Ne sajnálja rá a pénzt!

2024.11.25. 14:24

Mindössze pár ezer forintba kerül, de az élete múlhat rajta

A fűtési szezon több veszélyforrást is jelent. A szén-monoxid-mérgezés kockázata azonban nemcsak ilyenkor áll fenn, hanem egész évben ott, ahol nyílt égésterű készülék működik.

Révészné Hanol Erzsébet

Szén-monoxid-mérgezés okozhatta két ember halálát nemrégiben. Az eset a Veszprém vármegyei Nagyesztergáron történt, ahol egy családi ház alsó szintjén találták meg a holttesteket. A házban egy nyílt égésterű gázkazán működött jól szigetelő, zárt ablakok mellett. Az eset kapcsán Köves Péter, a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője beszélt a Tolna vármegyei adatokról.

Szén-monoxid-érzékelő. Egy apró készülék, amely életet menthet
Szén-monoxid-érzékelő. Egy apró készülék, amely életet menthet
Fotó: Karnok Csaba

Szén-monoxid nem csak gázkészülék működtetése közben keletkezhet

Elmondta, hogy idén eddig tizenkét alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxid jelenlétével kapcsolatos esethez. Ezek során szerencsére senki nem szenvedett mérgezést, és nem vesztette életét. Tavaly azonban Pakson egy idős ember életét már nem lehetett megmenteni. A helyiségben, ahol rátaláltak, egy nyílt égésterű szieszta kályha üzemelt, és a paksi hivatásos tűzoltók a lakótérben rendkívül magas szén-monoxid-koncentrációt mértek.

A szén-monoxid-érzékelő fontosságát jelzi viszont az az eset, amely szeptember 18-án történt Szekszárdon, egy Bethlen Gábor utcai lakóház alagsorában, ahol a gázkazán működött. Ott idejében jelzett az érzékelő, így nem lett nagyobb baj. A megbízható, bevizsgált készülékek listája egyébként megtalálható a katasztrófavédelem honlapján.

Szén-monoxid azonban nem csak gázkészülékek működtetése közben keletkezhet – figyelmeztetett Köves Péter. Valamennyi nyílt lánggal működő eszköz esetén fennáll a szén-monoxid fejlődésének az esélye akkor, ha nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Ez független attól, hogy fával, gázzal, vagy szénnel fűt az ember. Ezen eszközök használatakor gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről. Nem elég olykor szellőztetni, légbevezetőt kell az ablakba szerelni. A szén-monoxid érzékelőt a fűtőeszköztől egy-másfél méterre, fejmagasságba érdemes elhelyezni. A lejárt szavatosságú készüléket pedig cserélni kell.

Az égéstermék lerakódás kéménytűzhöz vezethet

A téli időszak másik jellemző veszélyforrásai a kéménytüzek. Ebben az évben eddig húsz ilyen esetben kellett beavatkoznia a Tolna vármegyei tűzoltóknak. Ennek kapcsán a rendszeres ellenőrzés fontosságát hangsúlyozta a szóvivő. Elmondta, hogy a kémények ellenőrzését és tisztítását magánszemélyeknek ingyen végzik a kéményseprők, viszont a családi házakban élőknek időpontot kell foglalniuk. Aki fával vagy egyéb szilárd tüzelővel fűt, annak évente, aki pedig gázzal, annak kétévente érdemes igénybe vennie az ingyenes kéményellenőrzést.

Ám, akik ebben az időszakban szeretnék ellenőriztetni a kéményüket, azoknak lehet, hogy várniuk kell, mivel ilyenkor leterheltebbek a kéményseprők. Vármegyénkben nagyjából két hét a várakozási idő a megrendeléstől számítva. Az ügyintézést a 1818-as telefonszám tárcsázásával lehet elindítani.

Nem szabad megfeledkezni a kémények rendszeres ellenőriztetéséről
Nem szabad megfeledkezni a kémények rendszeres ellenőriztetéséről
Forrás: TVMKI

Emellett érdemes az otthonokat füstérzékelővel ellátni, amelyek még a tűz kezdeti fázisában jeleznek, amikor van lehetőség kimenekülni, vagy a lángokat eloltani. Gyakran idős emberek a lakástüzek áldozatai, nekik tanácsos olyan füstérzékelőt venniük, amely nemcsak hangosan sípol füst esetén, hanem a megjelölt hozzátartozó okostelefonjára jelzést is küld.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában