2024.11.27. 19:33
Mindenki arra kíváncsi, fehér lesz-e idén a karácsony? – Utánajártunk, és most önnek is eláruljuk!
Az emlékeinkben, a filmekben, a reklámokban mindig úgy szerepel a karácsony, hogy fehér a táj, vagy éppen potyog a hó. Utoljára 17 éve gyönyörködhettünk abban, hogy fehér a karácsony. A tavalyi év még ennél is nagyobb csalódást okozott, mert még az ország legmagasabb pontján, a Kékestetőn sem volt hó az ünnepek alatt.
Hiába reménykedtünk benne, egyre biztosabb, hogy idén sem lesz fehér karácsonyunk
Fotó: Pexels (illusztráció)
Az elmúlt évtizedek legnagyobb magyarországi havazása 1987. január 10-én kezdődött. Érdekes módon, ezt megelőzően sem volt fehér a karácsony. Januárban aztán északkelet felől sarkvidéki levegő tört be az országba, miközben délnyugat felől nagy nedvességtartalmú légtömegek érkeztek egy mediterrán ciklonhoz kapcsolódóan. Viharos erejű szél társaságában a szombat esti órákban érkezett a havazás.
Januárban már havazott, de előtte két héttel nem volt fehér a karácsony
Vasárnapra már komoly hótorlaszok emelkedtek. A kisebb települések, de még Székesfehérvár is megközelíthetetlenné vált, és Budapesten is leállt a közlekedés. Krízis helyzet állt elő, mivel fogyóban voltak a tüzelőanyagok és az élelmiszerkészletek. Egészen január 16-ig tartott a havazás. Addigra a síkvidéken 20-50 centi, míg a hegyekben 70-80 centi hóréteg alakult ki. Az országban több felé képződtek hótorlaszok. Tolnában akkor 60 centi volt a hóréteg és hajnalban mínusz 17 fokot mértek. A legvastagabb hóréteget egyébként Kőszegen mérték, ott 151 centi esett. Tolnában utoljára 2017-ben volt hó karácsonykor.
A régi karácsonyainkat csak az emlékezetünk szépíti meg?
Én is emlékszem, hogy gyerekkoromban a nagy hóban milyen sokat szánkóztunk karácsonyra készülődve. Mivel a Bakony alján, a keszthelyi hegység közelében laktunk még az is előfordult, hogy nem közlekedett a menetrend szerinti busz, mert a nagy hóban nem tudta volna a meredek utat megjárni.
Akárhogy számolok, ez csak egyszer-kétszer történhetett meg, mégis, ha a régi karácsonyokra gondolok, rögtön ez jut eszembe. Más családi legendárium is hasonló lehet, a legszebb, legemlékezetesebb események növik ki magukat jellemzővé, de ez nem jelenti azt, hogy valóban mindig így volt. Ami a havas karácsonyokat illeti, arra vonatkozóan is vannak kutatások: az utóbbi száz év meteorológiai jelentései szerint a karácsonyok egyharmada lehetett tájainkon valóban fehér.
Nem jó hír sem a havazást, sem a fehér karácsonyt kedvelőknek
Egy hónap sincs már karácsonyig. Megérkezett a friss középtávú időjárás-előrejelzés. Mindenki arra kíváncsi, fehér lesz-e idén a karácsony vagy folytatódik az elmúlt évek tendenciája: karácsony előtt érkezik egy melegfront?
A friss előrejelzés szerint a La Nina gyenge fázisa fogja meghatározni a téli hónapok időjárását. Ez azt jelenti – a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) szerint – hogy az idei tél is szokatlanul meleg lesz. Sőt, valószínűleg a csapadék is elmarad a korábban megszokottól. Ez lesz a helyzet Európa nagy részén, kivételt csak Skandinávia jelenti, ahol viszont a szokottnál több hóra lehet számítani.
A január még a decemberinél is szárazabb lesz, és a helyzet februárban sem fog javulni. Ez nem jó hír sem a havazást, sem a fehér karácsonyt, sem általában a fehér telet kedvelőknek. Ahogy a gazdáknak sem.
Hallott már a Jet stream-ről?
Sokaknak ismeretlen lehet a Jet stream fogalom, pedig az időjáráson kívül sok más dolgot is befolyásolhat – például a repülési időt is. Karácsony idején a legnagyobb kérdés mindig az, hogy fehér karácsonyunk lesz-e. Mivel az időjárást sok tényező befolyásolja, nehéz erre pontos választ adni, viszont a jet stream szolgálhat némi iránymutatással. Ha a futóáramlás délre húzódik Európa felett, az hideg, sarkvidéki levegőt hozhat, ez pedig jelentősen növeli a hóesés valószínűségét. Amennyiben viszont, ha ez pont fordítva történik, tehát északabbra tolódik, akkor enyhe, esős és szeles időre számíthatunk.