Közlekedés és biztonság

2024.11.17. 07:00

Mire megoldás a fekvőrendőr?

Hol és hogyan lehet fekvőrendőrt kérni Szekszárdon? A városlakók sokszor tanácstalanul állnak a kérdés előtt. Egyesek szerint a fekvőrendőr jelentheti a forgalom biztonságának kulcsát, mások viszont úgy vélik, hogy csak tüneti kezelésről van szó, amely nem oldja meg az alapvető problémákat. De mi is az igazság?

Tolna vármegye településein időről-időre felmerül a kérdés: mikor, hogyan és miért helyeznek, helyezhetnek ki fekvőrendőrt? Az önkormányzati források, a közlekedési szabályok betartása és a közbiztonsági szempontok mind szerepet játszanak a döntésben, de az igénylés folyamata és a döntés mérlegelése egyáltalán nem egyszerű.

fekvőrendőrök
A fekvőrendőrök kihelyezése sokszor költséges és időigényes feladat ( A kép illusztráció). Fotó: Bencsik Ádám

Miért drága a fekvőrendőr? 

A fekvőrendőr kihelyezését jogszabályok és a helyi önkormányzat által meghatározott feltételek szabályozzák. A kezdeményezés általában egy lakóközösségtől vagy intézménytől indul, például iskolák vagy óvodák környékén. A kérelmezőknek részletes indoklást kell benyújtani, ami alátámasztja, hogy a területen nagy a forgalom, és a közlekedési szabályok betartása nem biztosított. De forgalmi felméréseket és környezeti hatásvizsgálatokat is kell készíteni, hogy az önkormányzat szakemberei megalapozott döntést hozhassanak. 

A közösségi médiában is téma volt nemrégiben

Az egyik leglátogatottabb szekszárdiakat összefogó közösségi csoportban is felmerült a napokban a kérdés: hol, hogyan, és milyen feltételekkel lehet fekvőrendőrt kérvényezni? A kommentekben többen számoltak be tapasztalataikról. János például arról ír, hogy a Liszt Ferenc utcára vonatkozó kérelmét többször is elutasították anyagi korlátokra hivatkozva. Ildikó viszont azt írja hozzászólásában, hogy Balparásztán viszont sikerült fekvőrendőrt elhelyezni. Flóra hozzáfűzte, hogy sokszor hiába a figyelmeztető tábla, ha nincs forgalmat lassító fekvőrendőr, nem veszik figyelembe az autósok, pedig sok helyen a gyalogosoknak, babakocsit toló anyukáknak az úttesten kell közlekedniük.

Mások arra hívják fel a figyelmet, hogy a fekvőrendőrök elhelyezése bonyolult adminisztrációval és költségekkel jár. Ervin elmesélte, hogy Mözsön egy iskola környékén szerettek volna zebrát és fekvőrendőrt elhelyezni, de az önkormányzatnál a költségekre hivatkozva csak a 30 km/órás sebességkorlátozó táblát kapták meg. Szerinte a helyi közösség hajlandó lett volna saját erőforrásait is mozgósítani, de az adminisztratív akadályok miatt mégsem lett fekvőrendőr. 

Végezetül felmerül még egy kérdés: mit tehetünk, ha el szeretnénk távolíttatni a fekvőrendőrt? A folyamat első lépése ugyanaz, az önkormányzathoz kell folyamodni, kérvényünkhöz alapos indoklást mellékelve. Az érintett bizottság szakemberei pedig ugyancsak helyszíni szemle és hatástanulmány után tudnak végleges döntést hozni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában