2024.08.15. 09:50
Hűség a házasságban, ez kell nekünk
A tizenhat és ötvenkilenc év közötti magyarok valamivel több, mint fele monogám párkapcsolatban vagy házasságban él az Opinio Institute kutatásai alapján. Szekszárdi férfi olvasónk szerint a hosszú házasság titka a hűség.
Az Opinio Institute a további kutatásai eredményeit is közzétette: a tizenhat és ötvenkilenc év közötti magyar lakosság huszonnyolc százaléka egyedülálló, és tizenhárom százaléka alkalmi kapcsolatokban találja meg a lelki, szexuális társat, társait. A hosszú házasság titka a hűség.
Hűség a legfontosabb
A nyitott kapcsolatok, vagy poliamor életmód, azaz több partnerrel, minden érintett számára transzparens módon folytatott tartós szerelmi viszony viszonylag ritka. A válaszadóknak csak négy százaléka jellemezte így a jelenlegi párkapcsolati helyzetét. Ezzel együtt összességében toleránsnak mondható a társadalom a nyitott kapcsolatok megítélésében, csak harminchat százaléka nyilatkozott úgy, hogy abszolút ellenzi őket. A nők körében valamivel magasabb a mereven elzárkózók aránya (negyvenkét százalék).
Tizenöt év házasság
A monogám házasságban vagy kapcsolatban élők huszonnyolc százalékának tart legalább tizenöt éve a kapcsolata, házassága. Az idő előrehaladtával egyre nagyobb statisztikai esély kínálkozik az ilyen hosszú ideje tartó párkapcsolatra, de a párkapcsolatban vagy házasságban élő ötven év felettieknek is csak egy viszonylag szűk többségének (hatvan százalékának) tart legalább tizenöt éve a kapcsolata vagy házassága. Szekszárdi férfi olvasónk elmondta, hogy szerinte harminc felett érdemes házasságot kötni, mert addigra már éretté válnak az emberek. Hozzátette, hogy a hosszú házasság titka a hűség, hogy nem szabad megcsalni a másikat, vagy ha már megcsalja, akkor ne bukjon le.
A férfiak elégedettebbek
A párkapcsolatban élők többsége (hetvenegy százaléka) elégedettnek érzi magát a kapcsolatában, bár a szubjektív megélést övező bizonytalansági faktorok és a társadalmi elvárásokból fakadó megfelelési kényszerek miatt mindig óvatosan kell bánni az ilyen típusú önbevallásos arányszámokkal. Ezzel együtt is érdekes, hogy a nők körében gyakoribb az elégedetlenség: míg a férfiak negyvenhat százaléka teljesen elégedett, a nők harminchat százaléka nyilatkozott így. A férfiak mindössze tizennyolc százaléka adott ambivalens „is-is” választ a nők huszonhat százalékával szemben az erre vonatkozó kérdésre.