2025.02.21. 14:30
Kincsvadászok-exkluzív: Fertőszögi Péter szívesen vág bele az új feladatba, ezt tanácsolja...
Fertőszögi Péter, a TV2 Kincsvadászok című műsorának egyik kereskedője Szekszárdon született és felnőttkoráig mondhatta otthonának Tolna vármegye székhelyét. A Szekszárdi Dienes Valéria Általános Iskola (a volt 4-es iskola), majd a Garay János Gimnázium tanulója volt. A Kincsvadászok sztárja exkluzív interjút adott lapunknak.
Fertőszögi Péter a Kincsvadászok kereskedője, a BÁV ART művészeti igazgatója lapunknak mesélt szekszárdi gyermekkoráról. 1967-ben született Szekszárdon. Jelenleg Budapesten él nyugodt, kiegyensúlyozott családban, feleségével és gyermekeivel.

Fotó: Ladóczki Balázs
Kincsvadászok: Szekszárdon nőtt fel
Fertőszögi Péter így emlékezik Szekszárdra:
– A rokonaim egy része Szekszárdon maradt. Időről időre meglátogatom őket. Tizennyolc éves koromig éltem Szekszárdon, a 4-es iskola (Dienes iskola, a szerk.), majd a Garay gimnázium tanulója voltam. Akkor még régésznek készültem – mondta. Tizennyolc éves korában indult a világot megváltani, ám a régészeti álmait maga mögött hagyta, és végül művészettörténész lett. A budapesti ELTE-n végzett, tanított középiskolában, vezette a BÁV Kortárs Galériáját, majd másfél évtizeden át volt a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány (KOGART) kuratóriumának elnöke, 2019-től pedig a BÁV művészeti igazgatójaként irányítja a cég műkereskedelmi tevékenységét.

Fotó: Fehér Gábor
Két éve mondott igent a felkérésre
Harmincöt éves karriert mondhat a magáénak, de most is készen áll az új kihívásokra.
– Nincsenek merész vágyaim, a meglévő feladataimat szeretném minél jobban, hasznosabban elvégezni. Úgy érzem, mindent elértem a pályámon, ami tehetségemből telt, sosem volt unalmas az életem, a munkám minden percét élvezem. Jelenleg nem látok magam előtt hatalmas kihívásokat, ám ha jön egy új feladat, ami érdekel, akkor szívesen belevágok. Például a Kincsvadászok című műsorra sem számítottam. Két éve mondtam igent a felkésére, a Kincsvadászok új világa nagy hatással van az életemre – tette hozzá.

Fotó: Kurucz Árpád
Többszáz millió forint a házak padlásán
A magyarországi műkincskereskedelem kapcsán elmondta, nem gondolja, hogy több milliárdos értékekre lehet bukkanni például magyar családi házak padlásain. Maximum többszáz millió forintos műkincsértékek lehetnek hazánkban, de azok is nagyon ritkák. A BÁV ART Aukciósház és Galériáról ismertette, hogy munkahelye több mint száz éve foglalkozik régi bútorokkal, festményekkel, grafikákkal, műtárgyakkal, ékszerekkel, órákkal, mindennel, ami a műkereskedelmi palettán fellelhető. Ő maga nem vásárol műtárgyakat, inkább olyan tárgyakkal veszi körül magát, amelyeket valamilyen munkáért ajándékba kapott művészektől, vagy amelyek a családjáé voltak. Távolabbi tervei között szerepel, hogy eljusson Firenzébe, Rómába és Madridba, mert – bár munkája során a fél világot bejárta – ezekbe a városokban még sosem járt.
Szekszárdról indult, országosan ismert lett
Fertőszögi Péter országos ismertséget szerzett a Kincsvadászok műsornak köszönhetően. Tanácsokat kérnek tőle az otthon talált műkincsekkel kapcsolatban. Mindenkinek segít, ugyanúgy, ahogy korábban is, a hozzá fordulók száma azonban sokkal több lett.
– A legfontosabb tanácsom számukra, hogy mindenekelőtt alaposan nézzenek utána, mit találtak, és ha nem tudják eldönteni, mi van a kezükben, akkor forduljanak a megfelelő referenciával rendelkező céghez és szakemberekhez. Keressék a jónevű, megbízható aukciósházakat, galériákat, hiszen a piacvezető magyar cégek szakmai és etikai szempontból is a legmegfelelőbbek. Jó, ha tudják, hogy hamis tárgyak is nagy számban fellelhetőek a műkereskedelmi piacon, amelyek sokszor még a szakembereknek is fejtörést okoznak – tette hozzá.