2024.12.07. 15:40
Mézeskalács: illata elválaszthatatlan az ünneptől
Közeleg az ünnepi időszak, amikor a konyhák megtelnek fűszeres illatokkal, és a méz édes varázsa megkoronázza a családi lakomákat. A mézeskalács legalább annyira hozzátartozik a karácsony hangulatához, mint a bejgli. Az ünnepi hangulatot árnyalja a méhészek gondja, az uniós piacot elárasztó hamis méz alaposan megtépázta a keresletet.
Nehéz szezont zárnak a méhészek. Most nem is annyira a méz mennyiségével van gond, hanem az értékesítés okoz nehézséget az alacsony árak miatt. Hiába közeleg a karácsony és ebben az időszakban általában több mézet is vásárolnak az emberek, több sütemény, mézeskalács készül belőle, sokan értékesítési gondokkal küszködnek.
Mézeskalács kínai mézből, sokan veszik, mert az az olcsóbb
Nem kényeztette el idén sem a természet a méhészeket. Bár nem volt látványos fagy akácvirágzás idején, ennek ellenére közepesre sikerült mézet kellett pörgetnie a legtöbb méhésznek. A repce még úgy ahogy hozta a formáját, a hársfák virágzása jobban sikerült, főleg annak, aki vállalta a drága üzemanyag ellenére is a vándorlást. A napraforgó pedig igazán szépen mézelt az idén. Az értékesítés okoz gondot most – mondta Nagyernyei Attila szedresi méhész.
Értékesítés okoz gondot a méhészeknek
Összességében lenne mit eladni, ha lenne ára a méznek, mondta Nagyernyei Attila. Jelenleg a nagybani felvásárlás hordós kiszerelésben nagyon alacsony árakat kínál, a vegyes virágméz kilójáért csak 620-650 forintot, az akácmézért 1200 forintot adnak a felvásárlók.
Ebből adódik, hogy egyre több méhész próbálja meg más úton értékesíteni a mézét, és egyre többen járnak ki a helyi piacokra. Szekszárdon például jelenleg 8-9 méhész árul, sokszor egymás alá mennek le az árakkal. Mindenki szeretne megélni, ez érthető is, csak így egymásnak „tesznek keresztbe", mondta a vármegyei egyesület volt elnöke.
Válságban van a hazai méhészet és a méhészek is
De mi ennek az oka? Negyvenezer tonna méz érkezett Ukrajnából olcsón, és a kínai méznek nevezett termék is folyamatosan bekerül a piacra. Nem beszélve arról, hogy sajnos kevés pénzük van a vásárlóknak, és csak azok költenek mézre, gyümölcsre, vitaminokra, akik megengedhetik maguknak.
Sok az elkeseredett méhész, mondta Nagyernyei Attila, aki szerint sokan végleg felszámolják a méhészetüket, vagy csökkentik a kaptáraik számát. A költségeik ugyanis nőnek, a bevételeik meg csökkennek.
Jelenleg a méhcsaládokkal nincs feladat, az időjárás nagyon ideális. A nulla fok körüli hőmérsékleten a legjobb a méhcsaládok teleltetése.
A csodálatos méz jótékony hatásai
A méznek nagyon sok változata ismert, és mindegyik áldásos hatással bír az egészségre nézve. A mézek antioxidánsokban bővelkednek. Ezeket az édes folyadékokat méhek készítik a növények nektárjaiból. Valójában tiszta cukrok, de a bennük lévő hatóanyagok teszik mégis értékessé őket, nem véletlen, hogy a megfázásos időszakokban sokan nyúlnak például a mézes teák után.
Az akácméz A-, C- és E-vitamint, flavonoidokat, esszenciális zsírt és aminosavakat tartalmaz. Az akácméznek máj- és vesevédő hatása is ismert. Sebgyógyító tulajdonságát is kimutatták, enyhíti a torokgyulladást és a bélhurut kellemetlen tüneteit. A hársméz természetes nyugtató, köhögéscsillapító és görcsoldó hatása ismert, de idegesség, álmatlanság ellen is jó. A napraforgó- és repceméz vizelethajtó, izzasztó és lázcsillapító hatású, természetes gyulladáscsökkentőként, fertőtlenítőként is beválik.