2025.03.14. 06:30
Száj- és körömfájás: a gazdák aggódnak, a kereskedők kivárnak – mi lesz húsvétkor?
Bő egy hónap van húsvétig, mely idő alatt vásárolják fel az állattartóktól a legtöbb bárányt. Ezek többségét az olasz, és az arab országok lakói fogyasztják, illetve megnőtt a bárányok iránti kereslet az európai muszlimok körében is. A száj- és körömfájás miatt azonban teljes lezárást rendelt el az országos főállatorvos, így egyetlen szállítmány sem hagyhatja el az országot.
A 15-25 kilós jószágok a legkapósabbak, ezért a Tolna vármegyei juhászok úgy időzítették az anyajuhok fedeztetését, hogy húsvét előtt négy hétre érjék el a felvásárláshoz ideális súlyt. Ha a zárlat húsvét utánig kitart, akkor ezek a bárányok, már jócskán túlsúlyosak lesznek. Félő – ha be is indul a szállítás –, kevesebb pénzt kapnak majd a termelők a bárányaik kilójáért.

Fotó: Makovics Kornél / Forrás: Tolnai Népújság
Több ezer bárány vár Tolnában húsvét előtt értékesítésre
Czigler Károly diósberényi juhász elmondta, már a héten elindulhatott volna a bárányok szállítása, egy holland kereskedővel egyezkedtek éppen, amikor elrendelték a zárlatot. Náluk 120 bárány vár értékesítésre. A baj az, alig kapnak információt arról, mi várható. Utolsó hír szerint, március 17-e után kiderül, marad a zárlat, vagy végre kereskedhetnek a bárányokkal.
Bajusz Bálint bogyiszlói juhász akoljában közel 200 bárány vár arra, hogy elvigyék őket. Még a zárlat előtt sikerült ötvenet eladniuk a holland kereskedőnek. Míg karácsony környékén 2500 forintot adtak egy 20 kilós bárány kilójáért, addig most 2250-et ígértek. Így bárányonként - karácsonyhoz képest - 5-6 ezer forintot buktak. De, bár ennyi lenne a káruk, ugyanis, ha a zárlatot nem szüntetik meg húsvétig, akkor nagyon nagy lesz a baj. Mert a nyakukon maradt jószágokat etetni kell, tehát jobban fogy a takarmány, miközben bevételük nem lesz.
– Itt lenne az ideje a birkák nyírásának is, kijött a jó idő, de nem merem a telepre hívni a nyírókat, hiszen azok járják az országot, még csak az hiányozna, hogy ide hurcolják a vírust – mondta Bajusz Bálint.
Abban bíznak, egy héten belül javul a helyzet
Az elhangzottakat tudta csak ismételni Bognár Ferenc, akinek családjával együtt Rudolfmajorban van telephelye, ahol többféle állatot nevelnek, a borjak, sertések mellett birkákat is. Nagyon tartanak a száj- és körömfájástól, hiszen a törzsállományuk is jelentős, magyar merinó és német fekete fejű juhokat, nagy genetikai háttérrel rendelkező anya- és apaállatokat tenyésztenek. A magyarmerinó-törzstenyészetet a veszélyeztetett kategóriába sorolták, mert tízezer alá esett a számuk.
Jelenleg 500 bárány várja náluk, hogy elvigyék őket a kereskedők. A zárlat miatt azonban áll minden. Ha nyakukon maradnak a bárányok, az több millió forintos veszteséget jelentene. Ők úgy védik magukat és az állataikat, hogy a majorba nem engednek be senkit és ők maguk sem mennek sehová, még boltba sem. Abban bíznak egy héten belül javul a helyzet.