2024.12.08. 18:00
Adósságot örökölni: mi van, ha nincs miből kifizetni?
Számos példa van rá, hogy egy elhunyt hozzátartozó után valaki nem vagyont, hanem tartozást örököl. Az ilyen helyzet – adósságot örökölni – elég kétségbeejtő, hiszen senki nem szeretne más helyett fizetni. Szerencsére a helyzet nem ennyire drámai. Hiszen egyrészt van lehetőség az örökségről való lemondásra, másrészt pedig a saját vagyonunkkal csak ritka esetben felelünk egykori szerettünk tartozásaiért.
Amennyiben a közjegyzővel való egyeztetés során kiderül, hogy adósságot örökölnénk, minden esetben meg kell vizsgálni egyedileg is az esetet. Például ajánlott mérlegelni azt, hogy milyen mértékű az adósság, ehhez képest mennyit ér a hagyaték, amit örökölnénk. Vagyis a hagyatéki vagyont és hagyatéki terhet kell mérlegelni.
Adósságot örökölni ijesztő dolog, de nem kell pánikolni, van megoldás
– Ha azt látjuk, hogy annyi az adósság, hogy az örökségből alig, vagy semmi nem maradna, akkor érdemes élni azzal a lehetősséggel, hogy lemondunk az örökségről. Ilyen esetben arra kell figyelni, hogy az örökösnek van-e utódja, mert ebben az esetben neki is le kell mondania erről, 18 év alatt a gyámhatóság hozzájárulásával lehet erről gondoskodni – tanácsolta egy általunk megkérdezett közjegyző.
Ha minden örökös lemond az örökségéről, ebben az esetben az állam örököl.
Van, amikor az örökösnek nem jut tudomására, hogy a hagyatékban adósság is szerepel, ilyenkor rendszerint akkor éri hidegzuhany, amikor rajta követeli az adott pénzintézet a terhet. Ilyenkor megoldást kell találni. Például örököl egy lakást 10 millióért, de mellé egy 40 milliós adósságot is kap, akkor csak ezzel a 10 millió forinttal felel a tartozás kifizetéséért. Egyéni esetek természetesen előfordulhatnak, ezzel kapcsolatban mindig megfelelő szakemberrel kell egyeztetni.
Azzal fontos tisztában lenni, hogy a Polgári Törvénykönyv szabályai szerint az örökös a legtöbb esetben a saját vagyonával nem felel az örökölt adósságért.
Hagyaték alatt azokat a vagyontárgyakat kell érteni (például.: pénzeszköz, ingatlan, gépjármű stb.), melyek az örökhagyót a halálakor illetik meg, ideértve az őt terhelő hiteleket, kölcsönt, adósságokat is (hagyatéki tartozások). Hagyatéki tartozások körébe esik még továbbá a közjegyző díja, a temetés költségei, valamint azok a költségek, melyek a hagyaték kezelésével, biztosításával merülnek fel.
Bármilyen banki adósságot örökölhetünk, amit még az örökhagyó az életében kötött
Ilyen a jelzáloghitel, lakáshitel, gyorskölcsön, személyi kölcsön, autóhitel, hitelkártya hitelkeret. Amennyiben elfogadjuk a hagyatékot, akkor elfogadjuk az adósságot is, azonban, ha folytatni kívánjuk az örökhagyó adósságának fizetését, akkor lehetőség van akár azonos kondíciókkal történő fizetésre is.
Sokan gondolják úgy, ha tartozást örökölnek, akkor nincs semmilyen jogi lehetőség, hogy ne kelljen azt kifizetni. Sőt még az unokák is fizetni fogják az adósságot, hangzik el gyakran. Pedig a helyzet nem ennyire tragikus.
Nagyon fontos szabály viszont, hogy az örökös a Polgári Törvénykönyv szerint kizárólag csak a hagyaték tárgyaival, valamint azok hasznaival köteles felelni a hitelezők felé, azaz az örökös csak a hagyaték értékének erejéig felel. Vagyis örökösként nem vagyunk kötelesek helytállni a saját vagyontárgyainkkal a hitelezők felé, csupán, a hagyaték mértékéig felelünk.
Konkrét példát említve, ha a hagyaték részét képezi például 500 ezer forint összegű készpénz, egy 2 millió forint értékű autó, valamint egy 10 millió forint értékű lakás, az örökhagyónak azonban 20 millió forint összegű kölcsöntartozása van, akkor ebben az esetben 12 millió 500 ezer forintig, azaz a hagyaték értékének erejéig köteles felelni a tartozásért.