2010.05.02. 11:47
Kutya vagy baba?
Idilli párosítás a baba és az édes kutyus: a filmekből, regényekből árad a szeretet, ami összeköti a gyermeket négylábú barátjával. De valóban biztonságos az együttélésük?
Az ilyen boldog, kiegyensúlyozott gyermekkorra visszatekintő felnőtt számára általában nem kérdés, hogy a családalapításba beletartozik a kutyus is, amiből a gyermek csak profitálhat. Azok számára azonban, akiknek az életéből ez kimaradt, nem mindig ilyen egyszerű a döntés.
Kormi jó hatással van a gyerekeimre
„Az a gyerek, aki részesül a kutyája odaadó szeretetéből, másképpen viszonyulni az élővilághoz, mint állattalan társai. – mondja Anikó, aki gyermekként már megtapasztalta Labradorja önzetlen hűségét és szeretetét. – Nálunk a kutya volt előbb, mint a gyerekek, de soha semmilyen probléma, féltékenykedés nem volt, sem Kormi, sem a fiúk részéről. Kis korukban is gondoskodtak róla, most, hogy nagyobbak (nyolc és hatévesek) boldogan viszik ki sétálni a házunk melletti zsákutcába. Teljesen összenőttek, néha olyan, mintha a kutya kitalálná a gondolatukat.”
Nincs helye a baba mellett!
„A férjemmel most költözünk első közös házunkba. – meséli Éva. – Nagy örömmel várjuk a babánkat, aki hat hónap múlva, már a szép új szobájába érkezik. A férjemnek van egy keverék kutyája, Kenzó, aki eléggé el van kényeztetve, be van szoktatva a lakásba. Aranyos kis jószág, mégis idegenkedem a gondolattól, hogy a csecsemőnknek egy kutyával kelljen megosztania a lakást. A fiúnknak lesz külön szobája, ahova természetesen nem jöhet be a kutya, de mi lesz, majd ha csúszik, mászik. Félek, hogy valamilyen fertőzést elkaphat tőle. A családunk túlzottnak érzi aggodalmamat, én viszont úgy gondolom, kisgyerek mellett nincs helye a lakásban kutyának. Sajnos, ez már többször vita forrása volt közöttünk.”
A kutyaellenes szülők elsősorban higiéniai okokra, fertőzésveszélyre hivatkoznak. A kutya valóban terjesztője lehet az állatról emberre terjedő betegségnek, a veszettségnek, ugyanakkor a rendszeres oltások és egészségügyi szabályok betartása mellett a fertőzés veszélye elenyésző.
Rátámadhat a gyermekre?
Emellett az is elrettentheti a szülőket, amit az utóbbi években a megharapott, kutyák által megtámadott gyerekekkel kapcsolatban olvasni, hallani.
Sajnos, előfordulnak rettenetes esetek, ha azonban alaposabban utánajárunk a dolgoknak, kiderül, hogy a kutya kiszámíthatatlan viselkedése, veszélyes támadása szinte mindig a gazda „hibájából” történik.
Az okok sokfélék lehetnek, kezdve a gazda személyiségéhez nem illő kutya választásával, az eb elkényeztetésével, falkavezérré válásának „engedélyezésén” át a kis, zárt helyre való bezárásával, túlzott fegyelmezésével, éheztetésével.
Kutya mellé érkezik a baba
Sokak szerint ugyancsak gondra adhat okot, ha a kutya már „régi bútordarab”, és az új „riválisa”, azaz az újszülött megérkezésével úgy érzi, elveszíti a családban addig kivívott helyét, és gazdái szeretetét, ideges és goromba lesz.
Ahol a kutya valóban családtag, ott ez egyáltalán nem fordulhat elő – ilyenkor az eb a cseperedő gyereket nem vetélytársként, hanem kölyökként kezeli, akit . Ezzel együtt természetes (és helyes), hogy amíg a gyermek kicsi, nem hagyjuk magára a kutyával, hiszen bármilyen megbízható is hűséges társunk, mindig számolni kell azzal, hogy ösztöneit a természet az ő testi adottságaira szabta, nem az emberére.
Minden a gazdin múlik
„A kislányom 9 hónapos, a kutyánk 4 éves. Természetesen, kicsit aggódtunk az elején, hogy minden rendben megy-e az „összeszoktatásukkal” – emlékezik vissza Ági. – Bújtam a netet és a szaklapokat, és végül, amikor megszületett a kislányom, a kórházból hazaküldtem egy textilpelenkát, amin rajta volt a baba illata. A férjem megmutatta a kutyának, körbeszimatolta ment tovább, majd vissza-visszatért. Amikor hazamentünk, már egy ismerős illatú babát mutattunk be neki. Azóta imádja, őrzi, és „szól nekem” (bökdös), amikor sír, hogy menjek oda hozzá.”
Kisgyermek mellé érkezik a kutya
Ha a baba születésekor éppen nincs kutya a családban, nem árt, ha várunk néhány évet. A legjobb akkor belevágni, amikor már „szót lehet érteni” a gyermekkel. Két-három évesen már megérti, hogy nem szabad a kutya szőrébe kapaszkodva menni, a farkincáját húzni, ráfeküdni, evésnél a szájához nyúlni, stb., mert nem minden kutya alkalmas a dajkaszerepre.
Gyermekbarát fajták (a teljesség igénye nélkül)
Az uszkár rendkívül intelligens, rokonszenves és valamennyi változata nagyon A labrador retriever rendkívül intelligens, sokoldalú kutya, békés, roppant jóindulatú és engedelmes.
Az erős, rámenős, de nagyon jóindulatú boxer nemcsak őrző-védőként állja meg a helyét, hanem házi kedvencként is tökéletes lehet, ha a család biztosítani tudja számára a megfelelő mozgásteret.
A berni pásztor nagyon könnyen nevelhető, kedves és türelmes, amik a gyermek szempontjából nem elhanyagolható.
A beagle legendásan szelíd fajta, és mivel ezenfelül tanulékony és igénytelen, a gyermekes családoknak szintén jó választás lehet.
Sok esetben a vonzó és rendkívül ellenálló keverék kutyákkal is szerencsével járhatunk, bár velük kapcsolatban nehéz előre megjósolni az eredményt...