Verseghy Ferenc: Hazafias kötelességünk szavazni

Délelőtt, a mözsi művelődési házban adta le voksát Verseghy Ferenc. Az országszerte elismert, Tolnán élő népi iparművész, a habán kerámia készítés ikonikus alakja azt mondta portálunknak: hazafias kötelességnek érezte, hogy elmenjen voksolni.

Verseghy Ferenc hazafias kötelességének érzi, hogy részt vegyen a szavazáson (Fotó: M. K.)

Minden szavazáskor délelőtt érkezik a fülkébe Verseghy Ferenc. Szereti már kora délelőtt "letudni" ezt a kötelességét. A sokszorosan kitüntetett nép iparművész most azt mondta portálunk érdeklődésére: hazafias kötelességének érzi, hogy részt vegyen a szavazáson, így ugyanis közvetlenül szólhat bele az életét meghatározó döntésekbe. Amint mondta, nem mindegy, hogy a voksolást követő időben miként megy tovább az emberek élete, ezért is tartja különösen fontosnak, hogy szavazzon.

Verseghy Ferenc nem szereti a „fotelpolitizálást“

Ugyanezt tanácsolja egyébként mindenki másnak is, mert – amint fogalmazott – „ itt lehet dönteni, itt lehet beleszólni“. Aki pedig nem él a demokrácia által felkínált lehetőséggel, később feleslegesen zsörtölődik majd. Úgy tartja: fotelből politizálni felesleges és értelmetlen tevékenység. Szerinte, ha valaki valóban tenni akar a közösségért, amelyben él, akkor él a választáshoz való jogával.

Verseghy Ferenc természetesen a szavazást követően a műhelyében is eltölt egy kis időt, délután pedig azt tervezik, hogy feleségével kirándulni indulnak. Ezúttal a néhány napja átadott Tomori Pál hidat szeretnék közelebbről is megnézni. 

Az Alsónyéken született Verseghy Ferenc, 1950-ben. Általános iskolába Tolnán járt, ugyanott kezdte el a középiskolát – a Földvári Mihály gimnáziumban –, amit aztán a bonyhádi Petőfi Sándor gimnáziumban fejezett be. Érettségit 1969-ben tett. A kaposvári fazekas iskolában 1971-ben végzett. Először az Agyagipari Szövetkezet (1969-1976), majd a Népművészek Szövetkezete (1976-1981) bedolgozója volt. 1981-től magánalkotó. Főként habán kerámiáiról ismert. Kaposváron 18, Buzsákon 14 évet élt és dolgozott. De visszahúzta a szíve gyermekkora színhelyére, és 2001-ben Mözsön telepedett le, ahol azóta is a közösség megbecsült polgára. Munkásságáért számos elismerésben részesült: a Népművészet Ifjú Mestere cím (1973), Népi Iparművész cím (1974), a Népművészet Mestere cím (2010), „A Tolna megyei művészetért” plakett (2011), „Tolna Városért” kitüntető díj (2011), Babits Mihály-díj (2011).

A választásokról szóló, folyamatosan bővülő írásunkat a linkre kattintva találja!

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában