Háztartási tüzek

2024.12.06. 17:30

Háztartási gépek, amiket eddig rosszul használtunk! Így kerülhetők el az elektromos tüzek

A karácsonyi fények varázsa sokszor hamarabb szikrázik fel, mint kellene – sajnos nem mindig a jó értelemben. Az elektromos tüzek nemcsak az ünnepi hangulatot ronthatják el, de komoly veszélyt jelentenek a háztartásokra is. Hogyan kerülhetők el ezek a problémák? Vicces sztorik és hasznos tippek következnek.

Az ünnepi időszak egyik legemlékezetesebb elektromos bakija egy barátommal esett meg, aki az egész házat fényárba akarta borítani. A karácsonyi égősorokat nemes egyszerűséggel egymás után kötötte egyetlen hosszabbítóra, amit a kerti dugaljba dugott. Egy órán belül az égősor ment tönkre, a biztosíték szerencsére lekapcsolt, így komoly baj nem történt, csupán az egész ház elsötétült. A család nem győzte nyugtatni a gyerekeket, hogy „a Mikulás így is megtalálja majd a házat.” Az elektromos tüzek pedig komoly tragédiát okozhatnak, de mindez elkerülhető.

elektromos tüzek
Elektromos tüzek – Pakson egy sorház feltehetőleg elektromos zárlat miatt gyulladt ki nemrég
(Fotó: Makovics Kornél)

Az elektromos tüzek leggyakoribb forrásai 

Tolna vármegyében az idei évben 14 esetben rövidzárlat, 7 alkalommal pedig a vezetékek túlterhelése okozott tüzet – tájékoztat a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. 

Amikor a karácsonyi égősor mindent visz – és még többet is 

Egy emlékezetes eset, amelyről Hetesi Krisztián, a Sinus-Elektro Kft. villamosmérnöke mesélt, jól mutatja, milyen rejtett veszélyeket hordozhatnak az ünnepi fények. Elmondása szerint megtörtént, hogy egy házban 200 LED-lámpát szereltek fel, és bár ezek jó minőségűek voltak, annyi zavarjelet generáltak a hálózatra, hogy a közelben lévő üzlet fotocellás ajtójának elektronikája rendszeresen tönkrement. 

„Ez nem tűnt elsőre problémának, hiszen a lámpák önmagukban nem hibásak. De a hálózatba visszaható zavarjelek miatt a fotocellás ajtó mindig kisült, és cserélni kellett az elektronikát” – mesélte Krisztián. Ezt a történetet hallva talán érdemes elgondolkodni azon, hogy hány égő kerüljön fel a ház homlokzatára idén karácsonykor. 

Hetesi Krisztián szerint az egyik leggyakoribb hibát a hosszabbítók egymásba dugása jelenti. „A vezetékek ilyenkor túlmelegedhetnek, ami elektromos tüzekhez vezethet. Ez különösen igaz, ha a hosszabbító végére hajszárítót, sütőt, gyorsfőzőt vagy mosógépet kötnek, amelyek nagy teljesítményűek.” – hangsúlyozta.

Paks Tűz_Mk_0007
A nagy mennyiségű olcsó égősorok zavarjelet küldenek a hálózatra
(Fotó: Makovics Kornél)

8 háztartási eszköz, amit eddig talán helytelenül használtunk

  1. Hajszárító – Akár 2 kW teljesítményt is felvehet, ezért kizárólag saját konnektorban használható biztonságosan.
  2. Mikrohullámú sütő – Különösen a grillfunkciós típusok igényelnek magas teljesítményt, így ezek sem alkalmasak hosszabbítóra.
  3. Mosógép – Az áramvédő kapcsoló (fírelé) megléte alapvető fontosságú.
  4. Elektromos főzőedények – Ezek a multifunkciós konyhai eszközök akár 1500 W teljesítményt is igényelhetnek, ezért csak közvetlen konnektorból üzemeltethetők.
  5. Hűtőszekrény – Folyamatos üzemelés mellett a hálózat ingadozásaira is érzékeny, így kizárólag saját konnektorban működhet.
  6. Hősugárzók és hordozható fűtőtestek – Magas energiafogyasztásuk miatt komoly tűzveszélyt jelentenek hosszabbítóról működtetve.
  7. Kenyérpirító – A belső izzószálak működése nagy áramot igényel, ezért csak saját konnektorban használható biztonságosan.
  8. Kávéfőzők – Bár kisméretűek, energiafogyasztásuk miatt ezek sem alkalmasak hosszabbítós üzemeltetésre.

Hogyan kerülhetők el az elektromos tüzek?

  1. Külön konnektor nagy fogyasztóknak! A fentebb listázott nagy fogyasztású háztartási eszközöket, ha mégoly kicsik is méretben, mindig saját fali csatlakozóval ajánlott működtetni.
  2. Hosszabbítókat mértékkel! Az egymásba dugott hosszabbítók különösen veszélyesek és kerülendők.
  3. Minőségi eszközök! Csak tanúsítvánnyal rendelkező LED-lámpákat és fényfüzéreket használjon, különösen az ünnepi időszakban.
  4. Rendszeres hálózati ellenőrzés szükséges! Különösen régi épületeknél ajánlott szakemberrel átvizsgáltatni a hálózatot.

Idén Tolna vármegyében 105 lakástűz történt, amelyek közül több elektromos hálózati problémára vezethető vissza. A leggyakoribbak a rövidzárlat és a vezetékek terhelése és a hibás kapcsolások voltak. Az elektromos tüzek elkerüléséhez nem kell más, mint egy kis odafigyelés és néhány alapvető szabály betartása. A háztartási gépek biztonságos csatlakoztatásával, a hosszabbítók átgondolt használatával és a hálózat rendszeres karbantartásával elkerülhetők a tragédiák. Így az ünnepek igazán békésen telhetnek és fényárban úszhatnak – persze csak a biztonság határain belül.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában