2024.08.16. 07:00
Csemegekukorica: most van a szezonja
Idén országosan a tavalyinál nagyobb területen, összesen harmincötezer hektáron vetettek csemegekukoricát feldolgozási célra a hazai termelők, Tolna vármegyében pedig ebből kétszáz hektáron. Csemegekukorica sütve, főzve, grillezve is kiváló, egy baja van csak, a legnagyobb kánikulában érik.
A takarmánynak való kukoricát nagyon megviselte az idei száraz, forró időjárás. Úgy tűnik a csemegekukorica helyzete kicsit szerencsésebb, bár volt már jobb év is, mondták a gazdák.
Csemegekukorica a nyár kedvence
A csemegekukorica a nyár kedvence, egy gond van csak vele, hogy a legnagyobb kánikulában kell főzni belőle. Strandon fogyasztva vagy a szabadban grillezve viszont nagyon kellemes időtöltés. Ahol van kiskertje a családnak, ott biztosan van néhány tő csemegekukorica is. Vagyis ennek a csemegének a termesztéséhez mindenki ért. Ha szerencsések vagyunk, és időben vetettük el a csemegekukoricánkat, akkor július végére be is érett.
Hazánk Európa legnagyobb csemegekukorica-termesztője, mégis kevés figyelem övezi ezt a növényt. Világszinten is csak az Egyesült Államok előz meg bennünket, ahol hatalmas kultusza van az édes csemegekukorica fogyasztásának. Az utóbbi években a hazai termelés és a piaci kereslet egyensúlyba került, alig ingadozik.
Csak öntözött területen kifizetődő
Nagyobb hazai termésbővítésre akkor lenne lehetőség, ha más termelőknél hatékonyabban tudnánk a kukoricát termelni és feldolgozni. Ebből a szempontból jelenleg kedvező, hogy a franciákénál olcsóbb a mi előállításunk. A lengyeleknél az utóbbi évek időjárása, míg a szerbeknél gazdasági problémák miatt visszaesőben van a csemegekukorica termelés.
Ugyanakkor a hazai termelés költségei továbbra is magasak, az uniós piacon pedig a tavalyi rossz termés miatt megjelenhettek a kínai cégek is, nehezítve a feldolgozóipar helyzetét. Hazánknak az lehet az előnye, hogy az itt termett csemegekukorica sokkal jobb minőségű, mint a távol-keleti. Hazánkban az elmúlt években 30-34 ezer hektár között változott a termőterület nagysága, mennyiségét tekintve ez a legjelentősebb ipari zöldségféle.
A termőtájak közül a Hajdú-Bihar a legfontosabb 10 ezer hektár feletti termőterülettel, emellett Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében is több ezer hektáron terem csemegekukorica. A termőterületnek csaknem 70 százaléka öntözött, a hazánkban termesztett fajták között ugyanekkora a szuperédes fajták aránya. A belföldi fogyasztás fejenként csupán egy-másfél kilogramm évente, így a termésnek mintegy 95 százaléka külföldre kerül.
Tíz perc vagy húsz perc, meddig kell főzni?
A csemegekukoricát majdnem mindenki szereti, korra és nemre való tekintet nélkül, abban viszont vita van, mennyi ideig kell főzni. Megpróbáltuk a piaci árusok ajánlását is betartani: többen is bizonygatták, hogy elég neki tíz perc a forrás után. Nekem ez sajnos nem vált be. A szemek nem lettek puhák, így maradtam a saját bevált módszeremnél: a főzővízbe egy kevés cukrot (nem sót) teszek, és húsz perces forrás után kész a kukorica. Ekkor kell megsózni a csöveket.
Sokan szeretik a csemegekukoricát, de azt már kevesebben tudják róla, hogy mennyire egészséges. Fogyasszunk minél többet belőle ilyenkor, amikor szezonja van. Magas a rosttartalma, sok benne a magnézium, mangán, foszfor, C- és B-vitaminok.
Folsav tartalmának köszönhetően energiával tölti fel a szervezetet.
A narancssárga gyümölcsök és zöldségek általában tartalmaznak beta-cryptoxanthint, ez a vegyület segít a tüdőrák megelőzésében. A kukorica szinte száz százalékban telítetlen zsírsavakat tartalmaz, emellett fellelhető benne az E-vitamin, amely növeli a vér oxigénszintjét, és csökkenti a koleszterinszintet.