2025.01.09. 12:53
A gazdasági növekedés motorja a bérmegállapodás
A minimálbér emelkedése a fölötte lévő béreket is érdemben növeli. Az infláció tartós leszorítása, a történelmi bérmegállapodás és a keresetek emelkedése tovább erősíti a fogyasztást, amelynek hatása a gazdasági növekedés.
A munkavállalói és munkaadói érdekképviseletek három évre előre egyeztek meg. Ennek alapján az idén kilenc, jövőre 13, 2027-ben 14 százalékkal emelkedik a minimálbér. A bérmegállapodás nem csak a legkisebb kereset alakulása miatt fontos, mindez meghatározza a következő évek gazdasági növekedését is.
A gazdasági növekedést segíti az új akcióterv, melynek része a munkáshitel
Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a közelmúltban arról beszélt, hogy három év alatt mintegy negyven százalékkal emelkedik a minimálbér mértéke. Jelezte: ez nemcsak azt a nagyjából egymillió embert érinti, akire közvetve vagy közvetlenül hatással van, hanem a fölötte lévő béreket is érdemben növeli.
Októberben a bruttó átlagkereset 637 200, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 438 900 forint volt. Az előbbi 12,9, az utóbbi 12,7, a reálkereset pedig 9,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az idei költségvetés alapja az új gazdaságpolitikai akcióterv. Annak egy fontos célkitűzése a jövedelmek vásárlóerejének növelése.
Az új akcióterv a gazdaság legkisebb szereplőit kiemelten segíti. Így például a dolgozó fiatalokat, miután nekik vált elérhetővé a munkáshitel. A kis építőipari cégeket segíti a többi között a vidéki otthonfelújítási program, míg a kis- és közepes vállalkozásoknak a Demján Sándor-program tárja ki a lehetőségek kapuját.
Tamásiban, a Tam-Bau-nál megbecsülik a dolgozókat
A tamási székhelyű Tam-Bau Építőipari és Kereskedelmi Kft. ügyvezető tulajdonosa Kólya József elmondta, nagyon fontos, hogy a dolgozóik azt érezzék, megbecsülik őket.
– A cégnél úgy tervezzük, hogy első negyedév végén lesz béremelés, ennek összege várhatóan 10 százalék körül alakul. Ekkor már látjuk hogyan állunk az az előző évi terveink megvalósításával. A minimálbér emelés nálunk nem szempont, mert minden munkatársunknak ennél több a fizetése – mondta Kólya József. Nemzetgazdasági szempontból a bérmegállapodás nagyon jó, hiszen a gazdasági növekedést segíti.
– Nálunk a dolgozóink megbecsültnek érzik magukat és ezt a bérekben is kifejezzük. Így garantáljuk azt, hogy stabil legyen a munkaerő. A munkáshitel egy nagyon jó ötlet, bízom benne, hogy ennek hatását a mi vállalkozásunk is megérzi, hiszen segíti többek között a fiatalok lakásfelújítását.
A bérmegállapodás kiszámíthatóvá, tervezhetővé teszi a jövőt
A gazdasági növekedés általánosságban véve egy cég esetében az árbevételben, eredményességben, piaci részesedében való növekedésben mutatkozik meg, mondta dr. Beréti Zsolt vállalkozó, a Tolna Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
– Hazánkban az elmúlt időszakban a turizmus, a vendéglátás, a szolgáltató szektor szép növekedést mutatott be, túlszárnyalva a Covid előtti időszakot is. Az idei évben az ipari növekedés a fő fókusz, beleértve elsősorban az építőipart, és az építőipart kiszolgáló összes kereskedelmi és szolgáltató ágazatot.
Alapvetően abban bízunk, hogy a gazdasági növekedés, a saját árbevétel emelkedése nagyobb árréssel is jár, ezáltal kigazdálkodható a béremelés. Minimálbér emelés, a rendszerváltás óta minden évben van, tehát ez nem újdonság. Nyilvánvalóan nagy segítség, és az elmúlt 8-10 évben ez jellemző volt, hogy a bérek emelkedése együtt járt a munkabéreket terhelő adók és járulékok csökkenésével, így ez a két ellentétes hatás jelentősen tudta kompenzálni a bér emelésből fakadó összköltség növekedést. Amennyiben ehhez bérjellegű támogatások is kapcsolódnak, ahogyan az elmúlt években is, akkor az nagy segítséget jelent a munkáltatóknak.
A hároméves bérmegállapodást, mint munkáltató és mint kamarai elnök is, nagyon jó kezdeményezésnek tartom, kiszámíthatóvá, tervezhetővé teszi a vállalkozások jövőbeni céljait, rövid és középtávon egyaránt.
– Ami pedig a munkáshitelt illeti, a nevéből fakadóan a bérből és fizetésből élőkre koncentrál, nekik jelenthet egy induló nagyobb összeget a céljaik gyorsabb elérése érdekében. Amennyiben ennek komoly hatása lesz a munkaerőpiacon, gondolok elsősorban a munkaerő külföldre áramlásának a csökkentésére, az a munkáltatókat is egy lényegesen jobb helyzetbe hozza az elérhető munkaerő tekintetében – mondta dr. Beréti Zsolt.