2024.12.12. 13:41
Nem várt csomagot hozott a futár? Lehet, hogy átverés
Az emberek nagy része szereti a meglepetés küldeményeket. Én is így vagyok ezzel. Főleg, ha valami klassz, vágyott ajándékot tartalmaz a doboz.
Ha nem várt csomagot hoz a futár, fizetés előtt győződjünk meg róla, hogy valóban mi, vagy hozzátartozóink rendelték azt (Illusztráció: Mártonfai Dénes)
A minap éppen hazaértem, amikor láttam, hogy a posta kézbesítő autója áll a házunk előtt. Megörültem, hátha valami váratlan csomagot kapok. Nos, valóban így volt, egyetlen szépséghibája csak az volt a dolognak, hogy a cipősdoboz méretű pakkért fizetni kellett – volna. Ugyanis a közel ötvenezer forint értékű utánvétes fizetés gyanús lett.
Hívtam a férjemet azonnal, hogy mit rendelt, de ő váltig állította, hogy semmit és ne örüljek, nem ez a karácsonyi ajándékom. Detektív énem nem állt le, gyorsan ellenőriztem a feladót és a címzett adatait. Minden klappolt, a férjem neve, a cím, a telefonszám, az email cím. Aztán rákerestem a küldő cég nevére az interneten. És itt bújt ki a szög a zsákból. Több cikket és közösségi média bejegyzést találtam, miszerint ez a cég adathalász eszközökkel ellopja az online térben vásárlók adatait és csomagokat küld utánvétes fizetéssel.
Sajnos sokan bedőltek, akik nem tudják már fizetés után visszaszerezni a pénzüket. A cipősdoboz méretű küldemények pedig rendszerint szemetet tartalmaznak. Karácsony közeledtével egyre több csalóval találkozhatunk. Ha interneten vásárolunk és utánvéttel fizetünk, mindig jegyezzük fel a kereskedő cég nevét és a végösszeget, valamint egyeztessünk a velünk egy háztartásban élőkkel.
Az is gyanús lehet, ha semmilyen értesítőt nem kapunk a kézbesítő vállalattól, hogy csomagunk érkezik, mégis több tízezer forintos pakkot kapunk. Legyünk résen, ne a svindlereknek legyen boldog a karácsony.