Ritka fogás

2025.03.20. 14:30

Horgásztörténetek extrákkal: ismeretlen hal akadt a horogra, aztán jött a nagy meglepetés

A horgászok nem ismerték fel, a szakértőt meghökkentette – ilyen ritka fogás történt nemrég a szeremlei Dunán. A különleges pettyes harcsa híre az elmúlt napokban az egész hazai szaksajtót bejárta. Balog Attila halgazdálkodási szakértő azt mondta, Tolna vármegyében is előfordult, hogy tájidegen kopoltyúsok akadnak horogra. A szakértő néhány egészen extrémnek számító, itt kifogott halról is beszámolt portálunknak.

Március 6-án, csütörtökön Lóki Tamás horgászás közben egy látványos kapást követően fárasztani kezdte aznapi első zsákmányát a szeremlei Dunán. Abban a hitben, hogy ponty akadt a horgára. Meglepődve tapasztalta, hogy egy számára ismeretlen halat sikerült kifognia. Sem ő, sem ismerősei nem tudták azonosítani, végül fia segítségével derült ki, hogy egy ritka pettyes harcsát fogott – írja a pecaverzum.

A pettyes harcsa, amit Szeremlénél fogtak. Korábban Tolnában is akadt már horogra ilyen hal
A pettyes harcsa, amit Szeremlénél fogtak. Korábban Tolnában is akadt már horogra ilyen hal
Forrás: Beküldött fotó

Tamás feederbottal, pellettel csalizva horgászott, és a kapás egyértelmű jelei után sikeresen kivezette a halat a vízből. Az első meglepetés után a fényképek alapján sem tudta senki pontosan meghatározni a zsákmányát, mígnem egy kis kutatás után kiderült: pettyes harcsát fogott. Ez idegenhonos, de nem inváziós faj a hazai vizekben.

Tolnában is úszkálnak különleges halak

A szeremlei eset ritkaságnak számít, de nem egyedülálló. Balog Attila halgazdálkodási szakértő portálunknak azt mondta, az elmúlt években Tolna vármegye vízein is előfordult néhányszor, hogy ritka és meglepő halfaj akadt a horogra.

Néhány éve, egészen pontosan 2021-ben például Tolnánál a Lehőczi-holtágból is kifogtak egy pettyes harcsát. A faj Észak-Amerikából származik, és a helyi vizekben való jelenléte egyáltalán nem gyakori.

Egy évvel korábban, 2020-ban a Dunából, az M9-es híd feletti szakaszon, Karaszi-foknál egy tüskés pikót sikerült kifogni. Ez a hal különösen érdekes, mert képes édes és sós vízben is életben maradni és szaporodni. Kutatások szerint a tüskés pikó azon kevés halak egyike, amely képes tanulni más halak hibáiból, ami eddig csak fejlettebb idegrendszerű állatokra volt jellemző.

A Karaszi-foknál kifogott tüskés pikó elfért a horgász tenyerében
A Karaszi-foknál kifogott tüskés pikó elfért a horgász tenyerében
Forrás: Beküldött fotó

Tavaly Fadd-Domboriban pedig egy pisztrángsügért sikerült horogra akasztani. Ez a faj eredetileg Észak-Amerika keleti és középső vizeiből származik, de a világ számos pontján betelepítették, így Európába is eljutott. Bár Magyarországon nem őshonos, időnként felbukkan a természetes vizekben.

Ez az egyed talán dévérkeszeg és bodorka hibridje lehetett
Ez az egyed talán dévérkeszeg és bodorka hibridje lehetett
Forrás: Beküldött fotó

Hibridek és keverékek is előfordulnak

Balog Attila szerint időnként olyan halak is horogra akadnak, amelyek különböző fajok összeívásából származnak. A Szálkai víztározóból péládul egy olyan halat fogtak ki, amely leginkább egy dévérkeszeg és egy bodorka keresztezésének tűnt. Ezek a természetes hibridek ritkák, de előfordulnak.

A Dunából egy szilvaorrú keszeg és egy másik faj hibridje került elő. Ennek az egyednek a pontos meghatározására végül nem került sor. Az ilyen természetes hibridek miatt a horgászok számára is kihívást jelenthet egy-egy fogás azonosítása.

Miért jelennek meg különleges halak a helyi vizekben?

A ritka vagy idegenhonos halak felbukkanása több tényező eredménye lehet. Egyes fajokat tudatos telepítések révén juttattak be az országba, mások véletlenül kerültek be a vizekbe, például díszhaltenyészetekből, vagy egész egyszerűen az otthont megunt díszhalakat engedik el természetes vizekben. Az éghajlatváltozás és a vízminőség változásai is hozzájárulhatnak bizonyos halfajok megjelenéséhez, amelyek korábban nem voltak jellemzőek Magyarországon.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!