2025.02.15. 14:30
Ha a csillók működése lelassul, nagy bajba kerülhetnek a kis kedvenceink
A téli időszakban az állatok légzőszervi betegségei sokkal gyakoribbak és nehezebben gyógyulnak, mivel a hideg levegő lassítja a légutak nyálkahártyáján lévő csillók működését. Most jön csak az igazi hideg, vigyázzunk kisállatainkra!
Az állatorvos figyelmeztet: ha a csillók működése lassul, akkor kevésbé hatékonyan képesek kifelé sodorni a mikrobákat. Még néhány hétig hideg tél lesz, s a következő napokra komoly fagyokat jósol a meteorológia. A kint élő kedvenceinkre különösen oda kell figyelni ebben a hidegben. Érdemes megjegyezni ugyanakkor azt is, hogy a cigarettafüst és egyéb irritáló anyagok is hasonló hatásúak, ezért a lakásban tartott állatokkal egy légtérben nem tanácsos dohányozni.

(Fotó: Máté Réka)
Ha a csillók működése lelassul...
Az első tünetek általában a tüsszögés, orrfolyás, tehát a náthaszerű tünetek, ismerteti dr. Jakab Ferenc állatorvos, a szekszárdi Fehér Agyar Állatorvosi Rendelő tulajdonosa. Ha az első tünetek után nem következik gyógyulás, akkor köhögés jelentkezik, amely kezdetben általában száraz, később hurutossá válik. A köhögés csillapítása a betegség kezdetén és enyhébb esetekben ellenjavallt, hiszen ez is egy jelentős védekező mechanizmusa a szervezetnek, amellyel igyekszik a légutakból eltávolítani a kórokozókat. Ezért csak a súlyos, kínzó köhögést kell csillapítani, amikor azt látjuk, hogy a betegség nem jó irányba halad. Célszerű ennek megítélését állatorvosra bízni.
Gyógyszerre van szükség
Amivel nem követhetünk el hibát, az a köptető hatású gyógyszerek átmeneti adása száraz köhögés esetén (csak napközben, este már nem szabad!). Nyákoldók alkalmazása pedig hurutos köhögés esetén, amikor a nyúlós, tapadó váladék nem tud felszakadni és eltávozni a köhögés segítségével. Antibiotikumokat csak állatorvos által javasolva szabad igénybe venni, és csak akkor, amikor azokra valóban szükség van. Vagyis ha a betegség erősebbnek bizonyult az immunrendszernél, legtöbbször stressz és egyéb lelki okok miatt. Rossz általános állapot esetén minél előbb érdemes állatorvoshoz fordulni.