2025.05.14. 14:00
Eltűnik a magyar kajszi? Termelők mondják el, mi jöhet most
Elképesztő kárt okozott április 7-én és 8-án a hajnali fagy a gyümölcsösökben. Ahol még maradt valamennyi remény, azt május 10-én az újabb hideghullám lerombolta. Kajszival nem igen fogunk találkozni a piacokon az idén, és ha mégis, akkor azt borsos áron kínálják majd.
Az ország gyümölcstermesztő vidékeinek mintegy 90 százalékát érintette az áprilisi fagykár. A május 10-i fagy pedig a gazdák minden előzetes felkészülése ellenére sok ültetvényben teljes pusztítást végzett. Idén nem nagyon találkozunk az üzletekben, piacokon magyar kajszival.

Fotó: Makovics Kornél (illusztráció) / Forrás: Tolnai Népújság
Kajszi: idén luxus gyümölcs lesz, lekvár nemigen készül belőle
A legsúlyosabb probléma az, hogy a gazdáknak akár 12–15 hónapig is ki kell tartaniuk minden bevétel nélkül, miközben a fenntartási költségek továbbra is fennállnak – fogalmazott az Agrárszektornak Apáti Ferenc, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
Az ezredforduló óta mért leggyengébb termés lesz az idei, de a nagyon hosszú távú statisztikák alapján nem zárható ki az sem, hogy az áprilisi fagy a valaha tapasztalt legrosszabb évjáratot hozza el a kajsziültetvényekben – tette hozzá az elnök.
Sárgabarackot termelni ma már nagy kockázatot jelent hazánkban
Pár hete jelent meg a hírekben, hogy az egyik Kecskemét környéki – jelentős nagyságú ültetvényt – barackost felszámolja a tulajdonosa, mert az elmúlt években csak kiadása volt, haszna a tavaszi fagyok miatt semmi.
Sajnos gyakorlattá vált, hogy az előző öt-hat évben mindig áprilisban érkezett a fagy. A szakemberek szerint olyan klimatikus változás következett be, amely miatt kajszibarackot termelni komoly kockázatot jelent ma Magyarországon.
Bonyhád határában van jelentős sárgabarack ültetvénye Kerekes Lászlónak.
– Április 7-én, hajnalban mínusz 4,5 fokot mértünk a barackosban. Készültünk a védekezésre, beindítottuk a két szélgépet, behúztuk a jéghálót, bekapcsoltuk a kályhákat, de minden hiába volt. Teljesen elvitte a fagy a termést. Egy darabig reménykedtünk, de a megbarnult virágokat az erős szél lesöpörte a fákról. Előtte is volt fagy, azt még túlélte a barack, ezt most nem – mondta Kerekes László.
Tavaly viszonylag jó évük volt, előtte évben negyed termésük. Sajnos a kajszi az ilyen, jó ha négy-öt évente ad szép termést. A nehézségek ellenére nem adják fel, mondta a bonyhádi termelő. Közel negyven éve foglalkoznak sárgabarackkal, a gyerekei is ebben nőttek fel. Folytatni fogják.
Bátaszék határában, Szászi-Mauthner Luca ültetvényében április elején mínusz 2,7 fokot mértek. Mára sajnos elmondható, hogy szinte százszázalékos lett a fagykár a területen.
A legtöbb kajszitermesztő körzetben nincs, vagy csak nagyon szerény a termés, mindössze néhány térség maradt, ahol lehet szüretre készülni: a Kisalföldön és a Balaton közvetlen térségében található kajsziültetvények 20-30 százalékos terméskiesés mellett élték túl túl az április eleji és májusi fagyokat, azonban ezeken a területeken nincs jelentős ültetvényfelület.
Kárenyhítési határidők, fagykárnál május 31-ig
Az agrárgazdasági kamara arról tájékoztatta a gazdálkodókat, hogy az idei kárenyhítési évre vonatkozóan a téli fagykár bejelentése legkésőbb április 15-ig, a tavaszi fagykár bejelentése legkésőbb május 31-ig, az aszálykár bejelentése április 1-jétől szeptember 30-ig tehető meg a Magyar Államkincstár kárbejelentő felületén. A kárbejelentésre nyitva álló határidő jogvesztő, utólag nincs lehetőség a pótlásra. A kárbejelentő felület használatához a falugazdász segítséget nyújt – írták.