2024.08.14. 20:00
Rengeteg a kidobott és a megszökött kutya
Lassan a csapból is a felelős állattartás folyik, mégsincs túl sok foganatja. Hazánkban sajnos nagyon lassan emelkedik a hobbi állattartás kultúrája, sokan azt gondolják, rájuk nem vonatkoznak a törvények.
A minap tizenkét óra leforgása alatt öt elveszett vagy talált kutyáról szóló poszttal találkoztunk különböző csoportokban a közösségi médiában, a Szekszárdi járás északi részén. Ezen felül egyik reggel a házunk előtt találtunk egy, feltehetően autóból kidobott spicc jellegű kutyát. Azért feltehetően, mert a környéken nincs ilyen fajta kutya és senki nem ismerte a szomszédok közül sem. Szegény állat rettegett az emberektől, megfogni lehetetlennek tűnt – jelezte egy olvasónk.
–Két nappal később hihetetlen szerencsével sikerült biztonságba helyezni egy kennelben. Időközben egy ismerős segítségével felvettem a kapcsolatot a Spitz Fajtamentő Alapítvány egyik önkéntesével, aki még aznap el tudott jönni a reszkető kutyáért. Félelmében maga alá piszkított, aminek szagából és állagából betegségre gyanakodtunk. Amikor már biztonságban volt az alapítvány kezeiben, kiderült, parazitával fertőzött a bélrendszere. Mivel nekünk is kutyáink vannak és ez a fertőzés bizony nem viccel, a szennyezett járdaszakaszunkat, autóbeállónkat mi is fertőtlenítettük. Az önkéntes segítő elmondta, sajnos a környéken sok a kutyaszaporító, ám a korábbi bevett gyakorlat ellenére már nem tudják eladni a kölyköket. Így sokszor a fiatal felnőtteket már nem akarják tovább tartani, így inkább ily módon szabadulnak meg tőlük.
Ugyanebben az időben a szomszédjuk hívta fel őket, hogy nem messze egy tacskót találtak az országút szélén. Olvasónk átment a chip leolvasóval, ám a kutyában nem volt chip. Márpedig egy kormányrendelet 2013. január elsejétől kötelezővé tette a négy hónapnál idősebb ebek transzponderrel (bőr alá ültetett mikrochip) való ellátását. Mivel a kutyát egy településtől mindössze két kilométerre vették fel, arra gyanakodtak, onnan szökhetett meg. Egy ottani ismerős kitette a tacskó fényképét a helyi facebook csoportba, és hamarosan jelentkezett a gazda. Mint kiderült, egy család kutyája lógott meg, akit a kislány nagyon vár haza. – Itt felkaptam a fejem. Tudniillik, ha egy kutyában nincs chip, akkor veszettség ellen sincs beoltva, ami évente szintén kötelező. Ugyanis a chip és az éves veszettségi oltás kéz a kézben járnak. A kormányrendelet által előírt kötelező elemek be nem tartása alapján nem tartom valószínűnek, hogy kap bármilyen külső- és belső parazita elleni védelmet a kutya. Ez egy esetleges bélférgesség esetén az emberre is igencsak nagy veszély rejt. Márpedig itt a családban egy gyerek is van – írta.
Dr. Borus István állatorvos elmondta, a veszettség elleni védőoltás mellé erősen ajánlott évente a kombinált oltás beadása is, hiszen ez sok más, igen súlyos betegségtől óvja meg kedvenceinket. Ezen felül mind a külső, mind a belső élősködők ellen léteznek kiváló termékek, melyek rendszeres használatával megelőzhetjük az általuk terjesztett különböző betegségek kialakulását.
– A prevenció minden esetben nagyon fontos, sokkal kifizetődőbb, mint egy esetleges súlyos fertőzés kezelése. Arról nem is beszélve, hogy vannak olyan betegségek, amelyek kései diagnózis esetén halálosak. A megelőzéssel kedvenceink egészségét védjük. A rendelőben olykor igen súlyos eseteket látunk el, olykor napokig küzdünk az állatok gyógyulásáért. Ez lelkileg, fizikailag és anyagilag is megterhelő egyszerre egy családnak, ezért érdemes inkább a megelőzésre odafigyelni – hangsúlyozta Dr. Borus István.
Vármegyeszékhelyünk állatorvosa továbbá azt is elmondta, sajnos rendszeresen találkoznak egy évnél idősebb, nem oltott és nem chipelt ebekkel. Ezeket az állatokat a rendelőben ellátják a transzponderrel, majd egy adatbázisba rögzítik a tulajdonos adatait. Így, ha el is kóborol az állat, vagy megszökik, könnyebb felkutatni a gazdát.
– A mikrochip megléte szintén ugyanezen a napon azonban életet mentett a szomszéd településen. Késő este üzentek a barátaink, hogy eljönnének a chip leolvasónkért. Még jó, hogy van – folytatta az olvasó.
Szerencsére a chip számot azonnal kiadta a leolvasó eszköz, így meglett a gazda. Igen ám, de mint kiderült, pár napja ajándékozta el a kutyát, ami az új helyről szökött meg. Az adatbázisban pedig senki sem módosíttatta a tulajdonosváltozást.
A sérült kutya végül visszakerült az eredeti gazdához, aki az éjszakai állatorvosi költségeket is állta.
– Kiadásokkal mindenkinek kalkulálnia kellene, aki házikedvencet akar tartani – Mondta Fiáth Szilvia, a Szekszárdi Kutyamenhely vezetője. – Sajnos ebben az évben minden korábbi számot meghaladnak a mentésre szoruló kutyák. Az örökbefogadás pedig teljes mélyponton van. Gyakran találkozunk olyan esetekkel, ahol egy idős rokon halála után az örökösök nem akarják, vagy nem tudják megtartani a kutyát, macskát. Van, hogy valaki házból lakásba költözik, és az állatot nem tudja magával vinni, így egyszerűbb magára hagyni, mint megpróbálni új gazdát találni neki. A legszomorúbb mindig az, amikor mélyszegénységben élőktől mentjük a kutyákat. Se elfogadható ingatlanjuk, se normális életfeltételeik nincsenek, de kutyát akarnak. Magyarországon jelenleg bárki tarthat kutyát, nincs rá törvényi szabályozás. Ha lenne, és azt be is tartatnák a hatóságok, akkor talán visszább lehetne szorítani ezt a megállíthatatlan folyamatot, különben belefulladunk a gazdátlan kutyákba – tette hozzá a hosszú évek óta kutyamentéssel foglalkozó szakember.
Az állattartás nem kötelező. Az előírások és a rendeletek betartása viszont mindenkinek az és ez alól nem mentesít a rendeletek, szabályzatok nem ismerete.