2024.09.02. 14:48
Életre kell nevelni a gyerekeket
Hétfőn elkezdődött az iskola, és sajnos ez nem jelenti azt, hogy pár napig lehet még lazsálni, és majd szép lassan felveszik a gyerekek a ritmust. Az elmúlt évek gyakorlata az, hogy már az első héten felmérőket írnak a gyerekek, nyilván arra kíváncsiak, mennyi maradt meg a fejükben az eddig átadott tudásból. Életre nevelni, ez lenne a cél, nem a magolás.
Képünk illusztráció: Shutterstock
Szakemberektől gyakran halljuk, az általános iskolákban olyan aprólékosan kérik számon a tananyagot, hogy annak nem sok értelme van. A gyermek elfárad, a bemagolt tudás hamar elszáll a fejéből, a tanulástól is elmegy a kedve. Magam is tapasztaltam, amikor tízéves volt a lányom, és a görög demokráciát néztük át, mert másnap felmérőt írtak, hiába értette a gyerek a tananyagot, a jó jegyhez az kellett, hogy pontosan tudja, ki született előbb, Periklész vagy Müron, melyik ütközet volt hamarabb, a szalamiszi vagy a maratoni.
Életre nevelni, ez lenne a cél
Évről évre beszélünk az oktatási törvény reformjáról, a szakemberek mindig megállapítják, semmi szükségük a kicsiknek akadémikus tudásra, aztán minden marad a régiben. Miközben a gyerekeink két lábon járó lexikonok, nem tudják érthetően kifejezni magukat.
Kinek tanul ez a gyerek?
Komoly gondot jelent, ha mondjuk a postán kell feladniuk egy csomagot. De miért is lenne ez másként? A tanórákon tesztet töltenek ki, felmérőt írnak, szóbeli megnyilvánulásra nem sok idő jut.
Tudom, nem a pedagógus tehet róla, hiszen ő csak az előírt tantervnek tesz eleget. Érdemes lenne kivételesen nyugatra tekinteni, ahol a diákokat nem adatokkal terhelik, hanem beszélgetnek, helyzeteket elemeznek, véleményeket fogalmaznak meg.
Talpraesett, életre való emberkéket nevelnek, akik lehet, hogy kevesebb évszámot tudnak, mint a mieink, de még abból a kevésből is többet hasznosítanak, mert jó fellépésű, önbizalommal teli felnőttekké válhatnak.