2024.07.19. 14:03
Honismereti Hírlevél ad összegzést az első félévről
Terjedelmes összegzés mutatja be az egyesület idei első féléves tevékenységét. A Honismereti Hírlevél januártól június végéig ad áttekintést a munkáról. Gazdára talált a Bél Mátyás-emlékérem. A csapat kilenc új taggal gyarapodott.
Honismereti Hírlevél névvel is illethető az az online kiadvány, mely a Tolna Megyei Egyed Antal Honismereti Egyesület (TMEAHE) idei első féléves munkáját mutatja be. Dr. Gesztesi Enikő elnök nemrég közreadott összefoglalása, ami az egyesületi, illetve a partnerintézményekben tevékenykedő tagok programjait is tartalmazza, nem kevesebb, mint tizenhat gépelt oldalt tesz ki. A terjedelmes és alapos áttekintés érzékletesen igazolja a TMEAHE sokoldalú és értékteremtő tevékenységét, s nem utolsó sorban a vezetés és a tagság elkötelezett mivoltát.
Megemlékeztek a polihisztor tudósról
A fentiek ismeretében tehát a bőség zavarával kell megküzdeni egy, a leglényegesebb elemeket tartalmazó kivonat elkészítésekor. A rendezvények között tallózva feltétlenül említést érdemelnek a március 15-i ünnepséggel kapcsolatos események. Ekkor a Szekszárdi Garay János Gimnáziumban működő Honismereti Szakkör diákjai – mint minden évben – rendbe teszik az alsóvárosi honvéd temetők sírjait, az I. Béla Gimnázium fiataljai ugyanezt teszik az újvárosi temetőben. A TMEAHE március 12-én koszorúzott, a közönséget az alsóvárosi temetőben dr. Gesztesi Enikő, az újvárosiban dr. Vizi Márta régész főmuzeológus köszöntötte. Ünnepi beszédet dr. Gesztesi Enikő és Horváth Endréné tartott.
Március 24-én, Bél Mátyás születésnapja adott alkalmat a Honismeret Napjára. Az egyesület 2009. óta minden évben megemlékezik a polihisztor tudósról. Idén a Tolna Vármegyei SZC Bezerédj István Technikuma vállalta a vendéglátó szerepet. A közönséget Balogh Attila igazgató köszöntötte, aki maga is egyesületi tag, Béri Balogh Ádám kutató. Majd dr. Gesztesi Enikő kért szót, közölve, hogy az intézményt azért választották helyszínül, mert az iskola egy igazi közösség és ezzel együtt a diákok nagyon szép eredményeket értek el az elmúlt időszak versenyein is.
A TMEAHE április 6-án tartotta éves közgyűlését Szekszárdon, a Babits Mihály Kulturális Központban. A résztvevők megemlékeztek immár néhai tagjaikról, beszámolót hallgattak meg a tavalyi munkáról, majd megfogalmazták és elfogadták a 2024-re vonatkozó terveket, teendőket. Akkermann Dániel, a Szekszárdi Garay János Gimnázium tanulója a murgai időkapszula történetét mutatta be. Topánka-Révai Lilla Irén a Medinán élő Csizmadia János negyedik novellakötetét, dr. Gesztesi Enikő pedig dr. Ótós Miklós legújabb könyvét méltatta. Baka Zsuzsanna köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik részt vettek testvére, néhai Baka István születése 75. évfordulójára szervezett emlékünnepségeken, emléküléseken, koszorúzásokon. Zárásaként Liebhauser János, az Illyés Gyula Könyvtár igazgatója meghívta a tagságot a még be nem rendezett Tudásközpontba. Az ugyancsak tagtárs Bognár Cecil Gyula kezdeményezése nyomán április elején megtisztult Szekszárd két szobra, a Bőségkosár és az Ülő nő, majd június 29-re megszépült két szobor is, a Vincellér és A pincétől hazafelé.
Honismereti Hírlevél a második félévről is készül
De nem minden történik a vármegye székhelyén. Kiválóan működik a Tengelici Értéktár Bizottság, köszönhetően Farkas Zsuzsanna Katalin elnök, valamint Tóthné Csapó Sára, Müller Gabriella és Tóth Ferenc példa értékű munkájának. Medinán a helyi református parókia bibliai jellegű, zenés, interaktív foglalkozásának középpontjában a kereszténység legnagyobb ünnepköre, a húsvét feldolgozása volt. A Paksi Városi Múzeum április 27-én egész napos programmal ünnepelte meg alapításának 30. évfordulóját, az események ott voltak az intézmény egykori és jelenlegi vezetői. Ugyancsak a múzeumban zajlott le – május 31-én – az I. Várostörténeti Konferencia – Előadások Paks történetéből és kultúrájából című tudományos ülésszak. A konferencia az új Paks nagymonográfia-sorozat keretében valósult meg.
Az összegzés csokorba szedi és méltatja a Dombóvári Városszépítő és Városvédő Közhasznú Egyesületnek a Dombóvári Helytörténeti Gyűjteménnyel közösen megvalósított programjait, Hasonlóképpen elismerő szavakkal szól a dombóvári Fekete István Múzeum vezetője, az idén március 19-én hetvenedik születésnapját ünneplő Bodó Imre ténykedéséről. Szedresben, illetve az egyesület sok programján Barteczka Mária és Barteczka Leszek végez hagyományosan sokoldalú tevékenységet. Tartalmas, változatos programokkal fogadta az érdeklődőket Bonyhádon, a Vörösmarty Mihály Művelődési Központban a dr. Szőts Zoltán nyugalmazott múzeum igazgató vezette Honismereti Kör. Az idén május 17-én Tolnaikum minősítést nyert a Kapos-Koppány menti díszes női fejviselet, a pille. Az egykori Ozorai Nagyvendéglőben május 18-án megnyílt pille tárlatot dr. Kriston-Vízi József nyugalmazott múzeum igazgató, a TMEAHE tagja ajánlotta a közönség figyelmébe.
Bár július 8-12-e között már lezajlott Esztergomban az 51. Országos Honismereti Akadémia, erről a rendezvényről – mely naptár szerint az év második feléhez tartozik – a következő Hírlevél számol be. Előzetesen csak annyit, hogy ezen a seregszemlén – amin a TMEAHE-t tízen képviselték – jelentették be, hogy a legrangosabb honismereti elismerést, a Bél Mátyás-emlékérmet dr. Kiszler Gyuláné kölesdi helytörténésznek, nyugalmazott pedagógusnak ítélték. Az első félévben kilenc új taggal gyarapodott egyesület jelenleg készül az augusztus 5-9-e között Nyíregyházán tartandó 9. Országos Ifjúsági Honismereti Akadémiára.