2025.05.13. 13:48
Ötvenhatszor hívták őket háztűzhöz rövid idő alatt
Tolna vármegyében idén eddig ötvenhat alkalommal riasztották égő lakóépülethez a tűzoltókat. Szerencsére senki nem vesztette életét, és a tűzesetek során két lakó sérült meg.
A keletkezett lakástüzek eloltásához több, mint harminchárom óra munkára és százhuszonegy tűzoltójárműre volt szükség. Összesen nyolcszázhuszonkilenc négyzetméternyi épített terület égett le. Tűz miatt lakhatatlanná vált otthonok miatt ötven embernek kellett átmenetileg elköltöznie. A legutóbbi eset minap Dombóváron történt.

Forrás: Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Tűz, mely otthont vesz el
Mint arról korábban hírt adtunk, május ötödikén Faddon, a Tasnád utcában, míg május hetedikén Szakályban, a Bartók utcában csaptak fel a lángok, amely tűzesetek következtében mindkét otthon lakhatatlanná vált. A két ingatlan összesen kilenc lakójának kellett elhagynia otthonát. Legutóbb pedig egy családi ház tetőszerkezete égett hétfő délután Dombóváron, a Csiky Gergely utcában. A tűzesethez a dombóvári és a sásdi hivatásos tűzoltók vonultak, akik négy vízsugár és kéziszerszámok segítségével oltották el a lángokat. A Katasztrófavédelem, a rendőrség és az önkormányzat szociális osztályának képviselői is jelen voltak a tűznél. A tető teljesen leégett, de a födém megvédte az épületet, így nagyobb kár nem keletkezett. Két hölgy lakott a házban. Egy 65 és egy 81 éves. Az elhelyezésükről az unokák gondoskodnak. A tűzoltók szakszerű beavatkozásának köszönhető, hogy nem sérült a ház jelentősebb mértékben, mondta el Pintér Szilárd polgármester.

Forrás: Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Ha lett volna füstérzékelő...
De nem volt. Az ötvenhat tűzzel érintett épület egyikében sem, holott a készülék életet és anyagi javakat menthet meg azzal, hogy a tüzet már annak keletkezésekor hangos sípolással jelzi – mondta el Köves Péter, a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelemi Igazgatóság sajtóreferense. Minél hamarabb észleljük a tüzet, annál nagyobb eséllyel lehet azt eloltani, vagy kimenekülni az ingatlanból és értesíteni a tűzoltókat.
Az okok a kéménynél keresendőek
A legtöbb tűz a kéményből indult, az összes eset csaknem tizennyolc százaléka ilyen eredetű. A tüzek többségében hálószobában, konyhában, padlástéren és tároló helyiségben keletkeztek, és jellemzően elektromos problémára, a fűtési rendszer hibájára, nyílt láng használatára, valamint a kémény állapotára vezethetők vissza.
A kéményseprő nemcsak szerencsét hoz
Ahogy láthatjuk, az időben elvégzett megelőző karbantartás emberéletet menthet és anyagi károkat is megelőzhet. Sokan csak a fűtési szezon kezdetén hívnak kéményseprőt, amikor a szakemberek a legleterheltebbek, és többet kell várni az ellenőrzésre. – Ne várjunk őszig! – hangsúlyozta Köves Péter. Egyeztessünk időpontot minél hamarabb! A kéményseprők a fűtési szezonon kívül is elérhetők, ajánlott ilyenkor felvenni velük a kapcsolatot, hogy elvégezzék az ingyenes kéményellenőrzést. Nyáron gyorsabb az ügyintézés, rövidebb a várakozási idő.