2025.02.15. 11:00
A gyümölcsfák még jól bírják a fagyokat, sajnos a kártevők is kitartanak
Eddig jól bírták a hideget a gyümölcsfák, a gazdák nem is annyira a januártól és a februártól tartanak hanem az első tavaszi hónapoktól. Lejárt a gyümölcsfák mélynyugalmi időszaka, ez azt jelenti, hogy már érzékenyebbek a fagyos hajnalokra.
Az elmúlt években rendre az következett be, hogy januárban, februárban melegebb volt a vártnál. A gyümölcsfák hamar bontottak rügyet, majd jött a pár napos lehűlés, ami meg is felezte a termést. Így február közepéhez közeledve egyre többen álltak neki a gyümölcsfáik metszésének. Az időjárás jelenleg erre nagyon is alkalmas, annak ellenére, hogy hajnalban mínusz 5 fokot mutatott például kedden a hőmérő. Napközben azonban a napsütés hamar felmelegítette a levegőt, így jól esett a szabadban dolgozni.

(Fotó: Makovics Kornél)
Metszik a gyümölcsfákat, alakítják a fák koronáját
A metszés rendkívül fontos témakör a gyümölcstermesztésben, hiszen kizárólag ezzel szabályozzuk a fák méretét, a korona formáját, a termőrészek kialakulását, a rendszeres terméshozamot, továbbá a gyümölcs mennyiségét és minőségét is döntően befolyásolja.
A gyakorlatban a téli időszakban az almatermésűeket szokás metszeni, mondta Csapó Bertalan bátaszéki kertész. A csonthéjasok már sokkal érzékenyebbek a metszés idejére, itt lehetőség szerint a rügyfakadástól kezdhetjük a metszést, máskülönben a fa életét veszélyeztető kórokozók támadhatnak, melyek jellemzően fertőzést és korai pusztulást okoznak. A csonthéjasokat nyugodtan metszhetjük egészen a virágzásig.
A metszéshez érteni kell, nem lehet a fákat összevissza kaszabolni
Sajnos a gyakorlat azt mutatja, az országot járva, és főleg a kertekbe bepillantva, de gyakran ültetvényben is, hogy a metszőt csak az összevissza kaszabolás, a metszés öröme vezérelte.
Az első évben erőteljesen metsszük a facsemetét, hogy megfelelő kihajtást kapjunk, aztán a következő évben már többnyire ritkító metszést végzünk, azaz nem vágunk bele a vesszőkbe, mert az újabb erőteljes kihajtásokat eredményez, ami feleslegesen sűríti a koronát. A koronaformának nem megfelelő vesszőket tőből eltávolítjuk csonkmentesen, így kevésbé kapunk újabb felesleges kihajtást. A fenntartó metszést már a 3–4. évtől alkalmazzuk, ekkorra, ha jól csináltuk, a fánk végleges mérete és szabályos koronaformája kialakult. A fenntartó metszés gyakorlatilag ritkítást, illetve a letermett vesszők eltávolítását jelenti.