2024.06.03. 11:30
Megalakult az Első Magyar Drónfoci Sportegyesület
Megalakult Szekszárdon az Első Magyar Drónfoci Sportegyesület. Egy francia menedzser, Pascal Roignau jár országról-országra népszerűsíteni az új technikai sportot. Magyarország, számos fejlettebb államot megelőzve az ötödik Európában, ahol startol a drónfoci. Elképzelhető, hogy 2032-ben olimpiai sportággá válik.
Sporttörténeti pillanat: megtartották első edzésüket május 28-án, az Első Magyar Drónfoci Sportegyesület tagjai. A helyszín Szekszárd volt, merthogy az országban elsőként itt hozott össze egy csapatot Sós Mihály, a technikai újdonságok iránt rajongó nyugdíjas mérnök. Érkeztek más vármegyékből is érdeklődők, akik a megszerzett ismereteket magukkal vihették, s megalapíthatják saját lakóhelyükön az ottani egyesületet. Többségüknek már volt drónos előélete – játék vagy munkahelyi feladatellátás terén –, de konkrétan a drónfoci eszközeivel itt és most találkoztak először.
Európában az ötödik Magyarország
S, hogy milyen jelentős volt ez a szekszárdi esemény, az egyetlen adatból lemérhető: Európában az ötödik állam Magyarország, ahol startol a drónfoci. Az első edzésen – vagy inkább bemutatón – részt vett a francia Pascal Roignau is, aki igyekszik minél több országban meghonosítani ezt a vadonatúj technikai sportágat.
– A világon elsőként Dél-Korában indult a drónfoci, 2016-ban - mondta. – Én 2018-ban jártam ott, s hoztam át Európába. Franciaország után Angliában, Belgiumban és Hollandiában jöttek létre csapatok. Először természetesen országon belüli bajnokságokat kell rendezni, aztán következhetnek az európai és a világversenyek. Magyarország után Görögország, Olaszország és Portugália jelezte érdeklődését.
A pálya és a játékszabályok
A drónfocipályát háló veszi körül. (Olyasmi, amilyen a futballkapun van.) Játszhatják: három a három ellen, és öt az öt ellen. Utóbbi esetben természetesen nagyobb a pálya, melyen tíz játékos tíz drónja mozog, Az eszközöket az ellenfél kapujába kell juttatni. A kapu, egy úszógumira emlékeztető, függőlegesen belógatott karika. A támadót igyekeznek a védők távol tartani, saját csapattársai pedig a védőket próbálják semlegesíteni. A játékidő háromszor három perc, ötperces szünetekkel.
Rövid időn belül kedvelt sporttá válhat
A francia menedzser szerint 2-3 éven belül a kontinens minden országába eljut a drónfoci. Meggyőződése, hogy rövid időn belül kedvelt sporttá válik, mert bármilyen korú, nemű, fizikai állapotú ember játszhatja.
Arra a provokatív kérdésre, hogy mikor válik olimpiai sportággá a drónfoci, Pascal Roignau azt mondta: – Most Párizsban sajnos még nem szerepel a programban, de 2032-ben elképzelhető, hogy bekerül. Egyébként már kérvényezték a sportág felvételét a listára, az olimpiai bizottságnál.
Cége még a NATO-nak is dolgozott
Sós Mihályt mindig érdekelték a technikai újdonságok. Nyugdíjba vonulása előtt repülőgépek, helikopterek javításával, hőlégballonok, reklámballonok, önfelfújó tutajok és sátrak gyártásával foglalkozó mérnök-cégvezető volt. Még a NATO-nak is dolgozott. Az Első Magyar Drónfoci Sportegyesületet 2023-ban alapította. Hosszas szervezés, előkészítés után 2024 május 28-án tartották meg az első eszközbemutató edzésüket, melyen a sportágat Európa-szerte népszerűsítő francia menedzser, Pascal Roignau is részt vett.