Diákélet

2024.08.12. 17:30

Nagy segítség a nyári diákmunka az önkormányzatoknak

Kerítést és ajtókeretet festenek, füvet nyírnak, a konyhán segédkeznek, vagy éppen rendezvények szervezésében működnek közre azok a fiatalok, akik önkormányzatoknál dolgoznak nyáron. A nyári diákmunka népszerűsége töretlen, amit az is mutat, hogy a kormány idén 400 millió forinttal megemelte a rá fordított 3 milliárdos keretet. Tolna vármegyében van olyan kistelepülés, ahol csak júliusban 15 középiskolás fiatalt foglalkoztatott a falu.

Bencze Péter

Igyekeznek nekik hasznos munkát biztosítani, ami szinte minden esetben össze is jön, hiszen jól jönnek a szorgos kezek akkor, amikor a település üzemeltetését kell biztosítani – ezt mondták portálunknak azok a polgármesterek, akikkel a nyári diákmunka programról beszélgettünk. Kölesden, Sárpilisen és Kétyen is sok éves hagyomány már, hogy júliusban és augusztusban fiatalokat alkalmaznak.

László Nándor egy hónapon át dolgozik a kétyi önkormányzat megbízásában a nyári diákmunka program keretében.
László Nándor egy hónapon át dolgozik a kétyi önkormányzat megbízásában a nyári diákmunka program keretében
(Fotó: Denes Martonfai)

Kölesden tucatnál is többen dolgoznak nyáron

Kölesden idén júliusban 15 diáknak tudtak munkát biztosítani a program során. Greifenstein József, a falu polgármestere azt mondta, a gyerekek elsősorban a település közterületeinek karbantartásán fáradoztak, de részt vettek a helyi közintézmények ajtóinak, sőt a székely kapu lefestésében is. Volt közöttük, aki szakácsnak tanul, így az ő munkája a település konyháján jött jól, de a néhány hete megrendezett lovasnapok szervezésében is segítséget nyújtottak a fiatalok.

Kölesden nem csak júliusban, most augusztusban is dolgoznak diákok az önkormányzat megbízásából. Ebben a hónapban négyen juthatnak így plusz bevételhez az iskolai szünidő alatt. A település polgármestere szerint a kezdeményezés nagy segítség a fiataloknak, akik a fizetésből sok mindent meg tudnak venni, amire egyébként nem lenne lehetőségük.

A legtöbb településen évek óta sikeres a program

Sárpilisen is nagy sikerrel fut már hosszú évek óta a nyári diákmunka program. Figler János, a kistelepülés polgármestere azt mondta, a múlt hónapban öt fiatal dolgozott náluk, és most is vannak fiataljaik. A gyerekek munkája leginkább a településüzemeltetés területén jön jól: füvet nyírnak, festenek és segítenek tisztán tartani a falut. A faluvezető szerint a nyári diákmunka program nagy segítség az önkormányzatoknak, mert annak köszönhetően sikerül olyan feladatokat is elvégezni a nyári hetek alatt, amelyekre egy kis faluban kapacitáshiány miatt kevésbé lenne lehetőség. Másrészt – amint Figler János fogalmazott – a kezdeményezésnek köszönhetően a gyerekek már egészen fiatalon megismerkednek a munka világával és a kötelezettségekkel. Ez pedig fejleszti a személyiségüket.

Kétyen idén júliusban és augusztusban egy-egy diáknak biztosítottak nyári munkát az önkormányzatnál. Gödrei Zoltán, a település vezetője is arról számolt be portálunknak, kifejezetten jól jön nekik a diákok munkája a nyári hónapokban. A munkavállalói állományba ideiglenesen belépő fiataloknak köszönhetően ugyanis sokkal könnyebben adhatók ki a főállású munkatársak szabadságai. 

Van aki fesztiválra, más autóra gyűjt

Portálunk beszélt több fiatallal is, akik részt vesznek a nyári diákmunka programban. A legtöbben azt mondták, egy-egy konkrét cél megszerzésére gyűjtenek pénzt, ezért jön nekik jól a munkájuk után járó bér.

Volt, aki tanévkezdésre, okostelefonra, laptopra vagy éppen fesztiválbelépőre sporólt, de akadt olyan fiatal is, aki arról számolt be, nem régen szerezte meg a jogosítványt, és egy kis autót szeretne magának vásárolni.

Millárdok a nyári diákmunka programra

A kormány idén – a kiemelt érdeklődésre tekintettel – a nyári diákmunka programra fordított összeget, az eredetileg 3 milliárd forintos keretet további 400 millió forinttal megemelte. A tanulók kétféle – önkormányzati vagy vállalati – diákmunkára jelentkezhettek. Mindkét esetben július elsejétől legfeljebb két hónapra vállalhatnak munkát, de míg előbbinél maximum napi 6 órában, utóbbinál akár napi 8 órában is dolgozhatnak. 

Az önkormányzatok munkaviszony keretében foglalkoztatják a diákokat, az állam pedig teljes egészében megtéríti számukra a munkabért. A tanulók így napi 6 órás foglalkoztatás mellett akár nettó 164.250 forintot is kereshetnek. A kilencedik éve futó Nyári diákmunka program 2013 óta 210 ezer fiatal vakációs munkavégzését támogatta összesen több mint 20 milliárd forinttal.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában