Digitália

2024.12.10. 06:00

Az életünkben részt vevő emberek megosztják velünk a bélmikrobáikat

Régen ismert, hogy nem túlzás bélflóra-bél-agy tengelyről beszélni. Egy új kutatás most azt bizonyítja: családunkkal és barátainkkal sokkal többet osztunk meg, mint étkezéseket, társas együttléteket és hobbikat: bélmikrobákat is adunk egymásnak – személyes bélflóránk részletes profilként szolgál társasági életünkről.

Forrás: Shutterstock

A Nature-ben megjelent új tanulmány kimutatta, hogy a másokkal való találkozásaink óriási hatással vannak a bélmikrobiómánkra, s így rejtetten, de közvetlenül az egészségünkre is.

A Yale Egyetem kutatói, Francesco Beghini és Jackson Pullman hondurasi elszigetelt falvakban élő 1787 felnőtt közösségi kapcsolatainak térképét párosították az egyes résztvevők bélrendszerében élő mikrobák részletes elemzésével.

A mikrobiom számos emberi fenotípusban szerepet játszik, az étrend, a gyógyszerek, az életmód és a környezeti expozíció mind befolyásolja az összetételét. Mivel néhány bakteriális komponense nagyon sokáig életben marad az emberi testen kívül, a legtöbbet közülük megszerezzük más emberekkel való fizikai érintkezés útján.

Kitartó munka volt az elszigetelt dzsungelfalvak lakóitól származó székletmintákat összegyűjteni, majd ezeket összevetni a falusiak kapcsolattartásaival, hogy ki kivel töltötte az időt a közösségben.

Az adatgyűjtés 2013-ban kezdődött a helyi és regionális közegészségügyi szervekkel együttműködve. A minták nemcsak a kutatásra, hanem diagnózis megállapítására és szükség esetén kezelés biztosítására is szolgáltak. Egy nagyobb projektben 176 falu vett részt, ez a tanulmány Honduras nyugati hegyvidékén található 18 különösen elszigetelt falu lakosainak adataira összpontosított.

A tanulmány szerzői szerint a távoli falvakról szóló tanulmány általános betekintést nyújt abba, hogyan formálják az emberi mikrobiomokat a közvetlen társadalmi kapcsolatok.

Kiderült, hogy az azonos mikrobiális fajok és törzsek nemcsak a családok, hanem más nem családi és nem háztartási kapcsolatok – például közeli barátok, munkatársak – között is megjelennek.

Azt is megállapították, hogy a társadalmilag központi szerepet játszó emberek – vagyis akiknek nagyobb számú társadalmi kapcsolatuk van a közösségben – bélflórája jobban egyezik a többségével, mint a társadalmi periférián élőké.

És ez csak még markánsabb lesz az idő múlásával. 301 ember mikrobiomját két év után újra megmérték, s kiderült, akiknek több személyes kapcsolatuk volt, azoknak a bélflóratörzsei sokkal jobban hasonlítottak egymáshoz.

Azoknak viszont, akik egyre inkább elszigetelődtek, a saját mikrobiomjuk felépítésében is kimutatható lett a másokkal való csökkent érintkezés.

Aki fizikailag, társadalmilag elszigetelt, annak más mikrobái vannak.

Azt általánosságban nem lehet kijelenteni, hogy ez jó hír vagy rossz. Mint a legtöbb biológiai jelenség, valószínűleg sok tényezőtől függ.

Hogy megosztjuk a mikrobákat, az önmagában nem jó vagy rossz, de bizonyos mikrobák megosztása bizonyos körülmények között valóban lehet jó vagy rossz.

Például, miután valaki antibiotikumot szed, bélrendszere az egészséges mikrobáktól is megválik, de a társadalmi érintkezés segíthet újratelepíteni a fontos, egészséges, normális mikrobákat, amelyekre szükségünk van az egészséges életműködésünkhöz. Ez a rekolonizáció valószínűleg igen gyakran a társadalmi interakciók során megy végbe.

A kutatók rámutattak, a vizsgálatok összefüggésbe hozzák a bélmikrobiomát olyan mentális és fizikai egészségi állapotokkal, amelyek, mint például az elhízás, a depresszió és az ízületi gyulladás egyébként nem tekinthetők biológiai értelemben fertőzőnek.

A kutatás egyértelműen azt sugallja, hogy a bennünket körülvevő közösség direkt hatással lehet mikrobiális profiljainkra, azaz, leegyszerűsítve, az egészségi állapotunkra.

Az emberi béltraktusban széles körben vannak jelen különböző fajta mikroorganizmusok, melyek a gazdaszervezetben fontos funkciót töltenek be szimbiotikus kapcsolatuk révén. Mikroökoszisztémánk többek között jelentős szerepet tölt be a védekezésben, a nyálkahártya felépítésében, homeosztázis fenntartásában. Ezenfelül tápanyagot biztosít, részt vesz az ingertovábbításban és az immunrendszer működését is befolyásolja. Ezek a mikrobák elsősorban anaerob baktériumok, arányuk és mennyiségük jelentősen függ a környezeti és fiziológiai hatásoktól. A baktériumokon kívül még számos gomba és vírusfaj is részt vesz az ökoszisztéma kialakításában.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!