2024.06.29. 11:30
Könnyebb optimistának lennie, akinek van megtakarított pénze
Hogyan gazdálkodjunk? Erről beszélt előadásában dr. Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője kedden délután a Mathias Corvinus Collegium szekszárdi képzési központjában.
A matematikus és közgazdász, arról beszélt, hogyan lehet a család pénzügyi tudatosságát magasabb szintre emelni.
Először a hitelt fizessük vissza
Fontos az, kezdte, ha egyszerre van hitelünk is és ugyanakkor fölös pénzünk is, akkor próbáljuk először hitelünket visszafizetni, s ne kaszinózni pénzünkkel, hanem spóroljuk meg azt a magas kamatot, amelyet a hitelre fizetnünk, ha pedig befektetési lehetőségeink vannak akkor oda rakjuk a pénzünket, amiket ismerünk, tudjuk, hogy mi mozgatja a befektetés értékét.
Ha lehet, próbáljunk félrerakni magunknak pénzt a nehezebb időkre, ha véletlen elvesztenénk állásunkat legyen vésztartalékunk.
Kerüljük a rizikós hitelt
Felidézte azokat az éveket, amikor ha valaki ingatlant, kocsit akart venni, svájci frank hitelt vett fel. Az egy kockázatos történet volt, azóta sokat fejlődött a pénzügyi tudatosság, sokat csökkent a hitelállománya is a magyar embereknek.
Ugyanakkor nőttek a megtakarítások, sok pénz van állampapírokban, figyelnek arra, hogy biztonságos, magas hozamú befektetéseik legyenek.
A megtakarításoknak legnagyobb hatása a fiataloknál van, mert a jelenlegi állampapír hét százalék körüli hozamait nézve a betett összeg tíz év alatt megduplázódik.
Csökkent az infláció
Természetesen szóba kerültek egyéb megtakarítási lehetőségek, adatokkal, grafikonokkal mutatta, hogyan alakult az arany ára, miként mozgott a tőzsdén a pénz.
Hogyan gazdálkodjunk?
Fotók: Kiss AlbertSebestyén Géza beszélt a korábbi magas inflációról, amit az egekbe szökő gázár, s a 2022-es aszály is okozott. Azóta a tavaly januári 25 százalékról 4-re csökkent a mértéke, s optimisták lehetünk, mert ilyen gazdasági gondok ritkán fordulnak elő. Persze, könnyebben lehetünk optimisták, tette hozzá, ha van megtakarított pénzünk.