Nagy a kereslet

2025.03.28. 16:00

Tovább emelkedett az amúgy is drága szántóföld ára

A legkelendőbb művelési ágban, a szántóföldre továbbra is jellemző az erőteljesebb drágulás. A hektáronkénti országos átlagára az előző évhez hasonló mértékben, 3,4 százalékkal 2,501 millió forintra emelkedett. A Dél-Dunántúlon, így Tolnában is a szántóföld ára ennél is többet ér, 8 százalékkal emelkedett a tavalyihoz képest.

Az előző évhez hasonlóan ismét emelkedett a termőföld országos átlagára. Az Agrotax Kft. elemzése szerint a kifüggesztéssel eladott földterületek hektáronkénti átlagára 2,431 millió forint volt, ami 8,3 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A szántóföld ára, hektáronként 3,4 százalékkal 2,501 millió forintra emelkedett, de Tolnában, Baranyában, Somogyban ez 8 százalék volt. 

szántóföld ára
A szántóföld ára évről évre emelkedik Tolnában is
Forrás:  MW/illusztráció

A szántóföld ára évről évre emelkedik Tolnában is

Vármegyei bontásban vizsgálva magas, 2,5 millió forintos átlagár Hajdú-Bihar (2,915 M Ft/ha), Tolna (2,818 M Ft/ha), Békés (2,758 M Ft/ha), Szabolcs-Szatmár-Bereg (2,650 M Ft/ha) valamint Győr-Moson-Sopron (2,572 M Ft/ha) vármegyékben alakult ki. A legalacsonyabb, hektáronkénti 1,5 millió forint alatti átlagár Nógrád (1,448 M Ft/ha) vármegyében volt.

A termőföld árának az elemzését 23 559 hektárnyi szántó, gyep, erdő, szőlő, gyümölcsös művelési ágba sorolt termőföld adásvételi árai alapján végezték el a szakemberek.

Tolnában hallani hektáronkén, 3 millió forintnál drágább szántókról is.

A kereslet nagyobb mint a kínálat, ezért tovább drágult a termőföld

A földbérleti díjak emelkedésének mértéke viszont jelentősen elmaradt az előző évekétől: tavaly egy hektár szántót az előző évinél 1,4 százalékkal magasabb áron, 82 700 forintért lehetett bérbe venni.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatbázisa alapján tavaly az értékesített termőföldek területe mintegy 11 százalékkal haladta meg az előző évit, és a tavalyi év során az ország mező- és erdőgazdasági hasznosítású területeinek 0,9 százaléka, összesen 66 ezer hektár cserélt gazdát. A termőföldárak és az értékesített terület együttes emelkedése 25 százalékkal magasabb forgalmi értéket eredményezett az egy évvel korábbinál – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb kiadványából.

Szántóból adtak el a legtöbbet, majd az erdő és a gyümölcsös a sorrend

A kiadványból az is kiderült, hogy 2023-ban a korábbi évekhez hasonlóan az összes értékesített terület kétharmadát a szántó tette ki, amelyek részesedése 4,7 százalékponttal növekedett az előző évhez képest. Az erdő 18 százalékot, a gyep 12-őt, a szőlő és gyümölcsös pedig 3,4 százalékos arányt képviselt a forgalomból. Szántóból 19 százalékkal, szőlőből 17 százalékkal több, míg gyümölcsösből 12 százalékkal, erdőből 7,9 százalékkal kevesebb területet adtak el 2022-höz képest.

Hétmillió forint felett egy hektár szőlőültetvény Szekszárdon

– Szőlőültetvényt szerettem volna venni a szekszárdi borvidéken, egy nagyon régen telepített ültetvény hektárjáért 7 millió forintot kértek. Soknak tartottam, hiszen újra kellett volna telepíteni a területet, így nem vettem meg – mondta az egyik helybeli szőlősgazda. Úgy hallottam – fél évvel később – végül 7,3 millióért adták el, mert ketten is versengtek a területért, ami egyébként nagyon jó helyen volt.

Fejér vármegyében adták el legtöbb földet, Tolnában alig van kínálat

Leginkább Fejér (+68%), Jász-Nagykun-Szolnok (+52%), Békés (+39%) és Baranya (+38%) vármegyékben nőtt az értékesített földek száma. Ezzel szemben Zala, Borsod-Abaúj-Zemplén és Tolna vármegyékben a 10 százalékot is meghaladta a termőföldforgalom csökkenése. Az értékesített szántók átlagára vármegyei összehasonlításban Hajdú-Bihar, Békés és Tolna vármegyékben volt a legmagasabb (2,8-2,9 millió forint/hektár). 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!