2024.10.29. 10:37
A manipulációhoz intelligencia szükséges
A szeretet őszinteség nélkül nem más, mint birtoklási vágy. Pont az ellentéte az odaadásnak.
Az eltorzított kommunikáció, a propaganda, a manipuláció korát éljük. Már senki nem csinál ebből titkot, sőt némelyek arra ösztönzik hallgatóikat, olvasóikat, hogy használják professzionálisan ezt az eszközt. Bár Josef Kirschner időnként bajban lehetett, amikor A manipuláció művészete című könyvét írta. Egyes fejezetekben ugyanis azt elemzi, hogyan vegyük észre, ha manipulálni akarnak bennünket, és hogyan védekezzünk ellene, máshol meg azt, hogyan éljünk a manipuláció kínálta lehetőségekkel. S a két ellentétes álláspontot – manipulálj másokat, de vigyázz, hogy téged ne manipuláljanak – pozitívumként tárgyalni meglehetősen nehéz egy kötetben. Az olvasó szereti, ha a szerző valamelyik térfélre áll; ha van jófiú és rosszfiú.
Walther G. Pinecoke írja, hogy valahányszor valaki kinyitja a száját, hogy szóljon a másikhoz, egyetlen célja van: manipulálni akarja, és ebből a legtöbb hasznot húzni. Na, itt azért még nem tartunk! Már csak azért sem, mert a manipulációhoz intelligencia szükséges. Előregondolkodás, mint a sakkban. Tudjam, hogy milyen lépésre, milyen válaszlépés várható. Az intelligens emberek száma viszont – mint az értelmi fogyatékosaké vagy a látássérülteké – generációról-generációra állandó. Nem növekszik. Az viszont elképzelhető, hogy ezen a keretszámon belül a manipulálással élők aránya nő.
Szerethető-e az az ember, akiről tudjuk, hogy manipulatív alkat? Aligha. A szeretet őszinteség nélkül nem más, mint birtoklási vágy. Pont az ellentéte az odaadásnak.