2025.03.14. 09:30
Aszály, belvíz, káosz – mi lesz így a termőföldekkel?
Elindultak az öntözési pályázatok. A támogatási kérelmek benyújtására a kisebb léptékű fejlesztések esetében február 4-től, a komplex beruházásokra pedig március 4-től van lehetőség. A pályázatokat, több ütemben egészen őszig lehet beadni. Tolnában is nagy az érdeklődés az öntözést segítő pályázatok iránt.
Megváltoztak az éghajlati jellemzők, megnövekedett az aszályos időszakok hosszúsága és intenzitása. Emiatt az öntözést az Agrárminisztérium prioritásként kezeli. Cél, hogy az öntözött területek nagysága a következő években folyamatosan és jelentősen emelkedjen, ezzel növelve a termésbiztonságot.

Forrás: MW/illusztráció
Öntözés nélkül egyre nehezebb lesz termelni a termőföldeken
Tolna vármegyének is vannak olyan területei, ahol agrometeorológiai, földrajzi, talajtani adottságok miatt a csapadékosabb időszakokban rendszeresen alakulnak ki belvizek, ugyanezeken a területeken viszont az év nyári időszakában aszályt okozó vízhiányok lépnek fel – tájékoztatta hírportálunkat Vendégh Edit, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Tolna Vármegyei Szervezetének elnöke.
– Mindkét jelenség hatalmas gazdasági károkat okoz és kockázatot jelent, így a korszerű mezőgazdasági vízgazdálkodás feladata a víztöbblet és a vízhiány együttes kezelése. A „Vizet a tájba” program legfőbb feladata a vízkészletek védelme, a megfelelő körülmények megteremtése a gazdák kezelésében lévő vízműveknél is. Az Agrárminisztérium több éves rekonstrukciós programot indít, melynek eredményeképp 300 kilométernyi csatornát bővít, 133 vízközművet, 7 szivattyútelepet újítanak fel – tette hozzá.
Az ingatlantulajdonosok helyrajzi szám alapján felajánlhatják területüket
– Az Országos Vízügyi Főigazgatóság egy új online felületen várja azoknak a gazdáknak a jelentkezését, akik a területükön vizet szeretnének megtartani. Az ingatlantulajdonosok helyrajzi szám alapján felajánlhatják területüket, hogy a vízüggyel közösen találják meg a víz helyét a tájban – mondta Vendégh Edit.
Manapság valóban nem öntözünk olyan nagy területeket mint régebben, elsősorban azért, mert akkoriban más volt a birtokszerkezet, nagy méretű állami gazdaságok vagy szövetkezetek művelték a területeket. Egybefüggő nagy táblákon könnyebb volt megoldani az öntözést, melorációt. Ez mára megváltozott, elaprózódott a birtokszerkezet, egy táblán belül több a tulajdonos.
A kisebb gazdák összefogás nélkül kis eséllyel tudják meglépni az ilyen típusú beruházást.
Másrészt a víz jelentős természeti kincs, melynek használatát nyilvántartják és fizetési kötelezettség is társul mellé, pl. vízkészlet járulék és vízdíj. Az öntözés sok adminisztrációt igénylő és költséges tevékenység – mondta a vármegyei agrárkamara elnöke.