Növényvédelem

2024.12.08. 08:37

Jönnek a mínuszok, fázik a citromfa

Hidegre váltott az idő, hajnalonként fagyokra, ködre számíthatunk. Aki még eddig nem vitte védett helyre a citrusait, ne halogassa tovább a teleltetést, mert elpusztul a citromfa.

Az utóbbi években a citromfa, a banánfa, a narancsfa, a medditerrán hangulatot idéző örökzöldek egyre népszerűbbek vármegyénkben is. Egy déli fekvésű udvarban, pincészetek bejáratánál nagyon jól mutat a leanderek mellett a citromfa is.

A citromfa nagyon mutatós növény, egyre népszerűbb Tolna vármegyében is, de fagyra érzékeny, itt az ideje védett helyre vinni
A citromfa nagyon mutatós növény, egyre népszerűbb Tolna vármegyében is, de fagyra érzékeny, itt az ideje védett helyre vinni
Forrás:  Shutterstock/illusztráció

 

A citromfa érzékeny a fagyra, itt az ideje védett helyre vinni

Azt azonban fontos megjegyezni, hogy a citromot Indiában fedezték fel, ma viszont már Európa déli részein is termesztik. Ezeken a területeken a 3–5 méter magasra megnövő fa egész évben terem.

A perzsák már időszámításunk kezdete előtt is termesztették, arab kereskedők által került Európába, ahol nyolcszáz éve honosodott meg. Ezekből is lehet következtetni arra, hogy nem igazán kedveli a hideget, szóval, ahogy hűvösebbre fordul az időjárás, úgy válnak egyre kedvezőtlenebbé a körülmények a fény- és melegigényes növény számára. 

 

A citromfa rendkívül fagyérzékeny, ezért a hazánkban jellemző éghajlati viszonyok mellett szükséges télen védett helyre vinni.

 

Mivel a citromfa fényigényes, ezért érdemes világos helyet választani a számára. Teleltetés során a fény mellett fontos, hogy a levegő kissé párás legyen, és soha ne süllyedjen a hőmérséklet 10 Celsius-fok alá. Ha nem biztosítjuk ezeket a feltételeket, a növény ledobhatja a teljes levélzetét. Nálunk minden évben megválik a fánk a levele egyharmadától, ettől viszont nem kell megijedni, normális jelenség. Télen csak annyi vizet kapjon, hogy a földje ne száradjon ki.

A citromfát is át kell vizsgálnunk, mielőtt bevisszük védett helyre. Távolítsuk el a beteg, elhalt növényi részeket, érdemes bevitel előtt a portól és egyéb szennyeződésektől megtisztítani a növényt.

Mielőtt elkezdenénk a teleltetést, csökkentsük a tápoldatozást, és az öntözés mennyiségét is, kezdjük el már kint hozzászoktatni a télhez. Én nem szoktam visszavágni a növényt, ezt inkább tavaszra hagyom.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában