2024.12.27. 20:00
Tolna legelképesztőbb csalásai 2024-ben – milliárdok, bútorok és nigériai levelek
Milliárdos sikkasztás, romantikus átverések, internetes piactér-csalások és hihetetlen fordulatok – 2024-ben Tolna vármegye bűnügyei egészen extrém esetekkel sokkolták a közvéleményt. Összegyűjtöttük az év legkülönlegesebb csalásait.
A következő esetek szép tanulságul szolgálhatnak arra, hogy a modern világban senki sincs teljes biztonságban a szélhámosokkal szemben. Mutatjuk, az idei év legkülönösebb csalásait és sikkasztásait.
1. A műtrágya, ami „felszívódott” – milliárdos sikkasztás
Tolna vármegye egyik legsúlyosabb bűnügye egy bátaszéki telephelyhez kötődött, ahol egy svájci cég 2,39 milliárd forint értékű műtrágyájának nyoma veszett. A vádlott, egy jól működő kft. vezetője, fizetésképtelenség ellenére tovább fogadta a megrendeléseket, majd az árut elsikkasztotta. A svájci cég 2021-ben szembesült azzal, hogy raktáruk üres, miközben a pénzük is eltűnt. A férfi tagadja bűnösségét, az ügy tárgyalása 2025-re húzódik.
2. Nigériai levelek és hamis linkek – internetes csalások áldozatai
Két szekszárdi nő is csalók hálójába került. Egyikük egy romantikus ígéretekbe csomagolt nigériai levéllel veszített el több, mint egymillió forintot, míg a másikat egy online piactéren egy hamis banki oldal terelte félre. Az utóbbi nő 7,6 millió forintos kárt szenvedett, miután gyanútlanul megadta banki adatait a csalóknak.
3. Eltűnt bécsi bútorok
Egy műbútorasztalos szakembertől várt restaurált bécsi barokk bútorokat egy sértett, de a több millió forintnyi előleg ellenére sem a bútorok, sem a beígért munka nem került elő. Bár a vádlott a pénzt időközben visszafizette, az eltűnt bútorok hollétéről továbbra sincs információ, a bíróság pedig 2 év 3 hónap börtönbüntetésre ítélte az elkövetőt.
4. Országos hirdetési átverés – 19 áldozat és 1,25 millió forint kár
Egy ócsai férfi ügyeskedése Tolnától Pestig ért el. Hamis online hirdetéseivel 19 embert károsított meg, akik mobiltelefonok, könyvek vagy horgászfelszerelések kedvező árának reményében utaltak neki pénzt. A férfi az összegeket ATM-ből vette fel egy fiatal lány segítségével. Az ügy vádemelési javaslattal zárult, további súlyos bűncselekmények gyanújával.
5. Vinted-csalások és „megnyert” tízmilliók
A Vinted nevű platform sem kerülte el a csalók figyelmét. Egy szekszárdi nő gyerekcipőit szerette volna eladni, de végül 300 ezer forintot vontak le a számlájáról, miután megadta banki adatait egy hamis felületen. Egy másik esetben a sértett több tízmilliós „nyereményt” kapott volna, de végül ő fizette meg az árát: a csalók még a saját pénzét is eltulajdonították.