Találkozó

2024.11.10. 20:00

Prof. Dr. Gál István László sanghaji tapasztalatai

A PTE ÁJK büntetőjogi tanszékvezetője a sanghaji egyetemen tartott kurzust. Prof. Dr. Gál István László nyugtázta Kína gyors modernizációját. A hallgatók élénken érdeklődtek a magyar jogrendszer iránt. A látogatás újabb utakat nyithat a jogi és társadalmi együttműködés előtt.

Prof. Dr. Gál István László, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának büntetőjogi tanszékvezetője nemrégiben Sanghaj városában, az ECUPL egyetemen tartott kurzust angol nyelven. 

Prof. Dr. Gál István László
Prof. Dr. Gál István László az utolsó tanítási napon a sanghaji egyetemen, hálás diákjai körében
Fotó: Beküldött fotó
Prof. Dr. Gál István László
Sanghaji utca részlet, esti fényben: jól megfigyelhető a hagyomány és a modernség együttélése
Fotó: Beküldött fotó

A szekszárdi születésű professzornak – a Szekszárdi Garay János Gimnázium egykori diákjának – ez már tizedik szakmai útja volt Kína területére, ahol a kínai jogrendszer és a magyar jog közötti hasonlóságok, különbségek, valamint a két ország és nép társadalmi és gazdasági jellegzetességei kerültek reflektorfénybe.

Prof. Dr. Gál István László tapasztalatai

Hat év után ismét Kínába érkezve Prof. Dr. Gál István László tapasztalta a környezetvédelmi változásokat, melyek különösen Sanghaj tisztább levegőjében és az elektromos autók elterjedésében mutatkoztak meg. A kettő közötti összefüggés nyilvánvaló: az elektromos autók arányának megnövekedése az elmúlt öt évben jelentősen hozzájárult a levegőminőség javulásához. Míg Magyarországon az elektromos autók ára közel húszmillió forint, Kínában a hasonló jellegű, saját gyártású és kiváló minőségű járművek lényegesen olcsóbbak, így a lakosság számára is könnyebben elérhetők.

Lakásárak, megélhetés, közlekedés

Kínában az ingatlanárak rendkívül magasak: egy városi lakás akár egymilliárd forintba is kerülhet, amelyet gyakran csak jelentős szülői támogatással és hosszú távú hitellel tudnak megvásárolni a fiatalok. Ettől eltekintve, az alapvető élelmiszerek és például az elektromos motorkerékpárok olcsóbbak, mint Magyarországon. Utóbbi jármű újonnan körülbelül – magyar pénzre átszámolva – úgy százezer forintba kerül, így az egyetemisták számára is elérhető. A mind több személygépkocsi miatt gyakoriak a dugók, viszont a kiterjedt metróhálózat gyors és biztonságos közlekedést biztosít.

Oktatási élmények és kulturális különbségek

A végtelenül szorgalmas, tudásra szomjazó kínai egyetemi hallgatók számára különleges élményt jelentett egy európai oktató látogatása. Nagy érdeklődéssel hallgatták a professzor előadásait és személye iránt magas fokú tiszteletet tanúsítottak. Az utolsó órák egyikén mégis előfordult, hogy Prof. Dr. Gál István László egyik megjegyzése – amikor is Tajvan szigetét mint önálló országot említette – éles reakciókat váltottak ki: a hallgatók hangsúlyozták, hogy számukra Tajvan nem önálló ország, hanem a Kínai Népköztársaság szerves része.

A magyar jogrendszer iránti érdeklődés

A kínaiak különösen érdeklődnek a magyar büntetőjog iránt, mivel Magyarország az Európai Unió tagállamaként szigorú szabályokkal rendelkezik. Kiemelt érdeklődést mutattak a halálbüntetés megszűnésének magyarországi folyamatára. A professzor megosztotta tapasztalatait, hogyan hatott ez a döntés a bűnözési statisztikákra és a társadalomra. Az érdeklődés arra utalhat, hogy Kína is a halálbüntetés eltörlésének irányába halad, amely szándék néhány évtizeden belül valósággá válhat.

Korlátok, különbségek és lehetőségek

Az ország diktatórikus jellegét a professzor nem igazán érzékelte, bár azt tapasztalta, hogy – akárcsak Magyarországon a rendszerváltás előtt – minden munkahelyen van egy párttitkár. Így volt ez az egyetemen is, pozícióját tekintve a párttitkár a rangsorban megelőzte a rektort. Egy helyi oktató mindig bent ült a professzor óráján és figyelemmel kísérte az előadást. Mindenesetre a kínai emberek a létező korlátozások ellenére is egyre inkább büszkék arra, hogy hazájuk világhatalom. Meggyőződésük, hogy Kína a 21. században az élre tör és ez az érzés óriási hajtóerőt gerjeszt.

Prof. Dr. Gál István László kínai látogatása rávilágított arra, hogy a két ország jogrendszere és társadalmi helyzete közötti különbségek és hasonlóságok gazdag alapot biztosítanak a jogi és társadalmi eszmecserére. Kína modernizációs törekvései és a magyar jogrendszer iránti érdeklődése új perspektívákat nyitnak a nemzetközi jogi együttműködés és megértés számára.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában