2024.08.06. 17:40
Rendkívüli intézkedések váltak szükségessé Pakson
Rendkívüli testületi ülést tartottak kedden a paksi képviselők. Az ok a különleges gazdasági övezet kijelölése volt, amelyről egy augusztus elsején megjelent kormányrendelet határoz, és amely több milliárd forintnyi adókiesés eredményez a város költségvetésében.
Nagy sajtó- és lakossági érdeklődés övezte a paksi képviselő-testület keddi rendkívüli ülését, amelyet azért hívtak össze, hogy megvitassák azokat a sürgős és rendkívüli intézkedéseket, amelyek egy kormányrendelet miatt váltak szükségessé. Mint ismert, augusztus elsején jelent meg a Magyar Közlönyben az a jogszabály, amely különleges gazdasági övezetet jelöl ki a város közigazgatási területén. Ez az atomerőmű kapacitásának fenntartására és az ahhoz kapcsolódó beruházásokra vonatkozó ingatlanokat foglalja magában. A rendelet továbbá elvonja az atomerőmű által megtermelt iparűzési adó felhasználását a várostól. Éves szinten így mintegy hétmilliárd forintos adókiesés sújtja az önkormányzatot.
Rendkívüli helyzetet teremtett különleges gazdasági övezet kijelölése
A rendkívüli intézkedéseket soroló előterjesztést Heringes Anita, a Paksi Deák Ferenc (PDF) Egyesület képviselője jegyzi, aki októbertől polgármesterként folytatja a munkát, váltva a fideszes Szabó Pétert. Egy hasonlattal élve arról beszélt, hogy amikor egy családban kiesik az egyik kereső, még aznap újra kell tervezni, hogy a jövőben mi fér bele a költségvetésbe és mik azok a jóléti kiadások, amelyekről le kell mondani. Ez a helyzet most Pakson is: át kell gondolni, mire van pénz és mire nincs.
Az általa javasolt intézkedések között szerepel, a város idei költségvetési rendeletének felülvizsgálata és a módosítási javaslat előterjesztése; a kormányrendeletből fakadó pénzelvonások következményeinek felmérése, és intézkedési terv előkészítése; a folyamatban lévő pályázatok, közbeszerzések, hitelfelvételek, befektetések felülvizsgálata az önkormányzatnál és az önkormányzati intézményeknél; valamint a tanácsadói szerződések felülvizsgálata az önkormányzatnál és az önkormányzati intézményeknél.
Az előterjesztés javaslatot tesz az új kötelezettségvállalások és az 500 ezer forint feletti kifizetések korlátozására, azzal, hogy a halaszthatatlannak ítélt kifizetéseket a kötelezettségvállalás, a határozat meghozatalakor meglévő kötelezettségvállalás esetében az utalványozás előtt a Jogi, Ügyrendi és Pénzügyi Bizottsággal véleményeztetni kell. Az 500 ezer forintnál alacsonyabb összegű kifizetésekről (kivéve munkabér- és járulékok fizetése) összesítést kell készíteni, és megküldeni azt a képviselő-testület tagjainak a költségvetési rendelet módosítása elfogadásának napjáig.
Egy pontban már módosult a költségvetési rendelet
A határozati javaslatot egyhangúlag fogadta el a képviselő-testület, akárcsak a második napirendi pontot, amellyel már most végrehajtottak egy módosítást a költségvetési rendeletben. Eszerint az önkormányzat és az általa irányított költségvetési szervek kiadási előirányzatai terhére 2024. augusztus 7-től egymillió forintot meghaladó kötelezettség nem vállalható.
Az érezhetően feszült hangulatú, vitáktól sem mentes testületi ülés után Szabó Péter, jelenlegi városvezető azt hangsúlyozta az őt kérdező újságíróknak, hogy biztos benne, hogy a Paks II-höz kapcsolódó fejlesztések megvalósulnak a településen, hiszen országos jelentőségű beruházásról van szó, és ellenzéki képviselőként is mindent meg fog tenni Paks fejlődéséért. A sajtónak szintén nyilatkozó Heringes Anita pedig mielőbbi tárgyalást szorgalmazott a kormányzattal.
Pakson kedd estére pártpolitikától független demonstrációt szervez a PDF, hogy a lakosság is hallathassa a hangját. A különleges gazdasági övezetet kijelölő kormányrendelet augusztus 15-én lép hatályba.