2025.06.06. 17:48
Demján Sándor Program – nagyon népszerű az 1+1 konstrukció
Már több mint 1800 vállalkozás jelentkezett az 1+1 konstrukciójára, amely az állami támogatást az önerő mértékéig kiegészíti. Ez is alátámasztja Molnár Dániel, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) vezető elemzőjnek a nyilatkozatát, miszerint az 1+1 a Demján Sándor Program egyik legfontosabb eleme.

A Demján Sándor Programnak a legfontosabb eleme az 1+1 program (illusztráció)
Forrás: Shutterstock
A Világgazdaság portálna nyilatkozó közgazdász kiemelte, hogy a mostani 130 milliárd forintos keretet tekintve 260 milliárd forint értékű beruházás valósulhat meg a magyar gazdaságban, a kiírás alapján 1 éven belül.
A Demján Sándor Programra 1800 vállalat adta be a jelentkezését, így egy-egy vállalat átlagosan 70 millió forintos támogatásban részesülhet
– pályázni 5-200 millió forintos támogatásra lehetett. Vagyis a program keretében ténylegesen a legkisebb vállalatok fejlesztései valósulhatnak meg. Molnár Dániel azt is elmondta, hogy a lehetséges projektek kapcsán a kiírás nem tartalmazott érdemi korlátozást, a vállalatok sokféle célból, például
- új eszközök beszerzése,
- infokommunikációs fejlesztés,
- immateriális javak beszerzése,
- megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása miatt pályázhattak, így minden vállalat a saját igényeihez igazíthatta a programot.
Az elemző szerint a nyitottság mindenképpen kedvező, a kkv-szektor és különösen a legkisebb vállalatok azok, ahol a legnagyobb szükség van a fejlesztésekre, a hatékonyság és így a versenyképesség javítására, miközben piaci alapon számukra a legnehezebb a forráshoz jutás, főleg a bizonytalan gazdasági környezetben.
Orbán Viktor miniszterelnök már múlt hét pénteken, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara küldöttgyűlésén bejelentette, hogy az 1+1 támogatási program keretét 82 milliárd forinttal 130 milliárd forintra emelik, így minden pályázó, aki megfelel a kiírási feltételeknek, megkapja a támogatást
– emlékeztetett a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) vezető elemzője, aki azt is megjegyezte, hogy a bejelentés mögötti döntés született meg formálisan a szerdai kormányülésen, és immár a forrásallokációról szóló döntés is megjelent a Magyar Közlönyben.
Miként segíti a felzárkózást a kis-és középvállalkozások támogatása – a cikkben erről is olvashat.