2024.12.07. 19:00
Szekszárdi bor: harminc éve új pezsgés kezdődött
Szép kiállítású könyv szól a vármegyeszékhely históriáját is meghatározó nedűről. A szekszárdi bor története új tálalásban kerül az érdeklődők elé. A könyv az elmúlt harminc esztendőt tekinti át.
A szekszárdi bor történetéről a korábbi évtizedekben már több könyv is megjelent, nem is beszélve a tanulmányok tucatjairól. Dr. Fuksz Márta
azonban bebizonyította, hogy igenis lehet igen fontos, új ismereteket közölni erről a témakörről.
Szekszárdi bor a klímaváltozás közepette
A Wosinsky Mór Múzeum igazgatóhelyettese, néprajzos muzeológusa egy szép kiállítású könyvben igazolta, hogy a téma gyakorlatilag kimeríthetetlen, még akkor is, ha ez alkalommal a szekszárdi borvidék utolsó harminc évének történetét mutatja be az olvasóknak, a borászok nézőpontjából. Sőt, ha létezik igazán izgalmas időszak, akkor ez az elmúlt, a rendszerváltás utáni három évtized kiváltképp annak számít.
Dr. Fuksz Márta a teol.hu podcast keretében beszél nem kizárólag A Szekszárdi borvidék árutermelő borászatai a rendszerváltást követően (1990-2024) című könyvről, hanem azokról a különleges kihívásokról, melyek ezen a téren új megoldásokat követeltek. A műsorban olyan érdekességet is közread, mint például azt, hogy miképpen sikerült a nem éppen könnyű személyiségeknek tartott borászokkal kapcsolatba kerülnie? Avagy miként sikerült őket a terepen megközelíteni és több órán át tartó beszélgetésekre bírni?
Azt is megtudjuk, hogy a három évtizeddel ezelőtti állapotokhoz képest milyen jelentős változások történtek szekszárdi borász fronton, mennyire tekinthető nemzetközi színvonalúnak a szekszárdi bor, illetve miként hat a területen végzett gazdasági tevékenységre és a szekszárdi bor minőségére a klímaváltozás?
Az olvasmányos, de a tudományt semmiben nem nélkülöző kiadvány a HUN-REN BTK Néprajztudomány Intézet, a PTE Interdiszciplinális Doktori Iskola Néprajz Kulturális Antropológia Doktori Program és a PTE Néprajz – Kulturális Antropológia Tanszék közreműködésével jelenhetett meg. A könyvbemutató december 9-én, hétfőn 17 órakor lesz Szekszárdon, a Vármegyeháza dísztermében, prof. dr. Fusz György, Szekszárd alpolgármestere, Koch Csaba, a Magyar Bor Akadémia elnöke, Takler Ferenc, az Év Bortermelője 2004 cím birtokosa és prof. dr. Vargyas Gábor néprajztudós közreműködésével.