Világbajnokság, érdekességek

2022.12.10. 11:06

Lionel Messi és Argentína rekordokat halmozott a hollandok elleni negyeddöntőn

Jó néhány statisztikai mutatóban csúcsot döntött vagy állított be a Hollandia–Argentína világbajnoki negyeddöntő. Például azt tudta, hogy...?

Az argentin válogatott büszkélkedhet a legtöbb győztes büntetőpárbajjal a világbajnokságokon

Fotó: AFP

• Louis van Gaal a rendes játékidőben elért döntetlennel (2–2) beállította Luiz Felipe Scolari 12 meccses veretlenségi sorozatát a világbajnokságokon (8 győzelem, 4 döntetlen)
  • Lionel Messi a Nahuel Molinának adott asszisztjával több rekordot is megdöntött: egyrészt már öt gólpassznál jár világbajnokságok egyenes kieséses szakaszában, mellyel megelőzte Pelét, másrészt amióta gyűjtik az ilyen statisztikákat (1966), ő alakította ki a legtöbb helyzetet a vb-ken, megelőzve honfitársát, Diego Maradonát a vonatkozó rangsorban. Nem mellesleg a hétszeres aranylabdás hét különböző játékos góljait készítette elő: 2006-ban Hernán Crespo, 2010-ben Carlos Tévez, 2018-ban Sergio Agüero és Gabriel Mercado, 2022-ben pedig Enzo Fernández és Nahuel Molina volt eredményes a passza után
  • Messi tizedik gólját szerezte világbajnoki mérkőzésen, mellyel beérte honfitársát, Gabriel Batistutát
  • Argentína továbbjutásával az első olyan nemzet lett, amely egy vb-n három kieséses „fázisban” is legyőzte Hollandiát: 1978-ban a fináléban, 2014-ben az elődöntőben és most a negyeddöntőben
  • a mostani tizenegyespárbaj megnyerésével a dél-amerikai válogatottnak van a legtöbb megnyert csatája a vb-k történetében (5)
  • sosem fordult még elő holland játékossal, hogy csereként beállva két gólt szerezzen egy világbajnoki mérkőzésen, ez most Wout Weghorstnak összejött
  • Weghorst második gólja 100 perc és 30 másodperc után született, ez pedig a második legkésőbbi gól a vb-k történetében. Az elsőt is Katarban szerezték, az Anglia–Irán csoportmérkőzésen az iráni Mehdi Taremi a 102. percben volt eredményes
  • Hollandia a világbajnoksági mérkőzések történetében a legtöbb szabálytalanságot követte el a mostani negyeddöntőn, szám szerint 27-et, mégis Argentína kapta a több sárga lapot, s az első csapat lett, amely nyolcnál több figyelmeztető kártyát gyűjtött be egy vb-meccsen
  • Antonio Mateu Lahoz elemében volt, a spanyol játékvezető 15 (!) sárga lapot osztott ki, ami a legtöbb egy világbajnoki mérkőzésen

A Hollandia–Argentína negyeddöntőről bővebben itt írtunk. A katari világbajnokságról készült összes cikkünket itt gyűjtöttük össze.