2024.08.17. 07:00
Postán kell feladni a székletmintát
A vastag- és végbélrák tekintetében Magyarország Európában az első helyen áll a férfiak, míg harmadik helyen a nők csoportjában. Az időben elvégzett szűrővizsgálatok életet menthetnek.
A szűrővizsgálatokkal kapcsolatos találgatások folynak a sajtóban. Ennek alapja, hogy júniusban az Országgyűlés elfogadott egy törvényt, amely lehetőséget teremt arra, hogy 2025 elejétől bizonyos szűrővizsgálatok, amelyek eddig csak ajánlottak voltak, kötelezőek legyenek. Ebbe a körbe tartozik a 25 és 65 közötti nők háromévenkénti méhnyakrákszűrése, a 45 és 65 közötti nők kétévenkénti emlőszűrése, valamint 50 és 70 közötti férfiak és nők vastagbélszűrése.
A vastagbélszűréssel bővült a kör
A kérdések tisztázása érdekében megkerestük a Tolna Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályát. Válaszukban azt írták, hogy Magyarországon a kötelező szűrővizsgálatokat jogszabályok írják elő, ezekben lényegi változás nem történik 2025. január elsejétől. A közelmúltban történt, a szűrésekről szóló jogszabály módosítás azonban egy jelentős változást hozott be: a népegészségügyi célú, szervezett szűrővizsgálatok között (nem kötelezőek) eddig szereplő méhnyakszűrés és emlőszűrés mellett 2024 júniusától megjelent a vastagbélszűrés. Az újonnan bevezetett vastagbélszűrés kétévente ajánlott az 50 és 70 év közötti nők és férfiak részére.
Válaszukban kiemelték, hogy a népegészségügyi szűréseket azon daganatos megbetegedések esetében érdemes bevezetni, melyek gyakoriak, súlyosak, szűrővizsgálattal panaszmentes szakaszban kimutathatók, a szűrővizsgálat eredményes és egyszerűen kivitelezhető, és a betegség a szűrést követően hatékonyan kezelhető. Ehhez adódik még hozzá a magyar lakosság viszonylag alacsony szintű egészségkultúrája és egészségtudatossága, ami miatt is szükséges a központi figyelemfelhívás, ösztönzés, segítségnyújtás a szűrésekhez.
Aggasztóak a számok
A statisztikák is alátámasztják a szűrések szükségességét. Hazánkban az emlőrák a leggyakoribb daganat a nők körében. Évente mintegy 7500 új megbetegedést diagnosztizálnak és körülbelül 2000 nő veszíti életét ebben a betegségben. Ráadásul egyre gyakrabban jelentkezik emlődaganat a fiatalabb korosztály körében is. A méhnyakrák szintén sok életet követel, a negyedik vezető daganatos halálok a hölgyek körében. Évente nagyjából 1100-an betegszenek meg és 400-500 nő hal meg emiatt. A vastag- és végbélrák tekintetében a százezer lakosra jutó új megbetegedések száma a férfiak körében évi 150 fölötti, nők esetében körülbelül 80. Ezzel Európában Magyarország az első helyen áll a férfiak, míg harmadik helyen a nők csoportjában.
Meghívólevélben küldik a felhívást
A méhnyakszűrés és az emlőszűrés esetében azok a hölgyek, akik a megadott korcsoportba tartoznak, és két, illetve három éven belül nem vettek részt szűrésen, automatikusan, központilag, meghívást kapnak a vizsgálatra. Ez alapján jelentkezhetnek be a szűrésre. A vastagbélszűrés két lépcsős: az első lépésben széklet mintából vér kimutatása történik laborvizsgálattal, ezért az érintettek meghívólevélben arra kapnak felhívást, hogy keressék fel háziorvosukat, aki kiadja részükre a széklet mintavételhez szükséges egységcsomagot. Ezután a szűrésben résztvevő otthon elvégzi a mintavételt és azt ingyenes postai küldeményként feladja a központi labor címére. Amennyiben a laborvizsgálat negatív eredményt ad, nincs további teendő. Amennyiben a laboreredmény nem negatív, a háziorvosa a további tisztázó vizsgálatra (vastagbéltükrözés, colonoscopia) időpontot kér páciense számára.
Népegészségügyi Főosztály részéről hozzátették, hogy népegészségügyi célú szűrővizsgálatok nem kötelezőek, azokon a részvétel önkéntes, nem megjelenés esetén nincs szankcionálás. Továbbá a népegészségügyi célú, szervezett szűrővizsgálatokra, beleértve az újonnan bevezetendő vastagbélszűrést is, a kapacitások teljes mértékben rendelkezésre állnak.