A gombák titokzatos világa

2024.08.19. 20:00

Gombász lelkész avagy lelkes gombász– Kollár Zsolt különleges hobbija

Kollár Zsolt, a gyönki térség evangélikus lelkésze több mint 20 éve szolgál különböző közösségekben, mellette pedig szenvedélyes gombász. Egy közelmúltbeli beszélgetés során mesélt a gombák titokzatos és még nagyrészt felfedezetlen világáról és arról, hogyan kapcsolódik össze számára a természetjárás és a lelki elmélyülés.

Balogh Éva

Kollár Zsolt, Gyönk– és térségének evangélikus lelkésze nemcsak a szószéken áll helyt, hanem az erdő mélyén is. Miközben a hívek gyakran csak a lelkészt látják benne, kevesen tudják, hogy Zsolt évtizedek óta szenvedélyesen foglalkozik a gombászattal. Pedig az ember, legyen bár lelkész, plébános vagy pap, elsősorban ember– saját célokkal, egyéni eredményekkel, kedvenc filmmel, zenével, és olyan hobbival, ami feltölti és kikapcsolja. Van akinek ez a futball, másnak a motorozás, Kollár Zsoltnak a gombászat, de nem bánja, hogy nem mindenki ismeri ezt az oldalát. 

gombászat
Egy 2019– es „szüret”

 

A gombászat– több mint hobbi

Kollár Zsolt számára a gombászat nemcsak egyszerű kikapcsolódás, hanem egy mélyreható tevékenység, amely az évek során jelentős szerepet kapott életében. Lelkészi szolgálata mellett a természetjárás és a gombák megfigyelése váltak számára az önismeret és a lelki feltöltődés eszközeivé. „A lelkészi szolgálat egy állandó készenléti állapottal jár, ezért szükség van olyan időre, amikor az ember teljesen kikapcsol, én a természetben töltődöm fel.” – mondja. Hozzáteszi, az elmúlt 20 év tapasztalata mondatja vele, lelkészként is jobban tudja szolgálni a gyülekezetet, ha van a hívek és közte egy egészséges távolságtartás. Van, aki futni jár, más a kertet műveli, virágokat, gyümölcsöket nevel, Zsolt gombákat szed és az erdőt járja. Ez a hobbi nemcsak kikapcsolódás számára, hanem lelki feltöltődést, nemcsak megnyugvást nyújt, hanem lehetőséget is ad, hogy a lelkészség mellett egy másik oldalát is megélje, amelyet sokan nem ismernek–„A természet része az egyetemes kinyilatkoztatásnak, ami az Isten nagyságát hirdeti”– mondja. Kollár Zsolt szerint a természetben töltött idő lehetőséget ad arra, hogy az ember közelebbi kapcsolatba kerüljön Istennel, és olyan csodákra leljen, amelyek a hétköznapok rohanásában rejtve maradnak.

A természetjárás segít a lelki elmélyülésben és az Istennel való kapcsolatban.

A Börzsönytől Tolna vármegyéig

A természet szeretete Kollár Zsolt életében már gyermekkorától jelen van, de igazán a Börzsönyben töltött évek alatt vált meghatározóvá. „Nógrádon éltem 6 éven keresztül, és ott került az életem középpontjába a túrázás és a gombászat” – meséli a lelkész. Most éppen gombaszakellenőri vizsgára készül, közben pedig folytatja a természetjárást és a gombák megfigyelését. Bár a Börzsöny gazdag erdőihez képest a tolnai táj eltérő adottságokkal rendelkezik, a lelkész szerint minden vidéknek megvan a maga különlegessége. „A gombakereséshez– és szedéshez a természet alapos megfigyelésére van szükség, így a tájat is elkerülhetetlenül megismeri az ember.” – mondja Zsolt. 

A lelkész természetjáró útja Gyönkig

Kollár Zsolt lelkészi pályafutása során több helyen is megfordult. Először Nyáregyházán kezdte meg szolgálatát, majd visszatért szülőföldjére, Nógrád megyébe, ahol kisebb falvakban látta el lelkészi feladatait. Családjával később Szarvasra költöztek, majd Gyönkön telepedtek le, ahol már több mint tíz éve szolgál. „Az ötödik szolgálati helyemben vagyok most. Nagyon érdekes megismeri országon belül is az ott lakókat. Azt gondolhatnánk, hogy hasonlóak vagyunk, magyarként többé kevesebb egyformák.  Mégis azt tapasztalom, hogy mindenhol nagyon mások az emberek. Ez néha okoz gondot a megértésben, de pont itt is van a lényeg. Nyilván ahonnan az ember származik, azt a lelkületet könnyebben ismeri, amivel pedig máshol találkozik, azt meg kell ismerni, meg kell érteni. Az emberek megértése fontos ahhoz, hogy lelkészként tevékeny tudjon lenni azok között, ahol éppen van. – mondta. 

A lelkész mesélt a gombák és fák közötti különleges kommunikációs kapcsolatról is. A gomba micéliumából kiinduló gombafonalak behálózzák a felszín alatti területet, a fák gyökereit, és egészen lenyűgöző kapcsolatot tartanak fenn az ökoszisztémában. Ezen a hálózaton keresztül a gombák és növények nemcsak táplálják egymást, hanem kommunikálnak is. Például, ha egy facsoportot vagy fát az erdő szélén kártevők támadnak meg, a gombafonalakon keresztül üzenetet küldhetnek a beljebb lévő fáknak, hogy felkészüljenek a veszélyre. Ezt az összhangot közelebbről figyelve meg, nem meglepő, hogy az ember elgondolkodik a világ hihetetlenül összetett tökéletességén, ami egy újabb ajtót nyit meg a spiritualitás felé is. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában