Gyűjtemény

2024.08.21. 14:00

A kántorkönyv őrzi tovább a bukovinai székelység örökségét

Augusztus 20-a, a magyarság legnemesebb ünnepe, idén különleges jelentőséget kapott a kakasdi Sebestyén Ádám Székely Társulat életében. Az egyesület tagjai Sebestyén Ádám, a bukovinai székelység kiemelkedő kántora előtt tisztelegtek, akinek munkássága és hite mélyen átszőtte a közösség életét és hagyományait.

Farkas Eszter

A különleges eseménynek különleges helyszínéül szolgált a Szent Mihály arkangyal-templom, ahol Sebestyén Brigitta, a kakasdi Sebestyén Ádám Székely Társulat elnöke beszédében kiemelte, hogy egyesületük névadójának élete és tevékenysége a bukovinai székelység történetével fonódott össze: – Mindennapjaiban gyűjtött, írt, emlékezett és sokat tett a hagyományok átadásában – mondta az elnök, hangsúlyozva, hogy Sebestyén Ádám legfőbb feladatának a kántorságot tartotta, melyet rendíthetetlen hittel végzett. Gyűjtéseit egy kántorkönyvben foglalta össze, mely apáról fiúra szállt.

A kántorkönyvet gondos kezekkel újították fel, melyet méltó módon az augusztus 20-ai ünnepségen adtak át
A kántorkönyvet gondos kezekkel újították fel, melyet méltó módon az augusztus 20-ai ünnepségen adtak át (Beküldött fotó)

Sebestyén Ádám nem csupán a zenei hagyományok megőrzésében játszott kulcsszerepet, hanem generációról generációra továbbadta a kántorság örökségét is. Nagyapja, Sebestyén József volt Andrásfalva első kántora, aki már orgonán játszott, majd édesapja, Sebestyén Orbán követte őt ebben a hivatásban. Sebestyén Ádám már gyermekkorában elsajátította az orgonálás művészetét édesapjától, és 1938-ban hivatalosan is átvette a kántori szerepet. „Így lett Sebestyén Ádám Andrásfalva utolsó kántora” – emlékezett meg róla Sebestyén Brigitta.

Jó helyre került a kántorkönyv

A kántori hagyományokat és énekeket magába foglaló „Szent vagy Uram” kántorkönyv generációkon átívelve kísérte az Andrásfalvi kántorok életét. Ezt a könyvet Sebestyén Ádám magával hozta, gyűjtéseivel gazdagította, és megőrizte az utókor számára. Munkásságát nemcsak Bukovinában, hanem Kakasdon is folytatta, ahol megalapította a Kakasdi Cecilia énekkart. Az énekkar tagjainak nevei is szerepelnek a könyvben, mely a közösség számára különös értéket képvisel.

Sebestyén Brigitta, a kakasdi Sebestyén Ádám Székely Társulat elnöke adta át Schellné Simcsik Orsolya polgármesternek a kántorkönyvet
Sebestyén Brigitta, a kakasdi Sebestyén Ádám Székely Társulat elnöke adta át Schellné Simcsik Orsolya polgármesternek a kántorkönyvet (Beküldött fotó)

Az ünnepség zárásaként a Sebestyén Ádám Székely Társulat átadta a kántorkönyv másolatát Schellné Simcsik Orsolyának, Kakasd polgármesterének. Ez a gesztus szimbolizálja a Sebestyén Ádám által őrzött hagyományok továbbélését és a bukovinai székelység zenei örökségének megőrzését a jövő generációi számára.

Az eseményt a Csillagösvény Népdalkör tette még emlékezetesebbé három dallal, melyeket Sebestyén Ádám gyűjtéséből válogattak. Az ünnepélyes pillanatok alatt minden jelenlévő átérezhette a kántor munkásságának és örökségének jelentőségét, amely továbbra is élő része marad a közösség mindennapjainak. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában