Karácsonyi népszokások

2024.12.25. 11:30

Furcsa karácsonyi szokások a világban. De vajon hogy ünnepelnek Tolnában?

Míg Magyarországon a bejgli, a halászlé, a szaloncukor és a betlehemes a hagyományos kellékei az ünneplésnek, a világ más tájain különös és olykor mókás tradíciókkal találkozhatunk. Jöjjenek a karácsonyi szokások, amelyeket összegyűjtöttünk Európából és a nagyvilágból.

A karácsonyi szokások mindenhol mások. Van, ahol a bejgli illata lengi be az otthonokat, máshol viszont pókok, farönkök és görkorcsolyák bolondítják meg az ünnepet. A világ legfurcsább hagyományait gyűjtöttük össze, majd megkérdeztük, vajon a Tolna vármegyében lakóknak vannak-e extrém ünnepi szokásaik.

karácsonyi szokások
A karácsonyi szokások nem csak országonként, de városonként, sőt családonként is teljesen eltérőek lehetnek (Fotó: Makovics Kornél)

A legfurcsább karácsonyi szokások világszerte

Pókhálós fenyőfa Ukrajnában: Az ukrán karácsonyi szokások közé tartozik a pókhálós díszítés. A legenda szerint egy szegény asszony fenyőfáját a ház pókjai szőtték be, hogy az ne legyen csupasz. Azóta pókok és csillogó hálók díszítik az ukrán karácsonyfákat.

Boszorkány Olaszország kéményein: Olaszországban a Mikulás helyett La Befana, egy kedves boszorkány hozza az ajándékokat. Kolbásszal és borral várják, és valljuk be, magyarként könnyű szimpatizálni ezzel a hagyománnyal.

Kakiló farönk a katalánoknál: Katalóniában a karácsonyfa alá nem ajándékokat tesznek, hanem egy kakiló farönköt, vagyis Caga Tiót. A farönköt etetik, majd szenteste az kakilja ki az ajándékokat. Vajon ez is szerepel a katalánok karácsonyi versikéiben?

Görkorcsolyás mise lazán Venezuelában: Caracasban az emberek görkorcsolyával mennek templomba. Az utakat reggel lezárják, így az egész város a karácsonyi hangulat jegyében suhan.

Karácsony Tolna vármegyében: három család három története

A nagyvilág furcsaságai után nézzük, hogy Tolna vármegyében vajon vannak-e olyan karácsonyi szokások, amelyek miatt a szomszédok is megállapodnak az ablak előtt bámészkodni! Spoiler: mákos bejgli és halászlé garantáltan lesz. 

– Nálunk minden évben ugyanaz a forgatókönyv: szentestén először halászlevet eszünk, aztán rántott pontyot krumplisalátával. A gyerekek már tudják, hogy nem az angyalka hozza az ajándékot és a fát, hanem a díszítésbe ők is besegítenek.  Estére csillagszórót gyújtunk, és együtt énekeljük a Mennyből az angyalt. A szenteste nálunk szigorúan a családé, ilyenkor nem megyünk rokonlátogatóba, de hozzánk se kopogtat be senki váratlanul, ismernek már bennünket – enged betekintést családjuk ünnepi szokásaiba László Zombáról. 

– A karácsony nálunk nem múlhatnak el valami mákos étel nélkül. Édesanyám minden évben megsüti a klasszikus bejglit, amit ő régi családi receptként emleget, mi pedig nem szólunk, csak mosolygunk, hogy az interneten is megtaláljuk ugyanazt. A gyerekek, unokatesók szenteste vacsora után mindig betlehemeznek, ami egyre viccesebb előadásba torkollik, ahogy évről-évre nőnek. Én úgy szeretem a karácsonyt, ha minél többen vagyunk a családból, zajosan, néha vitatkozva, de mégis együtt– mesél a Szekszárdon élő Klári. 

– Mi egy kicsit rendhagyó karácsonyt tartunk, mert nálunk a disznótorral indul az ünneplés. A friss kolbász mindig a karácsonyi asztalon landol, és mivel nagy a család, általában két asztalt kell összetolni, hogy mindenki elférjen. Az este végén a legkisebbek keresik meg az eldugott ajándékokat, amit Jézuska rejtett el, gyerekek nélkül el se tudnám képzelni a szentestét – mondja János.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában