Mátyás-emlékév

2018.03.29. 21:51

Mecénás és katona – vándorkiállítás nyílt Mátyás királyról

A tárlat csütörtöktől Székesfehérváron, az egykori koronázó bazilika romterületén látható.

Pozsony, 2018. március 7. Érdeklődők a Mátyás király - Mecénás és katona című kiállítás megnyitóján a Pozsonyi Magyar Intézetben 2018. március 7-én. MTI Fotó: Krizsán Csaba

Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára megnyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy a vándorkiállítás korszerű módon kívánja bemutatni Mátyás uralkodását a Kárpát-medence tíz pontján, egyszersmind emléket állítva a királynak, aki

„egyszerre törekedett naggyá tenni a hazát és munkálkodott annak megvédéséért”.

Vargha Tamás honvédelmi államtitkár emlékeztetett arra, hogy Mátyás uralkodása idején „Magyarország igazi reneszánszát élte, igazi nagyhatalom volt”, a statisztikák szerint hazánk minden tekintetben versenyképes volt az akkori Angliával.

A helyettes államtitkár szerint Mátyás napra pontosan 554 éve megtartott koronázásakor a Székesfehérvárra érkező méltóságok és a nép az új királyt ünnepelte, akitől a rend helyreállítását és az ország régi dicsőségének visszaszerzését várták.

Hunyadi Mátyás nem okozott csalódást, hiszen személyében olyan politikai vezető került az ország élére, aki a kor vezető hatalmai közé emelte hazánkat.

Szilágyi Péter úgy vélte, fél évezred távlatából az a kérdés, minek köszönhető e nagyszerű teljesítmény. Szerinte nem a csillagok szerencsés együttállásának és a megfelelő gazdasági környezetnek, hanem annak a határozott döntésnek, miszerint „a magyarok saját sorsuk irányítói akartak lenni”.

Kiemelte: az államtitkárság az emlékév keretében minél több magyar közösséghez kívánja eljuttatni azt az üzenetet, hogy dönteni kell arról, építői leszünk-e a szülőföldnek, vagy hagyjuk sodródni az árral, mert nincs köztes út.

Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum igazgatója felidézte, hogy az esztergomi érsek 1464-ben ezen a napon kente fel és koronázta magyar királlyá Hunyadi Mátyást Székesfehérváron, ezzel is legitimmé téve 1458 óta tartó uralkodását.

Élete ezen túl is számos vonatkozásban kapcsolódik a városhoz: jelentős építkezéseket kezdett a koronázótemplomban, a Boldogasszony bazilikában, e templom falai között koronázták meg hitvesét, Aragóniai Beatrixot 1476-ban, és házasságkötésük is itt történt, valamint 1490-ben, Bécsben bekövetkezett halálát követően Székesfehérváron helyezték örök nyugalomra.

A tárlat, amely Mátyás király életének főbb eseményeit eleveníti fel, Pozsonyban kezdte meg Kárpát-medencei körútját, egyetlen magyarországi helyszíne Székesfehérvár. A tárlaton Somodi András és Merényi Zoltán közös, rézből, acélból és textilből készült kompozíciói tekinthetők meg. Az alkotás kivitelében modern, viszont a 20. század elején és közepén dolgozó történészek tollából olyan idézetekkel tarkított, amelyek Mátyás korából eddig nem ismert részleteket mutatnak meg.

A tervek szerint Székesfehérvár után Délvidékre, Horvátországba, Szlovéniába és Erdélybe is elviszik a kiállítást.

Borítókép: MTI Fotó/ Krizsán Csaba

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában