Juhok és kecskék

2024.08.08. 11:02

A pestis járvány miatt szigorú intézkedéseket vezetnek be

Július óta kiskérődzők pestise (PPR) járvány terjed Görögországban és Romániában, súlyos gazdasági károkat okozva a juh- és kecsketartóknak. A PPR az egyik legfertőzőbb betegség e fajok számára, így kulcsfontosságú a vírus behurcolásának megakadályozása. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint ezért további intézkedésig Romániából nem érkezhetnek kiskérődző szállítmányok Magyarországra.

Farkas Eszter

Görögországban, Thesszália régióban július 11-én kiskérődzők pestise (peste des petits ruminants, PPR) járvány tört ki. A görög főállatorvos döntése alapján ideiglenesen az ország teljes területéről felfüggesztettek minden, az EU tagállamaiba irányuló juh- és kecskeszállítást.

Magyarország szigorításokat ír elő a pestis járvány miatt
Magyarország szigorításokat ír elő a pestis járvány miatt
Forrás: MW Archív

Július közepén Romániában is kitört a járvány, melyet az ország Fekete-tengerrel határos területén juhokban állapítottak meg. Azóta további 36 kitörést regisztráltak, köztük a magyar határhoz közeli Temes megyében is.

A PPR megjelenése súlyos gazdasági károkat okoz, mivel a kiskérődzők egyik legfertőzőbb betegsége. A magyar állategészségügyi hatóságok számára kiemelten fontos a vírus behurcolásának megakadályozása, ezért Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos elrendelte az idei évben Romániából érkezett kiskérődző szállítmányok ellenőrzését, valamint a jövőbeni tranzitszállítmányok fokozott vizsgálatát. Ezen felül a magyar szakemberek szigorúan vizsgálják az esetleges illegális állatszállításokat is.

A Nébih felhívja a juh- és kecsketartók figyelmét, hogy ha állományaikban szem- és orrfolyással kísért láz jelentkezik, azonnal értesítsék az ellátó állatorvost és a helyi állategészségügyi hatóságot, mivel a tünetek a PPR jelenlétére utalhatnak. A PPR vírus érzékeny a hőre, az ultraibolya sugárzásra és a kiszáradásra, azonban árnyékos részeken és normál környezeti hőmérsékleten akár hetvenkét óráig is fertőzőképes marad. A legtöbb fertőtlenítőszerre szintén érzékeny, viszont hűtött és fagyasztott húsban hosszú ideig túlél.

A betegség lappangási ideje általában négy-hat nap, de három és tíz nap között változhat. A PPR heveny formájára láz, savós szem- és orrfolyás, hasmenés, tüdőgyulladás és nyálkahártya elváltozások jellemzők. Súlyos esetekben a betegség akár kilencven- száz százalékos elhullási arányt is eredményezhet. A félheveny forma kevésbé súlyos, gyakran szövődményekkel jár ugyan, de nem mindig végzetes. A szubklinikai formában pedig a betegség tünetmentes lehet, és csak vérvizsgálatokkal derül rá fény. A magyar hatóságok mindent megtesznek a járvány megelőzése érdekében, hogy elkerüljék a PPR okozta súlyos gazdasági károkat.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!