2024.06.29. 09:30
Rekord bevételt produkáltak a szekszárdi vállalkozások
Rengeteg pénzt, a tervezettnél 925 millió forinttal többet fizettek be tavaly a szekszárdi cégek a város költségvetésbe iparűzési adóként. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozások sokkal több bevételre tettek szert az év során, mint amivel előzetesen számoltak a városházán. Az iparűzési adót az önkormányzatok jellemzően a működésükre fordítják, ha viszont a mostani tendencia folyatódik, könnyen lehet, hogy a jövőben ebből a bevételből futja majd városi fejlesztésekre is.
Illusztráció
Fotó: Makovics Kornél
Érdekes beszámoló hangzott el a napokban, a Máté Péter vezette Pénzügyi Bizottság ülésén: A tolnai vármegyeszékhely tavalyi évi adóbevételeit részletező összegzés alapján egyértelműen látszik: hatalmas forgalmat bonyolítottak tavaly a városnak iparűzési adót fizető vállalkozások.
A városházán a tavalyi költségvetés összeállításakor a szakemberek úgy számoltak, nagyjából 2 milliárd 812 millió forint bevétele lesz az önkormányzatnak a cégektől érkező iparűzési adóbevételből 2023 végére. Csakhogy, ennél jóval – nagyjából 925 millió forinttal – többet utaltak, összesen mintegy 3 milliárd 737 millió forintot. Ez azt jelenti, hogy a városban működő vállalkozások a vártnál jóval nagyobb forgalmat bonyolítottak.
Öt éves rekordon az iparűzési adó bevétel
A tolnai vármegyeszékhelyen 2023-ban 4354 vállalkozás működött. A fentebb közölt diagram alapján egyértelműen látszik, hogy a tavalyi év az elmúlt öt éves időszak toronymagasan legjobb esztendeje volt a szekszárdi vállalkozások számára. A most nyilvánosságra hozott önkormányzati beszámolóban a szakemberek is erről írtak. Amint fogalmaztak:
A HIPA bevétel csökkenő tendenciája, ami 2019-től volt tapasztalható 2022-ben megfordult és 2023-ban meghaladta a koronavírus világ-járvány előtti szintet, a bevétel növekedése összességében jó kilátásokat vetít előre.
Vagyis, a tavalyi adóbefizetésekből az látszik, hogy a Szekszárdon működő vállalkozások többsége mostanra kilábalt a 2019-óta tartó nehézségekből. A koronavírus miatt elrendelt korlátozások és a fogyasztás drasztikus visszaesése öt évvel ezelőtt komoly kihívás elé állította a cégeket. A brüsszeli pénzek elapadása, majd a háború nyomán kitört gazdasági válság pedig újabb mélyütést vitt be a gazdasági szereplőknek.
A rossz széria viszont tavaly már megfordulni látszott, és az előrejelzések alapján, idén is folytatódik majd a gazdaság erősödése.