2024.08.17. 21:12
Szekszárdon is gyülekeztek a katonák
Hajdan című sorozatunkban ismét visszatekintünk a régmúlt idők érdekességeire, fontos eseményeire Tolna vármegyéből.
Illusztráció: Getty Images
110 ÉVE A hadba vonuló katonák Szekszárdon. A mi vitéz katonáink széles jó kedvvel, lelkesen vonulnak a harcba (az I. világháború, 1914-1918 - a szerk.), hogy ellenségeinket letiporják. A hadba vonuló huszárokat, akik Pécsről indultak ki, Szekszárdon a vasúti állomáson vasárnap dél után 1 és 3 órakor, valamint éjjel is és hétfőn este 7 és 9 órakor százan és ezren fogadták férfiak, leányok és asszonyok a „mi katona fiainkat”, akiknek énekétől hangzott az egész környék. Megható volt látni, hogy mindenki milyen szeretettel vitte a daliás katonáknak a soksok ennivalót: kenyeret, kalácsot, süteményt, pogácsát, rétest, gyümölcsöt, húsfélét, rengeteg sok cigarettát, szivart és bort. Különösen a szekszárdi bortermelők tettek ki magúkért annyira, hogy nemcsak pohár és üvegszámra, hanem még sajtárszámra is kínálgatta a derék hadfiakat, akiknek annyi jutott a szeretet adományaiból, hogy már arra kérték a közönséget, hogy az utánuk jövő bajtársaknak tegyék el a felesleges adományokat. (Tolnamegyei Közlöny, 1914. augusztus 16.)
110 ÉVE Feltartóztatott automobil. Mindenfelé, igy Nagykónyiban is lesték a francia (az ellenséges antant-hatalmakhoz tartozó ország - a szerk.) pénzt vivő automobilokat, ahol ennek a gyanúja alapján feltartóztatták gróf Hadik autóját, aki özv. gróf Majláthné temetéséről birtokára utazott. Nagykónyiban háromszor is feltartóztatták, míg végre a községházán a melléje rendeltek fedezete alatt, tudott csak tovább jutni. (Tolnamegyei Közlöny, 1914. augusztus 16.)
110 ÉVE Értény község a Vöröskeresztért. Az értényi r. k. iskolaszék gyűlésén Bertics Pál községi főjegyző, az iskolaszék világi elnöke indítványára egyhangúlag elhatározta, hogy minekutána a kántortanitó hadiszolgálatra úgyis bevonult, az egyik tantermet sebesültek részére, a háború ideje alatt kórtermül ágyak részére átengedélyezi. A község állít két ágyat, Bertics Pálné szintén két ágyat, Fetter Gyula plébános pedig egy ágyat, összesen eddig öt ágyat állítanak fel. (Tolnamegyei Közlöny, 1914. augusztus 16.)