2024.12.07. 11:30
Ennyiért szerezhetsz traktorra jogsit
Megszokott látvány – főleg betakarítás időszakában –, hogy az utakon traktorokkal, permetezőgépekkel, kombájnokkal haladnak a gazdák. A munkagépek vezetéséhez, kezeléséhez azonban különleges képzettségre és az ennek meglétét igazoló dokumentumra van szükség.
A traktor vagy más lassú jármű – melyeknek a közúton a legnagyobb megengedett sebességük 25 kilométer, óránként – vezetése során az embernek legalább egy B kategóriás (nemzetközi) jogosítvánnyal kell rendelkeznie.
A B kategóriás jogosítvány önmagában nem elég a pótkocsis traktorhoz
A B kategóriás jogosítvány azonban csak arra jogosítja fel tulajdonosát, hogy maximum 3500 kiló össztömegű személy- és tehergépkocsit vezessen, amelyben a vezetői ülésen kívül maximum 8 állandó ülőhely van. Emellett a B kategóriás jogosítvány birtokában vezethető még olyan járműszerelvény is, amely egy ilyen gépkocsiból és egy legfeljebb 750 kilónyi össztömegű pótkocsiból áll – mondta Magyar Lajos szekszárdi gépjárművezető-szakoktató.
– Nem vezethet viszont pótkocsis traktort, mert erre már a T kategóriás jogosítvány szükséges. Mi rendszeresen szervezzük az ilyen jellegű tanfolyamokat, melyekre főleg fiatalok jelentkeznek, akiket valamelyik mezőgazdasági vállalkozás vagy cég iskolázott be. Az elméleti tanfolyamok többségét távoktatásban végzik az érintettek, a gyakorlati oktatás viszont szakoktatókkal zajlik. Egy-egy ilyen T kategóriás jogosítvány közel 300 ezer forintba kerül nálunk, de van, ahol többet kérnek érte. Ugyanakkor mind a palánki, mind a lengyeli mezőgazdasági iskola ingyen biztosítja diákjainak a képzést – mondta Magyar Lajos.
A következő feltételek szükségesek a T kategóriás jogosítvány megszerzéséhez
Betöltött 15,5 életév és minimum alapfokú iskolai végzettség megléte. Az érintett a T kategóriás jogosítvány birtokában mezőgazdasági vontatót és két nehéz pótkocsit, valamint lassú járművet és pótkocsit vezethet. A jogosítvány megszerzéséhez a képzés körülbelül 80 órát foglal magába, amelynek során a hallgató elsajátítja a szükséges közlekedési ismereteket, a járművezetés elméletét, a szerkezeti és üzemeltetési ismereteket, a szükséges munkavédelmi és tűzvédelmi ismereteket, valamint a biztonsági ellenőrzés és üzemeltetés főbb tudnivalóit.
Ezen kívül a képzés során a hallgatónak gyakorlati foglalkozásokon is részt kell vennie: ide tartozik az alapoktatás és a forgalmi oktatás, amelynek során a hallgató városi, országúti és könnyű terepen is jártasságot szerez a jármű vezetését illetően.
Az általunk megkérdezett autósiskolák arról számoltak be, hogy ennél a kategóriánál jóval kevésbé jellemző a pótórák igénybevétele, mivel a hallgatók java családi gazdaságból jön, és már korábban is vezetett ilyen járműveket, igaz, akkor még papírok nélkül. Mint mondták, a legtöbben nem nulláról kezdik az elméleti és gyakorlati képzést, ami jelentősen le tudja egyszerűsíteni a dolgokat.
A szakképzésben is vannak lehetőségek
A mezőgazdasági gépek vezetését lehetővé tevő másik megoldás az úgynevezett aranykalászos gazda képzésekben rejlik. Ezek a szakképzési formák gyakran járnak ingyenes mezőgazdasági gépkezelői jogosítvánnyal, más néven zöld traktoros kiskönyvvel. Ez azonban nem jár automatikusan a bizonyítványhoz, a hallgatónak a sikeres vizsga után külön kell igényelnie azt az illetékes kormányhivatalnál.
Az aranykalászos gazda képzések elvégzésének előfeltétele egy legalább B kategóriás jogosítvány megléte. Ezeknek a képzéseknek az általános ára 150-160 ezer forintra taksálható. Fontos megjegyezni, hogy ezek a képzések korábban csak úgynevezett gépkezelői igazolványt adtak, ez azonban az elmúlt időszakban megváltozott.