2024.11.14. 11:30
A legrangosabb elismerést vehette át dr. Bősz Endréné dr. Wéber Aranka
Az év jogi segítője elismerésben részesült a szekszárdi ügyvéd. Dr. Bősz Endréné dr. Wéber Aranka a IV. Jogi Segítői és Áldozatsegítési Konferencián vehette át a rangos díjat dr. Répássy Róbert igazságügyi miniszterhelyettestől.
Dr. Tuzson Bence igazságügyi miniszter és Havas Dezső a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke „Az Év Jogi Segítője” díjat adományozták tartósan magas, kiváló jogi segítői tevékenysége elismeréseként dr. Bősz Endréné dr. Wéber Arankának, a Tolna Vármegyei Ügyvédi Kamara ügyvédjének. A rangos díjat dr. Répássy Róbert igazságügyi miniszterhelyettes, parlamenti államtitkár a IV. Jogi Segítői és Áldozatsegítési Konferencián adta át a díjazottnak.
Fiatalos lendülettel, mosolygósan nyitott ajtót az ügyvédnő, amikor szekszárdi lakásán felkerestem. Hölgyek korát nem illik leírni, de ő büszke rá, hogy nyolcvanévesen is aktív, hogy praktizál, hogy minden nap jön, megy, szinte megállás nélkül. Amikor leegyeztettük az időpontot, akkor is rohanásban volt, egy szemvillanás alatt eltelt a félóra, s már ült is be az autójába, hogy elhajtson Bonyhádra. Amikor azt kérdezem tőle, hogy mivel tartja magát ilyen fitten, és hogy tud ilyen energikus lenni, azt mondja, a gyermekei és az unokái adnak értelmet az életének, no meg a barátnői, akik tartották benne a lelket, amikor szeretett férje öt évvel ezelőtt eltávozott a másik világba.
Másképp nem is lehet csinálni, mondja, miközben mutatja az emléklapot és a hozzá járó csodaszép érmet, amit nagy büszkeséggel vett át az Országos Bírósági Hivatal ötödik kerületi székházában. Nem csoda, hogy büszke az elismerésre, ez egy olyan nagy becsben tartott díj, amelyet minden évben csak egy valaki érdemelhet ki. A 2024-es évben dr. Bősz Endréné, dr. Wéber Aranka lett a kiválasztott – gyorsan megállapíthattuk, hogy az idei díj a legjobb helyre került.
Pedig nem is gondolnánk, hogy csak az elmúlt huszonnégy évben kezdett el ügyvédként praktizálni. Korábban, harmincöt éven át a közigazgatásban tevékenykedett, a szakma minden lépcsőfokát végigjárva. Mint fogalmazott, munkája során nagyon szép, kihívásokban gazdag munkakörökben dolgozhatott, ahol széleskörű gyakorlati tapasztalatot szerezhetett, megtanulta az emberekkel való együttműködés különböző formáit, a konfliktusok feloldásának lehetőségeit és a konfliktuskezelést.
Karrierje Szekszárd Város Tanácsának VB titkáraként indult. A titkári teendők ellátása, a testületi munka törvényességének biztosítása, az igazgatási osztály felügyelete mellett hozzá tartozott a művelődési-, az egészégügyi osztály, a városi tűzoltóság és a város valamennyi oktatási, nevelési, egészségügyi, kulturális intézményének felügyelete is. Büszke rá, hogy Budapest után Szekszárdon létesült az országban másodikként ügyfélszolgálati iroda, amely a mai napig is működik.
Dr. Bősz Endréné dr. Wéber Aranka 2000. óta dolgozik ügyvédként
A kormányhivatal vezetőjeként háromszor vett részt franciaországi tanulmányúton, ahol a francia prefektusi rendszert tanulmányozta. Ezeket a tapasztalatokat felhasználva vett részt a Miniszterelnöki Hivatal, a Belügyminisztérium és a Magyar Közigazgatási Intézet munkatársaival közösen a jelenlegi kormányhivatali rendszer kidolgozásában. A Belügyminisztérium felkérésére 1999-ben ő szervezte meg az első Országos Köztisztviselők Napját, amelyen ezerkétszáz kormányhivatali köztisztviselő vett részt. A rendezvény sikeres megrendezését miniszteri dicsérettel és egy, a Magyar Köztársaság címerével ellátott arany pecsétgyűrűvel ismerték el. Dolgozott a Tolna Megyei Önkormányzat Jogi és Szervezési Osztályán, s a Tolna Megyei Tanács Igazgatási Osztályának volt a vezetője. Országos és megyei választásokat, népszavazásokat irányított, szervezett, felügyelt – három országos első és két országos második hely jelezte odaadó, precíz munkáját. Vezetése alatt a Tolnában zajló hatósági munka megítélése országosan az elsők között volt. Nagyon büszke rá, hogy Mattioni Eszter hagyatékának Szekszárdra hozásában, az állandó kiállítás létrehozásában is jelentős szerepe volt.
Ügyvédként kétezer február elseje óta dolgozik – ebben az évben ment nyugdíjba a Tolna Megyei Közigazgatási Hivatal, majd Kormányhivatal vezetőjeként, államtitkár-helyettesként. Kezdetben polgári peres, nem peres eljárásokban, büntetőügyekben, közigazgatási- és munkaügyekben tevékenykedett. Az utóbbi években azonban már főleg családjogi és büntetőügyekre szakosodott. A Tolna Vármegyei Ügyvédi Kamarában több éven át volt a fegyelmi bizottság tagja, jelenleg – immáron a harmadik ciklusában – a jelölő- és választási bizottság tagjaként tevékenykedik.
Lánya, Lilla Bécsben diplomata és biztonságpolitikai tanácsadó, fia, Péter szakmáját tekintve újságíró, szerkesztő-riporter, jelenleg vállalkozását vezeti. Négy unokája van, akiket élete legszebb ajándékaként említ. Nagyon szeret olvasni, a koronavírus-járvány miatti féléves karantén alatt tizenöt könyvet olvasott el, de mint hangsúlyozta, egyikük sem volt szakkönyv, hiszen bár férje is jogászként vált ismertté, sosem vitték haza a munkát. Nagyon szeret színházba járni, Budapestre, Szegedre, Pécsre – és Bécsbe.
Búcsúzóul azt mondja, azért boldog és büszke, mert ügyvédként is sikerült bizonyítania, hogy nyugdíjasként is lehet és érdemes is újrakezdeni.