai, azt most remekül hasznosíthatja.
  • Bolygója kedvezően áll, s főként szakmai életében segíti. Legyen kezdeményező, ragadja meg a nagyszerű lehetőségeket! Pénzbevételre számíthat.
  • Szerelmi életét a Vénusz befolyásolja. Gyengédség, flört vagy hatalmas szenvedély, most mindegyikben bővelkedhet.
  • Bolygójának, a Jupiternek köszönhetően vidámság és nagyon aktív szakmai élet várható. Jó oka van a bizakodásra. Este lazítson, séta után olvasson egy könnyű...
Kos Bika Ikrek Rák Oroszlán Szűz
Mérleg Skorpió Nyilas Bak Vízöntő Halak

Receptválogatások

Zsenge zöldségekkel

A tavasz első kincsei - a spárga, a cukorborsó, a karalábé, az újrumpli, a friss tök és a zsenge répa - ilyenkor jelennek meg a piacon. Érdemes belőlük minél többet és többfélét készíteni!

Ingatlankereső

Házhoz visszük a híreket!

Rovatok