Előzzük meg a bajt!

2025.05.24. 15:40

Sokkoló kutatási eredmény látott napvilágot – nagy veszélyben vannak a fiatalok!

Már serdülőkorban is kulcsfontosságú a korai prevenció, az egészségtudatosság erősítése és az életmód optimalizálása. Egy tanulmány szerint a fiatalokat ugyanúgy elérhetik szív- és érrendszeri problémák, különösen, ha a vércukorszintjük tartósan magas.

Figyelemre méltó az a kutatási eredmény, mely szerint a fiatal hölgyek szíve akár ötször gyorsabban károsodhat a magas vércukorszint hatására, mint a fiúké. Legalább is a Kelet-Finnországi Egyetem (University of Eastern Finland) és a Bristol Egyetem (University of Bristol) közös vizsgálata erre enged következtetni – hívta fel a figyelmünket Daniné Turcsányi Éva, az egyetem kutatásaira reflektálva.

A legfrissebb tanulmány szerint a magas vércukorszint szívbetegséget okoz a fiatalok körében is
A legfrissebb tanulmány szerint a magas vércukorszint szívbetegséget okoz a fiatalok körében is
Fotó: Unger Tamás

Vércukorszint, inzulinrezisztencia

  • A kutatásban 1595 serdülőt követtek nyomon 17 és 24 éves koruk között.
  • A tartósan magas vércukorszint és az inzulinrezisztencia jelentősen növelte a szívfunkció és -szerkezet romlásának kockázatát a serdülőkorból a fiatal felnőttkorba való átmenet során.
  • A lányoknál a szívkárosodás gyorsabban és súlyosabban alakult ki, mint a fiúknál, a kutatók szerint akár ötször gyorsabban.
  • A kutatás szerint a magas vércukorszint és az inzulinrezisztencia a szívizom szerkezetének és funkciójának romlásához vezethet, különösen a lányoknál. 

Mire figyeljenek a fiatalok?

  • Rendszeres egészségügyi ellenőrzés: vérnyomás- és vércukorszint-mérések.
  • Tudatos, kiegyensúlyozott táplálkozás: egyre több fiatalnak fontos ez – és ez jó hír!
  • Mozgás, sport, aktív életmód: csökkenti a stresszt, javítja a közérzetet, segít megőrizni az egészséges testtömeget.
  • Testsúly kontroll alatt tartása: a túlsúly és az elhízás jelentősen növeli a metabolikus kockázatokat.
  • Stresszkezelés: a fiatalokat számos inger éri – fontos, hogy megtanulják kezelni ezeket, szükség esetén kérjenek segítséget!
  • Minőségi, elegendő alvás: az alvás nemcsak az energiaszintre, de az egész szervezet működésére is hat.
  • Testi tünetek figyelése: szokatlan fájdalmak, kimerültség, gyötrő szomjúság – ne vegyék félvállról, forduljanak orvoshoz!

Segítség elérhető – ne maradjanak egyedül!

Az Egészségfejlesztési Irodák (EFI-k) Bonyhádon, Dombóváron és Szekszárdon is nyitva állnak a fiatalok előtt. Szakképzett tanácsadók, életmódprogramok, csoportos foglalkozások és személyre szabott segítség várja azokat, akik szeretnének tenni testi-lelki egészségükért – emelte ki Daniné Turcsányi Éva.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!