2024.06.23. 09:44
Idősek otthona: nem könnyű bekerülni
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint Tolna vármegyében a gondnokság alatt álló személyek 50,7 százaléka él tartós bentlakásos intézményben, 34,5 százalékuk vér szerinti családjának körében él, 14,8 százalékuk saját otthonában él. Egy szekszárdi családanya lapunknak elmondta: több ismerősétől tudja, hogy idősek otthonába nem egyszerű bekerülni.
A KSH ismerteti, hogy a szociális alapszolgáltatásokat a felnőttkorú lakosság tekintetében a települési önkormányzatok biztosítják annak érdekében, hogy a rászoruló egyének otthonukban, lakókörnyezetükben fenntarthassák önálló életvitelüket. Alapszolgáltatásban 2023-ban országosan több mint háromszázötvenezer embert láttak el. A biztosított ellátások közül a házi segítségnyújtás az egyik kiemelt szolgáltatás. Az időseknek is jár.
Idősek és házi segítségnyújtás
A házi segítségnyújtás keretében olyan időseket, pszichiátriai betegeket, fogyatékos személyeket és szenvedélybetegeket látnak el, akik állapotuk miatt az önálló életvitelben segítségre szorulnak, de amúgy képesek ellátni magukat. Több mint kilencvenhárom ezer ellátott van jelenleg a rendszerben, számuk 2018-ig csökkent, azóta stagnál. Csongrád-Csanád vármegyében 2023-ban több mint húsz százalékkal, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében pedig tíz százalékkal többen álltak gondnokság hatálya alatt, mint 2015-ben. Ezzel szemben Fejér vármegyében majdnem tizennyolc százalékkal, Budapesten pedig tizenhárom százalékkal csökkent a gondnokság alatt állók száma. Tolna vármegyei adatokat nem közöltek.
Vas vármegye vezeti a sort
Kedvező tendencia, hogy míg a tartós bentlakásos intézményben élő gondnokoltak száma gyakorlatilag nem változott, a családjuk körében élőké pedig kismértékben csökkent az elmúlt kilenc évben, addig a saját otthonukban élőké majdnem húsz százalékkal emelkedett. A tartós bentlakásos otthonban élők aránya 2023-ban is Vas vármegyében volt a legmagasabb (hatvanhárom százalék), még úgy is, hogy abszolút értékben csökkent a számuk, Budapesten pedig a legalacsonyabb (harminckilenc százalék).
Mi lesz, mikor idősek leszünk?
Egy szekszárdi fiatal férfi ezt mondta portálunknak:
– Sajnálnom a gondozásra szoruló embereket, együtt érzek velük. Egyelőre még nem gondolkozom azon, hogy mi lesz velem, ha én leszek idős, ápolásra szoruló ember – mondta.
Szintén szekszárdi vélemények közé tartozik:
– Bár nincs olyan hozzátartozóm, aki intézményi ellátásra szorulna, több ismerősömtől tudom, hogy idősek otthonába nem egyszerű bekerülni – mondta egy szekszárdi nő. – A szüleink idősek, a férjemé és az enyémek is, de szerencsére fittek. Természetesen az ember tisztában van azzal, hogy az idő múlásával változhat a helyzet. De abban bízom, hogy – ha kell, segítséggel – képesek lesznek az önálló életre még nagyon sokáig.